Tegnap nyílt meghallgatást tartott az Ágoston András vezette Vajdasági Demokrata Párt beadványa ügyében a jugoszláv Alkotmánybíróság. A vajdasági magyar szervezet ugyanis alkotmányellenesnek tartja a kisebbségi törvény bizonyos rendelkezéseit, illetve azt a szabályzatot, amely a Magyar Nemzeti Tanács megválasztásának módjára – az elektori gyűlésre – vonatkozik, s ezt Ágoston András meg is indokolta a testületi ülésen. A közvetett választást bíráló politikus kifogásolta azt is, hogy a parlamenti képviselők és az önkormányzatok tagjai elektorok lehetnek, más pártok viszont, amelyeknek nincsenek képviselői, az elektorválasztáshoz aláírásokat kénytelenek gyűjteni. Ágoston mindezeknek a rendelkezéseknek az alkotmányossági felülvizsgálatát kezdeményezte. Hírek szerint a VMDP kezdeményezni fogja egy másik nemzeti tanács létrehozását, ha az alkotmánybíróság alkotmányosnak ítéli meg a törvényt, illetve elutasítóan határoz beadványának ügyében.
Józsa László a szeptember 21-én megválasztott és október 19-én megalakult Magyar Nemzeti Tanács elnöke szerint az alkotmánybíróság döntésének – bármilyen is lesz – nincs visszaható ereje. Tehát a tanács létrehozása olyan tény, amelyen nem lehet változtatni.
A VMDK elnöke egy korábbi nyilatkozata szerint a MNT legális ugyan, de nem legitim. S mint hangoztatta, a VMDP kezdeményezésének politikai célja, hogy megingassa a Vajdasági Magyar Szövetség által létrehozott nemzeti tanács törvényes alapjait. Szerinte a MNT törvényben meghatározott helyzeténél fogva, de létrehozásának körülményei miatt sem alkalmas arra, hogy feltárja, kifejezze és képviselje a vajdasági magyarság alapvető érdekeit.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
