Alulról építkező mozgalomként, a Magyar Építőművészek Szövetségének támogatásával jött létre nemrégiben a Transzparens Építészeti Kör. Tagjai között az építészettel legkülönbözőbb oldalról foglalkozó szakemberek, üzletemberek találhatók, akik úgy döntöttek, vállalják a véleményformáló szerepet. Grosser Lagos Enrique elnökségi tag elmondta, hosszú távú programjukban az építészetről kialakult, sokszor egyoldalú felfogás megváltoztatására és a mélyen gyökerező előítéletek legyőzésére törekszenek. Hasonló célzattal jött létre az Octogon című folyóirat is, ám míg az jobbára kizárólag építészeti oldalról közelíti meg a városfejlesztést, addig a Transzparens átfogólag, teljes keresztmetszetet kíván feltárni. Társaival együtt úgy tartja, hogy a főváros jövőképének tudatos kialakításához folytonos szakmai párbeszédre és ezek nyilvános fórumaira van szükség. Ezzel a céllal indították most útjára a vitafórumot, amelyet kéthavonta rendeznek meg.
Az első találkozó vendége volt Babarczi Eszter történész, publicista, Finta József építész, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, Iványi György ingatlanfejlesztő, bankszakember, Kováts Lajos, a Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója, Lukovich Tamás, a Pro-Régió Kft. igazgatója és Schneller István, Budapest főépítésze.
Finta József a civil háttér aktivitásának hiányát emelte ki, szerinte ugyanis nincs aki, mint használó és a városi élet élvezője egyáltalán megfogalmazza: hogyan kellene Budapesten élni. Iványi György elmondta, egy épületet felépíteni csak 80-90 évben gondolkodva érdemes. Ugyanis nem érdekel senkit, mi lesz, mondjuk 40 év múlva. Schneller István főépítész úgy vélte, a néhai szocreált az építészetben mára felváltotta a kapreál és nemcsak a hatóság miatt nem lehet jó házakat építeni. Babarczi Eszter szerint az építészeti vitákban itthon politikai szándékok döntenek, az épületeket elsősorban politikai reprezentációként értékeljük, míg Kováts Lajos a nemzetközileg jelentős épületek létrehozását hiányolja, akár külföldi építészek felkérése által is. Lukovich Tamás szerint a városban legfontosabb az ember, a többi csak „díszlet”. A szeretet kultúrájának kellene megvalósulni a fejlődő Budapesten – tette hozzá.
Villámárvizek lehetetlenítik el az élet normális működését országszerte + videók
