Köztisztviselők az etikai kódexért

A Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete (MKKSZ) támogatja a köztisztviselői etikai kódex megalkotását, bár a szervezet úgy ítéli meg: nincs értelme összekapcsolni etikai normákat a jog szigorával.

2002. 11. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az etikai kódex előkészítése kapcsán közös felmérést készített a szakszervezet és a Belügyminisztérium. A válaszadók túlnyomó többsége szigorítaná a köztisztviselők gazdasági és politikai összeférhetetlenségére vonatkozó szabályokat, ám a jelenlegihez képest további garanciákat tart szükségesnek a köztisztviselők számára a – belső, hivatali, és a külső: állampolgárok vagy a sajtó részéről – „megtámadhatóságával” szemben. Ugyanakkor a köztisztviselők csaknem kétharmada szerint a kódexben tilalmak helyett inkább irányelvek meghatározására lenne szükség, mivel „az etika ott kezdődik, ahol a jog végződik”, ezért nincs értelme összekapcsolni az etikai normákat a jog szigorával.
A felmérés szerint a válaszadók több mint fele nem tartotta megfelelőnek a köztisztviselők védelmét szolgáló jogi szabályozást a belső, hivatali visszaélésekkel szemben. Ugyanez mondható el a kiválasztási és előmeneteli rendszerre vonatkozó jogi szabályozás kapcsán is. A megkérdezettek hatvanhárom százaléka gondolja úgy, hogy a jelenlegi kiválasztási és előmeneteli rendszer csak részben biztosítja a megfelelően képzett, hozzáértő, pártatlan köztisztviselői kar kialakulását. A megkérdezettek több mint fele úgy véli, hogy a közigazgatásban a korrupció csak akkor csökkenthető a köztisztviselők anyagi helyzetének javításával, ha a közszolgálati életpálya kiszámíthatóságot, stabilitást és anyagilag érzékelhető előmenetelt nyújt. Csak mintegy tizenkét százalék álláspontja az, hogy a jövedelmek növekedésével megszűnnének a köztisztviselők megélhetési gondjai, s ezért a „kísértéseknek” is ellent tudnának állni. A válaszokból egyértelműnek tűnik, hogy semmiképpen sem tekintik korrupciónak, ha a köztisztviselő apróbb ajándékokat fogad el az ügyfelektől, sőt a megkérdezettek többsége még azt is elfogadhatónak tartja, ha a köztisztviselő apróbb szabálytalanságokat követ el családtagjai javára.
Heves vitákat váltott ki, hogy mi az a határ, amit már nem léphet át a köztisztviselő a belső hivatali visszaélések, szabálytalanságok jelzése kapcsán. A dilemma úgy fogalmazható meg, hogy a köztisztviselő a nyilvánossághoz fordulhat-e a szabályszegések feltárása érdekében. A válaszok alapján megállapítható, hogy a mai magyar közigazgatást elsősorban a „ne szólj szám, nem fáj fejem” mondás jellemzi, s csak egy igen szűk réteg tartja szükségesnek a nyilvánossághoz fordulást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.