Veszprémnek még nincs elnöke

Veszprém megye kivételével mindenhol megválasztották elnökeiket az új összetételű megyei közgyűlések. Az új elnökök tervei és céljai között nagy hangsúlyt kapott a munkahelyteremtés, a kistérségek felzárkóztatása és az EU-integrációs felkészülés lebonyolítása.

Varga Attila
2002. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Juhászné Lévai Katalin szocialista országgyűlési képviselőt választották elnökké a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés tagjai. Juhászné reményét fejezte ki, hogy a megyei közgyűlés a jövőben intézményfenntartóból régiót építő, jövőt formáló testületté válik.
A Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés a szocialista Balogh Lászlót választotta elnökévé. Úgy vélte: a Duna–Tisza közén a következő négy esztendőben legalább 15-20 ezer új munkahelyet kell teremteni, s kiemelt feladat a közlekedési infrastruktúra fejlesztése, például a bajai kikötő és az 55-ös út korszerűsítése, a szekszárdi Duna-híd mielőbbi befejezése és a dunaújvárosi híd építésének megkezdése.
Kis Bódog Zoltánt, a Fidesz– MDF–MKDSZ listavezetőjét választotta meg elnökének Zala megye újonnan megalakult közgyűlése. A sármelléki repülőtér- és a termálturisztikai programot, a kistérségek és vállalkozások felzárkóztatásának felgyorsítását nevezte meg fő céljaiként.
Az MSZP és a Fidesz térségi szervezetének megállapodása alapján Gazda László országgyűlési képviselőt, a szocialisták jelöltjét választották meg a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei önkormányzati közgyűlés elnökének hétfőn Nyíregyházán, a képviselő-testület alakuló ülésén.
A Tolna Megyei Közgyűlés tagjai a szocialista Frankné Kovács Szilviát választották elnökké, aki kifejtette: fontosnak tartja a megyében a foglalkoztatottság javítását, ipari parkok létesítését.
A Békés Megyei Közgyűlés a szocialista Varga Zoltánt választotta elnökké. A képviselők döntöttek arról, hogy változatlanul hagyják a megyei önkormányzat struktúráját.
Megalakult a Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlés is, a testület elnökévé a fideszes Szakács Imrét választották. A közgyűlés új elnöke az előző kormányzati ciklusban az Ifjúsági és Sportminisztérium politikai államtitkári tisztét töltötte be. Kiemelt feladatnak tekinti a fogyatékosellátás korszerűsítését.
Megtartotta alakulóülését az új Pest Megyei Közgyűlés, amely elnökének Szabó Imrét, az MSZP Pest megyei elnökét, országgyűlési képviselőt választotta meg. A Somogy Megyei Közgyűlésben az önkormányzati választásokon a legtöbb mandátumot szerzett MSZP és a Somogyért Egyesület erős, hosszú távra szóló koalíciót kötött egymással, amelynek részleteit írásban is rögzítették. Gyenesei István (Somogyért Egyesület), a megyei közgyűlés régi-új elnöke új stílust ígért az elkövetkező ciklusra, amelyre szerinte a nyugodt alkotómunka s a koalíciós felek közötti munkamegosztás lesz a jellemző.
A Fejér Megyei Közgyűlés elnökévé az MSZP jelöltjét, Szabó Gábort választották. Az új elnök 1994 és 1998 között már irányította a megyei közgyűlés munkáját, az előző négy évben pedig alelnökként tevékenykedett.
A Heves Megyei Közgyűlés a szocialista Sós Tamást választotta elnöknek. Sós Tamás, aki az előző ciklusban is a közgyűlés elnöke volt, a következő négy év legfontosabb feladatának az intézmények fejlesztését, a roma lakosság felzárkóztatását és a halmozottan hátrányos helyzetben lévő emberek segítését tartja.
Gyárfás Ildikót, az MSZP Kazincbarcika térségi országgyűlési képviselőjét választotta elnökéül a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés alakuló ülése. Legfontosabb tennivalói között jelölte meg a megye felzárkóztatását az ország legfejlettebb térségeihez, ezen belül is a jelenlegi munkahelyek megtartását, újak teremtését.
Nógrád megye új, szocialista többségű közgyűlése Dóra Ottót, az MSZP jelöltjét választotta elnökéül. Célként jelölte meg, hogy jobb életkörülményeket biztosítsanak az ott élőknek. A feladatok között említette az útépítést, a vasúti korszerűsítést és az intézményi szociális férőhelyek növelését.
A Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés tagjai a szocialista Agócs Istvánt választották elnökké. Csongrád megyében Frank József, az MSZP jelöltje lett a közgyűlés elnöke, Jász-Nagykun-Szolnok megyében Tokár István, Baranyában pedig Kékes Ferenc az elnök, akiket szintén a szocialisták jelöltek a posztokra. Vas megyében Markó Péter, a Fidesz–MDF–MKDSZ jelöltje lett az új összetételű közgyűlés vezetője. Ugyan megalakult a Veszprém Megyei Közgyűlés, az elnökválasztást azonban levették a napirendről. A 40 tagú közgyűlésbe az MSZP és az SZDSZ közös listáiról húszan kerültek be; a Fidesz 17, az MDF pedig 3 képviselővel vesz részt a testületben. Kuti Csaba, a Veszprém Megyei Közgyűlés előző ciklusban megválasztott elnöke az alakuló ülésen javasolta, hogy az új elnök személyének megválasztását vegyék le a napirendről, mert ebben a kérdésben nem sikerült politikai konszenzusra jutni.
*
Az önkormányzati választások előkészítésében és lebonyolításában nyújtott közreműködéséért a belügyminiszter elismerését és köszönetét fejezte ki 128 köztisztviselőnek és rendőrnek; az elismeréseket Pál Tibor politikai államtitkár adta át szerdán. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.