Mi a helyzet jelenleg az Illyés Közalapítványnál?
– A sajtóhírekkel ellentétben semmiféle ex lex állapot nincs az IKA-nál. Az alapító, azaz a kormány kezdeményezte a kuratóriumváltást, az erre vonatkozó eljárás a Fővárosi Bíróságon jelenleg folyamatban van. Az új testület bírósági bejegyzéséig a jogszabályoknak megfelelően a korábbi testület teljes jogkörben gyakorolhatja jogosítványait. Ezzel a folyamatosság és működőképesség fenntartása érdekében az alapító képviseletében eljáró Szabó Vilmos államtitkár is egyetértett. A leköszönő kuratórium az államtitkár úr jelenlétében október 7-én tartotta utolsó ülését. Megegyezésünk szerint újabb kuratóriumi ülésre a régi összetételben már nem kerül sor, ám a korábban meghozott döntések természetesen végrehajthatók, a vezető tisztségviselők ellátják az alapító okiratban rögzített feladataikat, hiszen az alapítvány működése semmiféleképpen nem bénulhat meg.
Kormányzati körök mégis az Illyés Közalapítvány működésének ellehetetlenülésétől tartanak és arról beszélnek, hogy látszólagos jogviták kapcsán az ellenzék úgymond kellemetlenkedik, valójában akadályozza a kuratóriumváltást.
– Most azok aggódnak az Illyés Közalapítványért, akik néhány hónapja mindent megtettek annak érdekében, hogy valóban működésképtelenné váljon az alapítvány. Azok aggódnak, akik MSZP-s pártirodákból faxon akartak utasítani minket arra, hogy a támogatások szempontjából legfontosabb nyári hónapokban függesszünk fel minden kifizetést, és feltett kezekkel álljunk a falhoz; akik a médialincselés jól bevált eszközeivel azt híresztelték, hogy kiürítettük a kasszát, miközben banki bizonylatokkal igazoltuk, hogy több mint egymilliárd forint van az alapítvány számláján. Mindezek ellenére biztosítottuk a zavartalan működést, valamennyi pályázónk hozzájutott a megítélt támogatásokhoz. Az alapítvány működése akkor fog egyébként ellehetetlenülni, ha a kormányzat törvénysértő módon visszatartja a költségvetési támogatásokat. Jelenleg példátlan módon ez történik: a kormány 250 millió forint támogatással tartozik az Illyés Közalapítványnak, mely összegből 170 millió forint már két hónapja esedékes. Ezen összegekre támogatási kötelezettségvállalások történtek, a pénz visszatartásával a kormány nem az alapítványt, hanem a határon túli magyarokat bünteti és önmagát minősíti. A kuratóriumváltásnak amúgy megvan a maga törvényes útja, ezt a kormánynak is tudomásul kell vennie. Jelenleg az a nyitott jogi kérdés, hogy a kurátori megbízás határozott vagy meghatározatlan időre szól. Álláspontom szerint 1998-ban a jogszabályok csak határozatlan időre szóló kurátori megbízást tettek volna lehetővé, ennek ellenére az akkori alapító négy évre jelölte ki a kuratóriumot. A jelenlegi alapító képviseletében eljáró Szabó Vilmos államtitkár és szakértői is osztják ezt az álláspontot. Többször hivatkoztak arra, hogy négy évvel ezelőtt törvénysértő volt a kurátorok határozott időre szóló kinevezése, ebben tehát kivételesen egyetértünk. Rossz emlékű időkre emlékeztet, ha a kormányzat összeesküvésnek minősíti azt, hogy mielőtt bármit aláírnánk, két kurátortársammal – a jogszabályokat tiszteletben tartva – választ várunk egy nyitott jogi kérdésre.
Mi a megoldás ebben az ügyben?
– Ezt a kérdést kizárólag egy jogerős bírósági döntés zárhatja le. Ez némi késedelmet szükségszerűen jelenthet ugyan, de amennyiben a kormányzatnak valóban fontos az új kuratórium megalakulása, s nem a korábbi testület tagjainak eltávolítása az elsődleges, úgy semmi nem akadályozza őket abban, hogy a jelenleg tizenegy fősre tervezett új kuratóriumot további három fővel kiegészítsék mindaddig, amíg az említett jogvita megnyugtatóan le nem zárul. A megoldás kulcsa tehát a kormányzat kezében van.
A korábbi kormányzati ígéretekkel ellentétben állítólag csökken az Illyés Közalapítvány jövő évi támogatása is.
– Igen. Üzenetértéke van annak, hogy a költségvetési törvény tervezete szerint csökken a támogatás. Egyébként 1994-ben a szocialista– szabad demokrata kormányzat ötven százalékkal csökkentette az alapítvány támogatását, az elvonásokban tehát van gyakorlatuk. Az elmúlt négy esztendőben a polgári kormányzat által biztosított megnövekedett költségvetési támogatásoknak köszönhetően több pályázatot bíráltunk el, több pályázatot támogattunk és összegszerűen több támogatást nyújthattunk, mint az azt megelőző kilenc évben összesen. Hivatalba lépése óta a Medgyessy-kormány egy fillért nem költött például a kedvezménytörvény által a határon túli magyarok részére közvetlenül előirányzott támogatásokra, nem volt pénz az erdélyi magánegyetem bővítésére, ám magyar állami pénzintézeteken keresztül jutott 2,6 milliárd adóforint a miniszterelnök baráti köréhez tartozó román nagyvállalkozó nagyváradi bevásárlóközpontjára. Történik mindez akkor, amikor nemzetpolitikai és államérdek lenne, hogy Magyarország uniós csatlakozásának küszöbén jelentősen megnövelt támogatásokkal erősítsük a határon túli magyar közösségeket, hiszen ezzel saját erőtartalékainkat növeljük. Rendkívül fontos lenne, hogy Magyarország határain kívül fennmaradjon és megerősödjön egy olyan többmilliós magyar ajkú közösség, amely magyar szellemi és gazdasági javakat termel, fogyaszt és közvetít.
Borzalmas tűz ütött ki a Tomorrowland fesztiválon, több százezer látogatót vártak a szervezők
