Hatékonyabb hulladékkezelést céloz meg az országos hulladékgazdálkodási terv, amelyet várhatóan az Országgyűlés hamarosan jóváhagy. A terv hatályba lépését követő 260 napon belül el kell készíteni a regionális hulladékgazdálkodási terveket. A program szerint az országban hat regionális hulladékégető létesülne.
Békés megye peremvidékein lévő települések számára a megoldást a szomszédos térségekben létesülő regionális hulladékkezelő rendszerekre csatlakozás jelentheti. Nadabán János, a Körös-vidéki Környezetvédelmi Felügyelőség igazgatója elmondta: Békés megye hetvenöt településének mintegy nyolcvan, még működő és már telítődött szilárdhulladék-lerakója van. Gondot jelent, hogy közülük hatvan hulladékkezelő telep engedéllyel sem rendelkezik. A megyében csupán húsz településnek van környezetvédelmi és egyéb hatósági engedéllyel is rendelkező szilárdhulladék-lerakója. Jelenleg egyedül Békéscsabán van olyan működő hulladékelhelyező, amely minden szempontból megfelel a jelenleg is érvényben lévő jogszabályoknak. A szórványos lakosságú Békés megye hulladékhasznosítása még inkább megoldható, amennyiben a megye peremvidékein lévő településekről környező megyék regionális telepeire, így Hódmezővásárhelyre, Szelevénybe, Karcagra vagy Berettyóújfalura szállítják a jövőben a szilárd hulladékot. Nadabán János szerint a problémát minél hamarabb meg kell oldani, mégpedig úgy, hogy az elavult, megtelt helyi telepeket hamarosan be kell zárni, ezt követően pedig rekultiválni kell azokat.
Az igazgató kitért arra, hogy Magyarországon leginkább az európai uniós törekvések indították el a hulladékszelektálást. Ez az eljárás lehetővé teszi a települési kommunális hulladék csaknem hetven százalékának újrahasznosítását, amely profitot eredményez, ráadásul a véglegesen elhelyezendő hulladékmennyiséget és annak költségeit is csökkenti.
A szakember elmondta: a Békéscsabán hat esztendeje létesült hulladékkezelő telep teljes kapacitása 2,75 millió köbméter. Tervezett üzemelési ideje 25 év, miután a kezelőnek van műszaki védeleme, és a talajt és a talajvizet sem szennyezi. Nagy előrelépést jelent, hogy PHARE-támogatással, ötszázmillió forintos beruházási költségből Gyomaendrődön térségi kommunális szilárdhulladék-lerakó telepet létesítenek.
Akadt valami, amit kevesen bocsátottak meg a farmotoros Skodáknak
