Abdullah Gül új török kormányfő tegnap elmondott, első külpolitikai tárgyú beszédében biztosította az ország nyugati szövetségeseit, hogy Törökország külpolitikai orientációja nem változik. Gül, akinek az iszlám színezetű Igazság és Haladás Pártja (AK) mérsékelt tagjaiból alakított kormányát hétfőn iktatták be, a NATO parlamenti közgyűlése előtt kijelentette: az ő hivatali ideje alatt is fenntartja Törökország stratégiai partneri viszonyát az Egyesült Államokkal, valamint jelöltségét az európai uniós tagságra. Ez utóbbival kapcsolatban hangsúlyozta: Ankara a koppenhágai EU-csúcstól azt várja, hogy világos és konkrét dátumot jelöljenek ki a Törökországgal való csatlakozási tárgyalások kezdetére.
Gül kormánya támogatásáról biztosította azt a javaslatot, hogy az EU felállítandó gyors reagálású hadereje igénybe vehesse a NATO forrásait. A török miniszterelnök szerint ha az Európai Unió hiteles szereplője akar lenni az új biztonsági környezetnek, biztonsági és védelmi politikájába be kell vonni olyan nem EU-tag államokat is, mint Törökország.
Nyugat-barát beszéde ellenére Ahmet Necdet Sezer török köztársasági elnök visszautasította, hogy Gül oktatási miniszterjelöltjét elfogadja. A kormányfő elismerte a kiszivárgott információt, s kijelentette, hogy Besir Atalay az oktatási miniszteri pozíció helyett tárca nélküli miniszteri bársonyszéket kapott. A Kirikkale Egyetem vezetője a vád szerint iszlámbarát tanári stábot vett fel az intézménybe, s előnyben részesítette az iszlám elveket elfogadó és követő diákokat.
Eközben Recep Tayyip Erdogan, az AK vezetője folytatta európai fővárosokat és vezetőket meglátogató körútját, melyen a török európai integrációs törekvéseket népszerűsíti. Egyes európai politikusok (mint például Valéry Giscard D’Estaing) kijelentették, egy mozlim nemzetnek nincs helye a keresztény országok szövetségében. Ennek ellenére a török politikust tegnap Berlinben fogadta Gerhard Schröder német kancellár és Silvio Berlusconi olasz köztársasági elnök.
Dömötör Csaba: Nyárközepi jótanácsok Magyar Péternek
