A három hónapos munkavállalásról Tabajdi Csaba szocialista képviselő azt mondta, „erről a kedvezményről kiderült, hogy nem működőképes”. Lapunk úgy értesült, a Fidesz olyan kompromisszumos javaslatot tesz, amely a kedvezményes munkavállalás esetében lehetővé teszi a szomszédos államokban élő magyarok anyaországi munkavállalásának diszkriminációtól mentes módon történő támogatását. Markó Béla, az RMDSZ elnöke úgy véli, nem szabad teljesen kihagyni a törvényből a munkavállalás fejezetét, ezért olyan formában lehetne megtartani a kedvezményt, hogy konkrét formáit a magyar állam kétoldalú megállapodásokkal rendezze.
A státustörvény módosítástervezetének másik élesen vitatott pontja az oktatási-nevelési támogatásokra vonatkozó egyik kitétel. Abban egyetértés van, hogy minden egyes, magyar nyelvű oktatásban részesülő határon túli gyermekre kiterjesszék a támogatást. A támogatási rendszer megváltoztatása ugyanakkor éles ellenállásba ütközik. Markó Béla nyomatékosította: az RMDSZ nem ért egyet azzal, hogy a támogatást szervezetek, egyesületek, intézmények kapják. Meglátása szerint közvetlenül a családoknak kell kiutalni az összegeket. Ragaszkodunk ehhez, bár tudjuk, hogy a Felvidéken ez vita tárgya, a problémát valamilyen kétoldalú megállapodással kellene megoldani – tette hozzá Markó Béla. Úgy tudjuk, a Fidesz saját módosításjavaslata olyan megoldásokat ajánl, amely garanciát biztosít ahhoz, hogy a nevelési-oktatási támogatást igénylőkhöz el is jusson a támogatás. Az ellenzéki párt tervezete igyekszik egyértelművé tenni, hogy a személyeknek juttatott kedvezmények és támogatások a magyarigazolvány birtoklásához kötődnek. A Fidesz szerint a kormány módosító javaslata e kérdés tekintetében zavart és bizonytalanságot okozhat az érintettek körében. Ezzel kapcsolatban Szabó Vilmos, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtikára úgy fogalmazott: a magyarigazolvány szerepelni fog a törvényben, de a kedvezmények és támogatások nyújtásának gyakorlatát kétoldalú megállapodásokkal is lehet majd szabályozni.
Markó Béla tegnapi interjújában kifogásolta, hogy a támogatási rendszer nem mozdult meg az elmúlt hónapokban. Szavai szerint több alapítvány is hibernál, késik a pályázatok megítélése. Az RMDSZ szövetségi elnöke úgy vélte, a támogatások tervezett csökkentésével semmiképpen nem ért egyet, ezért a Máérton is kérni fogja, hogy gondolják újra a kötségvetési tervezet erre vonatkozó részét.
*
Nyilatkozatot fogalmazott meg a Máért vasárnapi ülése előtt Duray Miklós, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) ügyvezető alelnöke. Az MKP vezető politikusa úgy véli: félő, hogy a státustörvény csorbul a módosítás során. Szerinte személyi tisztogatások jelei is mutatkoznak az átalakuló vagy megszűnőben levő Máértban. A szakbizottságok mellőzésével ugyanis közvetett úton leváltották azok tagjait, anélkül, hogy a Máért-tagszervezetek erről előzetesen véleményt nyilváníthattak volna – áll egyebek mellett a nyilatkozatban.
Migránsok késeltek meg egy amerikai turistát Milánóban
