Vita az uniós feltételekről

A parlament tegnapi ülésén az európai uniós csatlakozás feltételeiről vitáztak. Áder János, a Fidesz frakcióvezetője szerint a kormány nem képvisel elég határozott álláspontot a csatlakozási tárgyalások során. Medgyessy Péter miniszterelnök kifejtette: a kormány a pénzügyi támogatásokkal kapcsolatban kemény tárgyalásokra készül az unióval.

Munkatársainktól
2002. 10. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napirend előtti felszólalásában az európai uniós csatlakozási tárgyalások alakulását elemezte tegnap Áder János, a Fidesz frakcióvezetője. Rossz hírnek nevezte azt, hogy az Európai Unió a térségfejlesztési alapok keretösszegét 25 milliárd euróról 23 milliárdra csökkentette, és hogy két évről háromra tervezi meghosszabbítani a védzáradékot. Jó hírként említette viszont, hogy Magyarország a csatlakozás után egyből több támogatást kapna, mint azt megelőzően, és hogy a lengyel miniszterelnök kezdeményezésére a tagjelöltek közös fellépést terveznek a feltételek javítása érdekében.
Áder kifogásolta, hogy Medgyessy miniszterelnök nem ad tájékoztatást a napokban lezajlott koppenhágai mini EU-csúcsról a parlamentnek. – A miniszterelnök és a külügyminiszter feladni látszik korábbi harcosságát – jelentette ki. Emlékeztetett arra: Medgyessy februárban még azért szállt síkra, hogy Magyarország egyéni elbírálásban részesüljön. Kovács László pedig az esélyegyenlőség megsértésének nevezte azt az EU-javaslatot, miszerint a mezőgazdasági termelők csak egy hosszú átmeneti idő után juthatnának hozzá a támogatások teljes összegéhez. Az uniónak ez az ajánlata azóta sem változott, de még az Orbán-kormány nyilatkozatban szállt síkra azért, hogy már az első évtől kapják meg az unióban járó teljes összeget. Most miért nem szorgalmazza a magyar kormány az egyedi elbírálást? – kérdezte Áder, majd kijelentette: a Fidesz minden segítséget megad azért, hogy a Magyarország számára kínált pénzügyi feltételek javuljanak a csatlakozási tárgyalásokon.

Medgyessy Péter válaszában elmondta: az integrációs nagybizottságban fogja tájékoztatni a képviselőket a koppenhágai EU-csúcsról. A miniszterelnök szerint a védzáradékban foglaltak Magyarország számára teljesíthetők, viszont a mezőgazdasági támogatások tízéves javasolt átmeneti időszaka a kormány számára is elfogadhatatlan. A kormányfő elérhetőnek nevezte az egyedi elbírálás kivívását az agrárkvóták esetében.
Szent-Iványi István (SZDSZ) felelősségteljes nyilatkozatokra kérte az ellenzéki politikusokat. Szerinte valótlanság Orbán Viktor volt miniszterelnök egy külföldi hírügynökségnek adott nyilatkozata, miszerint azt mondta: Magyarország válság felé halad. Lendvai Ildikó (MSZP) egy új, békés, gyűlöletmentes politikai korszakra vonatkozó „tízparancsolatra” tett javaslatot.
Kiss Péter munkaügyi és foglalkoztatáspolitikai miniszter a felnőttképzés fontosságáról beszélt. Szerinte az IBM-jelenségre hosszú távon az élethosszig tartó tanulás programja lehet a megoldás. Az ellenzék a kormány felelősségét hangsúlyozta az ügyben. Rogán Antal (Fidesz) emlékeztetett arra: az előző kormány megakadályozta a Danonnál tervezett tömeges elbocsátást.
Az interpellációk sorában Vitányi István (Fidesz) azt kifogásolta, nem valósul meg jövőre a bírák és az ügyészek január 1-jétől ígért 50 százalékos béremelése, és hogy az illetékek többsége 30-40, nem ritkán pedig 100 százalékkal emelkedik. A közjegyzői, bírói és végrehajtói szolgáltatások áfája 25 százalék lesz.
Bárándy Péter „jó kis kérdésnek” nevezte a felvetést. Kifejtette: az illetékek meghatározása a pénzügyminiszter feladata. Az igazságszolgáltatásban dolgozók bére júliusban és decemberben 25-25 százalékkal emelkedik. Elismerte: valóban drágul a pereskedés.
Egyelőre nem tárgyalt a kormány a Mollal kapcsolatos privatizációs elgondolásokról – mondta a miniszterelnök Varga Mihály (Fidesz) volt pénzügyminiszter azonnali kérdésére válaszolva tegnap a parlamentben. A témára utalva Medgyessy Péter hozzátette: csak a gázpiac megfelelő szabályozása mellett kerülhet sor arra, hogy éljünk a lehetőséggel, amelyet 1999-ben a parlament adott. E szerint egy szavazatelsőbbségi részvény megtartása kötelező, a többi privatizálható. Varga Mihály idézte a gazdasági miniszter korábbi nyilatkozatait, mely szerint a Mol gázüzletágának eladásakor a kormány nem kívánja akadályozni a Gazprom esetleges pályázatát. A miniszter azt is mondta – folytatta Varga –, hogy nincs politikai akadálya az orosz Gazprom részvényvásárlásának, illetve a kormány előfeltételnek tekinti a piaci alapokon nyugvó gázárszabályozás megteremtését. A miniszterelnök szerint Magyarországnak „vissza kell mennie a keleti piacokra” annak érdekében, hogy az agráriumnak és az iparnak megfelelő piacokat lehessen szerezni.
– Valószínűsíthető, hogy a honvédelmi tárca előző vezetője nem tudott a minisztérium Szalamandra utcai telkét érintő ingatlancsere- ügyről – jelentette ki Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, Világosi Gábor (SZDSZ) interpellációjára reagálva. A képviselő felidézte, hogy a tárca a kormányváltás előtt a szóban forgó telket három, összesen 80 millió forint értékű lakásra cserélte el, holott az valójában egymilliárd forintot ér. Juhász közölte: miután a Kincstári Vagyonigazgatóság nem hagyta jóvá a megállapodást, a minisztérium a telket újra meghirdeti, s annak fejében 50-60 négyzetméteres szolgálati lakásokat várnak.
Soltész Miklós (Fidesz) interpellációjára válaszolva Csehák Judit egészségügyi, szociális és családügyi miniszter közölte: nem emelik 50 százalékkal a gyest. Bánki Erik (Fidesz) interpellációjában kormányzati arroganciának titulálta, hogy a kancellária nem ad felvilágosítást a kistérségi megbízottak kinevezésével kapcsolatban. Kiss Elemér szerint nem része a kormányzati piárnak az arrogancia. A miniszter, cáfolva Bánki felvetését, közölte: nem igaz, hogy a szakmailag felkészült kistérségi megbízottak helyére a kormányváltást követően alkalmatlanok kerültek.
Szalai Annamária (Fidesz) interpellációjában azt állította, hogy a kormány a költségvetési támogatás odaítélésével zsarolja a Magyar Televíziót. Utalt rá, hogy minden felelős pozícióban lévő szakembert eltávolítottak az intézményből, a kormány embereivel pótolva őket. Szalai felvetette: vajon mekkora plusztámogatás jut a közszolgálati televíziónak, ha a kormánybefolyás teljessé válik a Szabadság téri intézményben? László Csaba pénzügyminiszter, cáfolva az elhangzottakat, azt ecsetelte, hogy a kormánynak nincs közvetlen befolyása az MTV gazdasági helyzetére, humánpolitikájára, illetve műsoraira.
Herényi Károly (MDF) szerint a kormányváltás óta nem látszik biztosítottnak az a korábbi terv, amely szerint 2005 végére Balatonszentgyörgyig, 2006-ra pedig az országhatárig elkészül az M7-es autópálya. Az azonnali kérdésre válaszolva Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter leszögezte: a kabinet arra készül, hogy 2006-ig teljes hosszában járható lesz az M7-es.
Az Országgyűlés tegnap vitázott a köztársasági elnök és a Köztársasági Elnöki Hivatal Sándor-palotában való elhelyezéséről szóló törvényjavaslatról. Salamon László (Fidesz) a Miniszterelnöki Hivatalnak a Parlament épületéből való kiköltözését, frakciótársa, Répássy Róbert a törvényjavaslat címének pontosítását szorgalmazta.
A T. Ház tegnap megkezdte a magyar bűnüldöző szervek nemzetközi együttműködéséről szóló előterjesztés általános vitáját.
*
Úgy tudjuk, hogy tegnap a parlamentben Lendvai Ildikó, az MSZP és Áder János, a Fidesz frakcióvezetője négyszemközti megbeszélést folytatott, amelyről annyi szivárgott ki, a költségvetés országgyűlési vitájának időkereteiről egyeztettek.
*
Lapzártánk idején is tartott az az éjszakába nyúló kormányülés, amelynek egyetlen napirendi pontja a jövő évi költségvetés volt. Információink szerint igen szigorú költségvetés várható jövőre, a pénzügyi tárca drasztikusan szeretné csökkenteni a kiadásokat. Az ígértnél jóval kevesebb jutna például útépítésekre és fejlesztésekre. Minderre a PM szerint azért van szükség, hogy az idén várhatóan 8 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt hozzávetőlegesen a felére szorítsák vissza. A szigorúbb költségvetést ellensúlyozandó a kormány tegnap egy szociális csomagról is tárgyalt.
***
Megemelt családi pótlék. Egyetlen – nemzetközi szerződéssel kapcsolatos – javaslat kivételével minden előterjesztést egyhangúlag támogatott az Országgyűlés a keddi határozathozatalok során. A parlament az ellenzék szavazatainak támogatásával elfogadta a 2001–2002-es költségvetés 2001. évi végrehajtásáról szóló törvényjavaslatot. A tavalyi zárszámadás a 2002. évi költségvetés módosítását is tartalmazza, ami szükséges a kormány első száznapos programja teljesítéséhez. A családok támogatásáról szóló törvény elfogadott módosítása értelmében egységesen és szeptemberig visszamenőleg 20 százalékkal emelkedik a családi pótlék összege. Az Országgyűlés jóváhagyta a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról, a bírák jogállásáról és javadalmazásáról, valamint az ügyészségről szóló törvény módosítását, amely elsősorban az ítélőtáblák működésével kapcsolatban rögzít szabályozásokat. Megszavazta a T. Ház a településrendezési tervek elkészítésével kapcsolatos, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény módosítását is. Az Országgyűlés egy határozat módosításával hatályon kívül helyezett egy olyan rendelkezést, amely a Magyar Televízió Közalapítvány pénzfelhasználását korlátozta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.