Technikai, logisztikai és pénzügyi szempontból a 2012-es budapesti nyári olimpia megvalósítható – hangzott el tegnap a PriceWaterhouseCoopers nemzetközi tanácsadó cég, valamint a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium (GYISM) közös sajtótájékoztatóján. Bienert Gusztáv, a cég magyarországi vezérigazgatója elmondta: az esetleg elnyert olimpiai pályázat kényszerítőereje garantálná az eddig egyetértés híján halogatott fejlesztések megvalósulását.
– A fejlesztés hatására Budapest végérvényesen a régió központjává válna, ami nemcsak a főváros, hanem az egész ország további fejlődését felgyorsíthatja – hangsúlyozta. Kiderült: a nyári játékokhoz a fővárosnak megfelelő adottságai vannak, ám mai állapotában nem tudna olimpiát rendezni. A hiány áthidalására a 2003 és 2012 közötti időszakban többek között 300 kilométernyi autópálya, 400 kilométernyi egyéb gyorsforgalmi út, 25 kilométernyi metró és gyorsvasút, 61 kilométernyi városi főút és három új közúti híd építése, valamint 1350 kilométernyi vasútvonal rekonstrukciója szükséges.
Az olimpia szervezéséhez, lebonyolításához, a szükséges létesítmények felépítéséhez 850 milliárd forintra lenne szükség. Ezen felül 3750 milliárd forint értékben kell – az olimpia nélkül is tervezett – infrastrukturális fejlesztést végrehajtani. Mindez 4600 milliárd forintba kerülne. A költségek finanszírozásához 3000 milliárdos állami szerepvállalás szükséges, ami a költségvetésnek az olimpia nélkül infrastruktúrára fordítható kiadásaihoz képest tíz év alatt megközelítőleg 720 milliárd forintos többletforrásigényt jelent. A fennmaradó költségek a közvetlen bevételekből (400 milliárd), EU-forrásokból (750 milliárd) és a magántőkével (450 milliárd) finanszírozhatók.
Kockázati tényezőt jelent hazánknak többek között, ha a pályázat megnyerése után – előre nem látható okokból – a felkészülés költségei jelentősen megnőnének, vagy a bevonható állami, magán-vagy EU-források csökkennének.
Jánosi György, a sporttárca vezetője a „döntés-előkészítő” anyag ismertetése után közölte: a tanulmány készítői úgy számoltak, hogy stabilnak feltételezték a következő időkben az évi 4,5 százalékos GDP-növekedést, illetve a 720 milliárdos többletforrást. – Az olimpia úgy valósulhat meg, ha nem sérül az EU maastrichti szabályozása, amely nem engedi meg, hogy a tagországok költségvetési hiánya meghaladja a három százalékot – mondta.
Deutsch Tamás, a Fidesz alelnöke, volt ifjúsági és sportminiszter úgy vélte: a kész megvalósíthatósági tanulmány is igazolja, hogy a főváros képes megrendezni 2012-ben az olimpiai játékokat. Sajnálatosnak nevezte, hogy a jövő évi költségvetési tervezetben egyetlen fillér sem található a 2-es metró felújítására, a 4-es metró megépítésére, dunai híd építésére, illetve a BKV finanszírozására.
Függője volt a gyermekpornográf tartalmaknak a férfi, letartóztatták
