Kuncze tovább vizsgálná a semmit

Négy évig élt a legenda, hogy az APEH-nél Simicska Lajos elnöklete idején manipulálták a számítógépes rendszert, amelyből a Fidesz számára kényes adatokat töröltek. A napokban lezárult vizsgálat – amelyet egy külső cég hét és félmillió forintért végzett el – megállapította: az Orbán-kormány idején nem töröltek cégadatokat az adóhatóságnál. Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke csak akkor fogadná el véglegesnek az eredményt, ha azt egy parlamenti vizsgálóbizottság is megállapítaná.

Munkatársainktól
2002. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eörsi Mátyás (SZDSZ) a parlamentben 1998. november 24-én felszólalt: „…Történt néhány héttel ezelőtt a sajtó szerint – senki, soha nem cáfolta –, hogy az APEH Dél-budapesti Igazgatóságának munkatársait szabadságra küldték. (…) Még inkább fel kellett figyelnünk arra a körülményre, hogy ugyanezen a napon az APEH számítógépes szakembereit viszont kötelezően berendelték – még a hét végén is – munkahelyükre, míg azoknak az APEH-dolgozóknak, akiket szabadságra küldtek halottak napja előtt, tilos volt belépniük az APEH területére. Nem tart-e attól (…), hogy a magyar állampolgárok arra fognak gondolni, hogy ennek a gyakorlatnak a célja az volt, hogy az APEH-revizorok és -munkatársak távoltartásával az APEH számítógépes nyilvántartását utólag manipulálni lehessen, adott esetben a Simicska Lajos úr korábbi vállalkozásait terhelő adóadatokat onnan töröljék?”
Orbán Viktor miniszterelnök válaszában elmondta: „… Megkér-tem a pénzügyminiszter urat, hogy adjon számomra felvilágosítást az ügyről. Most felolvasom a válaszát: (…) az APEH Dél-budapesti Igazgatóságán ez év október 28-án, 29-én és 30-án, vagyis a szóban forgó napokon semmifajta kényszerszabadságolás sem volt.”
Az elhangzottak miatt Simicska Lajos feljelentette Eörsi Mátyást, ám a parlament ellenzéki képviselői nem támogatták az SZDSZ-es honatya mentelmi jogának felfüggesztését.
Orbán Viktor válasza nem bizonyult kielégítőnek, hiszen Eörsi Mátyás felszólalását követően a parlamentben, illetve pártrendezvényeken is többször téma volt az APEH számítógépes nyilvántartásának manipulálása. Kuncze Gábor (SZDSZ) elnök-frakcióvezető még az előző ciklusban a „hosszú bájtok éjszakájának” nevezte az állítólagos eseményt, amelyet a balliberális média igen nagy előszeretettel emlegetett. Kende Péter A Viktor című könyvben szintén kitért a vélelmezett cselekményre.
A kormányváltás után természetesen mindent megtettek az informatikusok, hogy bizonyítékot találjanak a korábban megfogalmazott sugalmazásokra. Király László György, az APEH új elnöke sajtónyilatkozatában úgy fogalmazott: „sokat lendítene a vizsgálaton, ha valaki jelentkezne azzal, hogy része volt az akcióban.” A jelek szerint azonban senki nem jelentkezett, a vizsgálat pedig a jelenlegi kormányoldal számára igen kényelmetlen eredménnyel zárult.
A hét és félmillió forintot felemésztő akció ugyanis egyértelműen kiderítette: sohasem létezett a hosszú bájtok éjszakája. Ennyiért vállalta el ugyanis egy külső cég, a Hunaudit Kft. a munkát. Mindez csak egy volt abból az összesen négy vizsgálatból – egyik sem támasztotta alá az APEH dolgozóit ért vádakat –, amelyet ebben az ügyben indítottak.
Az elsőt még Vida Ildikó, az akkori APEH-elnök rendelte el 2002 májusában, sajtóhírekre reagálva, a Dél-budapesti Igazgatóság vezetőjének kérésére. Az új elnök július 31-én bízta meg a külső céget az előző vizsgálat eredményeinek ellenőrzésével. Kende Péter A Viktor című könyvében szereplő állítások nyomán a különleges ügyek főosztálya is vizsgálódott, szintén ez év nyarán. A negyedik vizsgálat a Hunaudit javaslata alapján indult el, ennek célja a papíralapú és a számítógépes adatbázis összehasonlítása volt.
A Hunaudit Kft. tényfeltáró munkája során megállapította: nem is lett volna érdemes megkísérelni a Fidesz közelinek aposztrofált cégek adatainak manipulálását, mert a megjelölt cégek tartozásának nagyságrendje ezt nem indokolta. A vizsgálat eredményét elfogadta Király László György is. Ő a napokban ugyancsak kijelentette: nincs nyoma annak, hogy 1998 augusztusa és novembere között bármiféle módosítást vagy törlést eszközöltek volna a hivatal számítógépes rendszerében. A Hunaudit Kft. javaslata alapján megvizsgálták azt is, hogy a számítógépes és a papírokon szereplő adatok között van-e valamiféle különbség. Itt is azt állapították meg: nincs semmiféle eltérés a komputerizált és a hagymányos állomány között, a kettő pontról pontra megegyezik.
Kuncze Gábor a Magyar Nemzet kérdésére közölte: örvendetesnek tartja, hogy az APEH megvizsgálta és rendben találta saját magát. Hangsúlyozta: akkor fogadná el véglegesnek az eredményt, ha ezt egy parlamenti vizsgálóbizottság is megerősítené. Megjegyezte, hogy még nem látott olyan vizsgálati eredményeket, amelyek alapján korrigálni kellene korábbi kijelentéseit. Kitért továbbá arra: nem érti, hogy miért fél még mindig a Fidesz és az MDF a parlamenti vizsgálóbizottságtól, amelynek létrehozását az SZDSZ javaslatára az Országgyűlés megszavazta. – A két ellenzéki párt ugyanis nem hajlandó tagot delegálni a testületbe, így az nem jöhet létre – tette hozzá.
A vizsgálat eredményéről szerettük volna kikérni Eörsi Mátyás véleményét is, azonban a politikus lapunk számára elérhetetlennek bizonyult.

Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.