Vidék kontra MSZP

Éles krititákat kapott a politikai elit és az MSZP vezetősége a párt nemzetpolitikai és agrártagozatának szombati együttes ülésén. Elhangzott: a vidék, a falu problémáival jobbára csak retorikai szinten foglalkoznak. Nacsa János, az agrártagozat elnöke szerint nemzeti összefogásra van szükség a vidék érdekében.

Czirják Imre
2002. 10. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keményen bírálták szombaton a kormányt és az MSZP vezetését a párt nemzetpolitikai és agrártagozatának együttes ülésén. Tabajdi Csaba, a szocialisták nemzetpolitikai tagozatának elnöke elmondta: 1988 óta 1000 milliárd forintot vontak ki a mezőgazdaságból, miközben bankkonszolidációra 500 milliárd forintot költöttek. A bankrendszer most sem működik, de senki nem kéri számon, az agrárszektoron viszont igen – fejtette ki.
Tabajdi szerint felháborító, hogy a kormány egyes politikusai úgy tesznek, mintha most szembesültek volna a problémával, holott a tagozatok már kidolgozták az agrár- és vidékfejlesztési stratégiát. – Gyurcsány Ferenc, a miniszterelnök főtanácsadója ne fedezze már fel a kanálban a mélyedést! – hangoztatta. Tabajdi szerint az MSZP nem elemezte, hogy miért szenvedett vereséget falun. A lehetséges okok között említette, hogy míg a jobboldalnak vannak tartalékai falun, a szocialistáknak nincsenek.
Nacsa János, az agrártagozat elnöke szerint jelenleg a magyar elit a városi politika érdekében cselekszik. Szerinte külön nyomásra van szükség, hogy a vidék érdekeit is figyelembe vegyék. – Az olyan vadászkutyát, amelyet bottal kell kergetni a nyúl után, nem etetik, hanem lelövik – hangoztatta. A nyomásgyakorlás vonatkozik az MSZP-re is, mert nem nagyon hiszi, hogy pusztán szavakkal a pártvezetés tettekre késztethető, pártelnöki és egyéb nyilatkozatokat eddig is kaptak. Új baloldali mozgalomra van szükség – szögezte le Nacsa. Ugyanakkor hozzátette: a vidék ügye sokkal fontosabb annál, hogy pártkérdés legyen. Nemzeti összefogásra van szükség, bár most sokan a megosztásra törekednek – fejtette ki.
*
Nagy Sándor, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára lapunk kérdésére elmondta: érthető és jogos a tagozatok saját kormányukkal szembeni türelmetlensége. Szerinte azonban a problémák nem most kezdődtek, amelynek eredménye, hogy 19 megyéből 15-nek romlott a helyzete. Úgy véli: a jelenlegi kormány legalább a legelső lépéseket megtette, például a kistérség-támogatási alap létrehozása, a forráskoordináció, a régiótervezés előtérbe állítása egyértelműen ebbe az irányba mutat. Szerinte csitulni fog a kistérségi menedzserek körül kialakult vihar.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.