Változó erőviszonyok a balti térségben

Tõnu Kalvet
2002. 11. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tallinn. Történelmi szerepcseréről beszélhetünk a prágai NATO-csúcs után a Balti-tenger körüli országok erőviszonyát nézve. A három balti állam meghívásával két jelentős kivétellel a katonai szövetség belső tengerévé válik majd a Balti-tenger. Nem szabad elfelejtkezni Kalinyingrádról, de emellett az is tény, hogy a térség két legszámottevőbb állama, Finnország és Svédország hivatalosan még mindig semlegesnek számít. S mivel befolyásuk a szomszédos országokra (köztük Oroszország északnyugati részére is) meglehetősen nagy, magától értetődő, hogy részvételük nélkül szó sem lehet a régióban a sikeres, hatékony katonai együttműködésről. A legegyszerűbbnek tűnő megoldás az lenne, ha mihamarabb bevonnák e két országot a szövetségbe. Ebbe az irányba a jövőben éppen azok a frissen meghívottak lökik Svédországot és Finnországot, akik elsősorban nekik köszönhetik felemelkedésüket.
A két ország vezető politikai erőinek többsége ugyan már egy ideje megérti a lépés indokoltságát, sőt elkerülhetetlenségét is, a közvélemény java része ellenben még mindig másképp vélekedik a kérdésről. A legtöbb finn, illetve svéd szerint ugyanis országuk éppen az ügyes semlegességi politikának köszönheti a máig tartó életszínvonal-emelkedést. Finnország NATO-csatlakozását ezért a lakosság 18 százaléka támogatja csak, míg az ellenzők aránya 62 százalék – derül ki a Suomen Gallup közvélemény-kutató intézet szombaton megjelent friss felméréséből. Svédországban ugyan valamivel nagyobb a NATO támogatása, a csatlakozás jóváhagyásához mégsem elegendő. A politikai erők között is megoszlanak a vélemények a semlegességi politikáról. A legnagyobb ellenzéki párt, a Mérsékeltek Pártja, valamint a liberális Néppárt egyértelműen támogatják a belépést, mivel máskülönben szerintük egyre nagyobb elszigeteltségbe kerül majd az ország. A kormányon lévő szociáldemokraták viszont továbbra is a semlegesség elkötelezett hívei, két kisebb koalíciós partnerük – a Baloldali Párt, illetve a zöldek – pedig hallani sem akar a NATO-tagságról, sőt legszívesebben még az EU-ból is kivinné Svédországot. Stockholmi elvbarátaihoz hasonlóan a biztonságpolitikában egyelőre hű a semlegességhez az ugyancsak szociáldemokrata többségű finn kormány is.
Ugyanakkor mindkét északi ország vezérkara egyre világosabban látja, hogy a Prága után a térségben gyökeresen megváltozott biztonságpolitikai helyzet megváltoztathatja az emberek gondolkodását is. Katonai szempontból mind Svédország, mind Finnország teljesen megfelel a NATO-követelményeknek, melyről egyébként az is tanúskodik, hogy rendkívül aktívak a szövetség partnerségi kezdeményezésein. A NATO-tagsághoz tehát valójában csak politikai akarat hiányzik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.