Juhászné Lévai Katalin szocialista országgyűlési képviselőt választották elnökké a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés tagjai. Juhászné reményét fejezte ki, hogy a megyei közgyűlés a jövőben intézményfenntartóból régiót építő, jövőt formáló testületté válik.
A Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés a szocialista Balogh Lászlót választotta elnökévé. Úgy vélte: a Duna–Tisza közén a következő négy esztendőben legalább 15-20 ezer új munkahelyet kell teremteni, s kiemelt feladat a közlekedési infrastruktúra fejlesztése, például a bajai kikötő és az 55-ös út korszerűsítése, a szekszárdi Duna-híd mielőbbi befejezése és a dunaújvárosi híd építésének megkezdése.
Kis Bódog Zoltánt, a Fidesz– MDF–MKDSZ listavezetőjét választotta meg elnökének Zala megye újonnan megalakult közgyűlése. A sármelléki repülőtér- és a termálturisztikai programot, a kistérségek és vállalkozások felzárkóztatásának felgyorsítását nevezte meg fő céljaiként.
Az MSZP és a Fidesz térségi szervezetének megállapodása alapján Gazda László országgyűlési képviselőt, a szocialisták jelöltjét választották meg a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei önkormányzati közgyűlés elnökének hétfőn Nyíregyházán, a képviselő-testület alakuló ülésén.
A Tolna Megyei Közgyűlés tagjai a szocialista Frankné Kovács Szilviát választották elnökké, aki kifejtette: fontosnak tartja a megyében a foglalkoztatottság javítását, ipari parkok létesítését.
A Békés Megyei Közgyűlés a szocialista Varga Zoltánt választotta elnökké. A képviselők döntöttek arról, hogy változatlanul hagyják a megyei önkormányzat struktúráját.
Megalakult a Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlés is, a testület elnökévé a fideszes Szakács Imrét választották. A közgyűlés új elnöke az előző kormányzati ciklusban az Ifjúsági és Sportminisztérium politikai államtitkári tisztét töltötte be. Kiemelt feladatnak tekinti a fogyatékosellátás korszerűsítését.
Megtartotta alakulóülését az új Pest Megyei Közgyűlés, amely elnökének Szabó Imrét, az MSZP Pest megyei elnökét, országgyűlési képviselőt választotta meg. A Somogy Megyei Közgyűlésben az önkormányzati választásokon a legtöbb mandátumot szerzett MSZP és a Somogyért Egyesület erős, hosszú távra szóló koalíciót kötött egymással, amelynek részleteit írásban is rögzítették. Gyenesei István (Somogyért Egyesület), a megyei közgyűlés régi-új elnöke új stílust ígért az elkövetkező ciklusra, amelyre szerinte a nyugodt alkotómunka s a koalíciós felek közötti munkamegosztás lesz a jellemző.
A Fejér Megyei Közgyűlés elnökévé az MSZP jelöltjét, Szabó Gábort választották. Az új elnök 1994 és 1998 között már irányította a megyei közgyűlés munkáját, az előző négy évben pedig alelnökként tevékenykedett.
A Heves Megyei Közgyűlés a szocialista Sós Tamást választotta elnöknek. Sós Tamás, aki az előző ciklusban is a közgyűlés elnöke volt, a következő négy év legfontosabb feladatának az intézmények fejlesztését, a roma lakosság felzárkóztatását és a halmozottan hátrányos helyzetben lévő emberek segítését tartja.
Gyárfás Ildikót, az MSZP Kazincbarcika térségi országgyűlési képviselőjét választotta elnökéül a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés alakuló ülése. Legfontosabb tennivalói között jelölte meg a megye felzárkóztatását az ország legfejlettebb térségeihez, ezen belül is a jelenlegi munkahelyek megtartását, újak teremtését.
Nógrád megye új, szocialista többségű közgyűlése Dóra Ottót, az MSZP jelöltjét választotta elnökéül. Célként jelölte meg, hogy jobb életkörülményeket biztosítsanak az ott élőknek. A feladatok között említette az útépítést, a vasúti korszerűsítést és az intézményi szociális férőhelyek növelését.
A Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés tagjai a szocialista Agócs Istvánt választották elnökké. Csongrád megyében Frank József, az MSZP jelöltje lett a közgyűlés elnöke, Jász-Nagykun-Szolnok megyében Tokár István, Baranyában pedig Kékes Ferenc az elnök, akiket szintén a szocialisták jelöltek a posztokra. Vas megyében Markó Péter, a Fidesz–MDF–MKDSZ jelöltje lett az új összetételű közgyűlés vezetője. Ugyan megalakult a Veszprém Megyei Közgyűlés, az elnökválasztást azonban levették a napirendről. A 40 tagú közgyűlésbe az MSZP és az SZDSZ közös listáiról húszan kerültek be; a Fidesz 17, az MDF pedig 3 képviselővel vesz részt a testületben. Kuti Csaba, a Veszprém Megyei Közgyűlés előző ciklusban megválasztott elnöke az alakuló ülésen javasolta, hogy az új elnök személyének megválasztását vegyék le a napirendről, mert ebben a kérdésben nem sikerült politikai konszenzusra jutni.
*
Az önkormányzati választások előkészítésében és lebonyolításában nyújtott közreműködéséért a belügyminiszter elismerését és köszönetét fejezte ki 128 köztisztviselőnek és rendőrnek; az elismeréseket Pál Tibor politikai államtitkár adta át szerdán. (MTI)
Orbán Balázs: Ukrajnában ma egy proxyháború zajlik
