Ezekben az esetekben a vám megfizetését igazoló bizonylatok hamisak, s a felgyülemlett vámadósságot most a vámszervek a Volánspedícióra akarják áthárítani. Nagy István elmondta: ismételt kezességvállalásuk minden alkalommal az előző kezesség alóli vámhivatali mentesítés után következett be. Vagyis: a cég mit sem tudhatott a cukorimportőr halmozódó tartozásairól. Ebből az következik, hogy ha a vámszervek idejében kiderítik a tényeket, a Volánspedíció nem vállalt volna újabb és újabb kezességet a cég vámtartozásaiért.
A vezérigazgató hangsúlyozta: az érvényben lévő rendelkezések betartása esetén azonban a vámszervek belső nyilvántartásából és könyveléséből legkésőbb 13 napon belül ki kellett volna derülnie az igazságnak. Erre mégis 760 napot kellett várni. Nagy István leszögezte: az ügy elhúzódása kizárólag az érintett vámszervek mulasztásai miatt volt lehetséges, és a történtek – bár erre bizonyítékaik nincsenek – a korrupció gyanúját vetik fel. A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) most mégis a vétlen vámügynök cégen akarja behajtani a két és fél év alatt felhalmozódott összeget, s jogszerűtlenül azonnali inkasszót bocsátott ki a Volánspedíció ellen, noha azt a kezesség alól – az előírásoknak megfelelően – már mentesítették. Ez a céget ellehetetleníti – tette hozzá a vezérigazgató. A Volánspedíció vezetői úgy vélik, megengedhetetlen, hogy a vámszervek saját mulasztásaik következményeit egy vétlen magáncégre hárítsák.
A VPOP lapunkhoz eljuttatott közleménye szerint a Volánspedíció a cukorimportőr gazdasági társaság esetében közreműködőként járt el a vámkezeléseknél, és az árunyilatkozat benyújtása előtt köteles volt meggyőződni a vámkezeléshez szükséges feltételek meglétéről. Az áruátengedés feltételeként a vámügynökség készfizető kezességet vállalt arra az esetre, ha a vámhivatal által kiszabott köztartozások befizetése bármilyen okból elmarad. A közlemény szerint a kiszabott vámterhek befizetését a gazdasági társaság nevében eljáró Volánspedíció banki igazolásokkal, valamint átutalási megbízásokkal igazolta a vámhivatal előtt. A vám- és pénzügyőrség vizsgálata kiderítette, hogy a Volánspedíció közreműködése mellett a vámhivatalnak hamis befizetési bizonylatokat mutattak be. A vámkezelések vizsgálata arra derített fényt, hogy a befizetések nem jelentkeztek a vám- és pénzügyőrség ügyviteli és számítástechnikai központjának államháztartási számláján.
A vámhivatal intézkedett a vámáruk felkutatására, és feljelentést tett. A nyomozáskor kiderült, hogy a cukorimportőr gazdasági társaság ügyvezetője ismeretlen helyre távozott, ezért elfogatóparancsot adtak ki ellene, s ma már előzetes letartóztatásban van. Kihallgatásakor a bűncselekmény elkövetését nem tagadta.
A közlemény szerint a vám- és pénzügyőrségnél a belső vizsgálatok is megindultak, s több pénzügyőr ellen fegyelmi eljárást kezdeményeztek.
A VPOP kiemelte: a kezességet vállalóknak a törvény lehetőséget ad, hogy meggyőződjenek arról, megérkeztek-e a kiszabott vámterhek a vámhatósághoz, ám a Volánspedíció nem élt ezzel a lehetőséggel.
A VPOP arra is felhívta a figyelmet, hogy a vámtörvény szerint a vámhatóság tévedése nem mentesíti a vámteher megfizetésére kötelezettet a jogszerűen kiszabott vámteher megfizetése alól.
A terjedelmes közleményből nem derül ki, miért tartott ilyen hosszú ideig, amíg a vámszervek rájöttek, hogy a több száz milliós tartozás nem érkezett meg a központi számlára, és arra sincs válasz, egyszerű tévedésnek tekinthető-e az, ami miatt most fegyelmi vizsgálatok indulnak a szervezetben.
Polgárháború szélére sodródhat az Egyesült Államok 2035-re?
