Bárándy korlátozná a szólásszabadságot

Bárándy Péter elfogadhatónak tartja a szólásszabadság korlátozását „szűk területen”. Az igazságügy-miniszter ezt a Népszavának adott szombati interjúban, a gyűlöletbeszéd ellen készülő törvénynyel kapcsolatban nyilatkozta. A politikusok, a szakmai és érdekvédelmi szervezetek képviselői ellentmondásosan ítélik meg a miniszter elképzeléseit.

Munkatársainktól
2002. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lehet tilalmas az eszmék nyilvánosságra hozatala, hiszen az korlátozná a szabad vitát – mondta kérdésünkre Kőszeg Ferenc, a Helsinki Bizottság elnöke. Szerinte az államnak korlátoznia kell az olyan könyvek árusítását, amelyek konkrét bűncselekmények elkövetésére szólítanak fel, vagy tanácsot adnak a bűn elkövetéséhez.
Ezzel egyetért Hende Csaba, a volt igazságügyi államtitkár szerint azonban alapvetően téves a szólásszabadságra vonatkozó közlés. Hende szerint Bárándy Péter mondatai azt tükrözik, hogy szerinte az alkotmányos alapjogok folyamatos mozgásban vannak. Ez azonban nem igaz, hiszen ezeket a jogokat az alkotmány kőbe vési – mutatott rá.
Az egyes jogok korlátait az Alkotmánybíróság jelöli ki, amely azonban minden egyes döntését a korábbi határozataira alapozza. A szólásszabadsággal sem fordulhat elő, hogy öt évvel ezelőtti álláspontnak az ellenkezőjét mondja ki az Alkotmánybíróság, mert időközben megváltozott a helyzet.
Lepies György, a Sajtószakszervezet főtitkára szerint kormányzatilag helytelen a szólásszabadság korlátozása. Kiemelte: nem jogszabályi, hanem etikai kérdésről van szó, hiszen nem lehet megmondani, hogy éppen melyik hatalmon lévő kormány érdekeinek kell meghatározni a szólásszabadság korlátozását. Hozzátette: a már meglévő etikai szabályzatot kellene a könyvkiadóknak, illetve a médiumok vezetőinek betartani.
Hollós János, a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetségének (MEÚSZ) elnöke azzal egyetért, hogy az emberi méltóság védelmét erősíteni kell, ezt azonban nem a szólásszabadság korlátozásával kell tenni. Az elnök azt javasolja: ha valaki megsérti valakinek a méltóságát, akkor az eddigieknél sokkal szigorúbb büntetésben részesüljön.
Schiffer András, a Társaság a Szabadságjogokért munkatársa úgy tartja, hogy pótcselekvés az új törvény megalkotása. A szakember szerint nem szerencsés szembeállítani az emberi méltósághoz való jogot a szólásszabadság jogával.
Kuncze Gábor (SZDSZ) megengedhetetlennek nevezte azt a – szerinte az utóbbi években megfigyelhető – folyamatot, amely a fasiszta irodalom egyes elemeinek megjelenésében és a nyílt gyűlöletkeltésben érhető tetten.
Kenedi János történész, a Nyilvánosság Klub vezetője kijelentette: a Magyar Nemzetnek nem hajlandó nyilatkozni, mert lapunkban szerinte „sok mocskolódás” jelent meg a személyével kapcsolatban. A MÚOSZ elnöke azt mondta, most nincs olyan helyzetben, hogy lapunknak nyilatkozzon.

Szűk területen. Bárándy Péter szerint „tizenkét éve működő demokráciában élünk, és ebben a helyzetben szűk területen már elfogadható, hogy korlátozzák a szólásszabadságot. A kérdés, hogy ez most indokolt-e vagy sem.” A szaktárca vezetője szerint „az államnak igenis kötelessége megmondania, mit szabad árulni a könyvesboltokban és mit nem”. Bárándy azonban reméli, Magyarország olyan országgá válik, ahol akár a Mein Kampf is nyugodtan ott lehet a könyvesboltok polcain.

Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.