Az FBI hosszú nyomozás után nemrégiben azonosította a 34 éves Gary McKinnont – írta az ANSA hírügynökség. A londonban élő, éppen munka nélküli számítógépes szakember ellen kedden a virginiai és New Jersey-i bíróságon emeltek vádat. Eszerint 2001 és 2002 márciusa között a kalóz adattárakat törölt, jelszavakat lopott közkönyvtárak és az űrkutatási hivatal, azaz a NASA adattárából. A hírek szerint megzavart hadgyakorlatokat, és – átmenetileg – nemegyszer katonai létesítmények számítógépes hálózatait is használhatatlanná tette. Az FBI nyomozóinak meggyőződése, hogy a férfi közvetlenül a szeptember 11-i terrortámadás után is folytatta a kalózkodást. A szövetségi nyomozók szerint az internet segítségével okozott kár több mint kilencszázezer dollár.
Egyes hírek szerint a számítógépes zsenit már márciusban letartóztatták, de szabadlábon védekezhet. Az ANSA szerint azonban csak a napokban került rendőrkézre.
Az amerikai hatóságok valószínűleg kérik majd a férfi kiadatását, ami eléggé szokatlan a számítógépes nyomozások esetében, hiszen korábban éppen ők nem adták ki a manilai rendőrségnek azt a Fülöp-szigeteki diákot, aki az I love you nevű hírhedt vírussal 2000-ben világszerte rettegést keltett a számítógép használók között.
Eddig ez volt a legsikeresebb behatolási kísérlet az Egyesült Államok katonai hálózatába – állítják a szövetségi nyomozók. Ha bebizonyosodik a brit férfi ellen felhozott vád, akár 70 év börtönbüntetésre vagy 1,75 millió dollár kártérítés megfizetésére is ítélhetik.
A brit számítógépes kalóz esete azonban korántsem egyedi. Augusztusban az FBI jelzése nyomán az olasz rendőrség két olyan hackercsoportot is felszámolt, amelynek tagjai szintén feltörték a NASA és az amerikai haditengerészet számítógépes adatbázisát. Kiderült: a bűnözők a bolognai nemzeti nukleáris fizikai intézet rendszerébe is bejutottak. A rendőrség ekkor tizennégy személyt, közöttük négy kiskorút tartóztatott le.
PM Orban: Why Would 2026 Election Result Be Any Different From 2022?
