Zugló az utóbbi években botrányoktól volt hangos, mert az önkormányzat rendre figyelmen kívül hagyta az itt élők és az ellenzék véleményét. Gondolja, hogy ön fideszes polgármesterként a baloldali többségű testülettel ezen változtatni tud?
– Miért ne lehetne Zugló a sikertörténet ebben a ciklusban? A baloldallal sikerült megegyeznünk az alpolgármesterek személyében, a bizottságok összetételében is. Nincs is más út, mint a megegyezés. A választások óta minden úgy történik, ahogyan abban korábban megállapodtunk. Eddig egyébként tényleg az volt a legnagyobb baj, hogy az önkormányzat és a polgárok közt nem volt semmilyen kommunikáció, ezen mindenképpen változtatunk. Minden fontos ügyben fórumokat tervezünk, mert másképpen kell kezelni az itt élőket.
– Vegyük sorra a botrányos ügyeket, hiszen ön polgármesterként felülvizsgálhat néhány olyan döntést, amely miatt ellenzéki képviselőként tiltakozott. A legnagyobb ellenállás talán a Paskál-telek eladását övezte. Változhat a korábban megkötött szerződés?
– Sajnos az ingatlant már nem tudjuk visszaszerezni. Akivel az önkormányzat megkötötte a szerződést, már továbbadta a telket. Ezt egyébként a Fidesz-frakció annak idején megjósolta. Az új tulajdonossal viszont szeretnék leülni tárgyalni, hogy megbeszéljük a telekkel kapcsolatos terveket. Szeretném elérni, hogy a környéken élők számára maradjon meg egy zöld terület, ahol pihenőparkot, játszóteret vagy köztéri sportpályát lehet kialakítani. Azt az ötezer zuglóit, aki akkor aláírta a tiltakozó ívet, valamiképpen kárpótolni kell, ha már a terület nem maradhat változatlan állapotban.
– Az IKEA-építkezés miatt viszont perelik is az önkormányzatot.
– Az önkormányzat előző vezetését állítólag perelik, bár erre vonatkozó dokumentum nem érkezett hozzánk. Ha kell, az ott élők oldalán beavatkozóként is beszállunk a perbe, a lakók jogos panaszait képviselve. Én a múlt héten kezdeményeztem egy találkozót az IKEA legfelső vezetőivel a lakossági panaszok, illetve az építkezéssel kapcsolatos problémák tisztázására. Megállapodtunk, hogy az egyeztetést folytatjuk, így ezen a héten két találkozónk is lesz. Az egyiken a lakosság és az IKEA képviselői egyaránt itt lesznek. Célom, hogy az ügy mihamarabb nyugvópontra kerüljön, a jogos kárigényeket elégítsék ki, az áruház pedig nyisson meg, mert így az építkezéssel járó gondok zöme is megoldódik. Az önkormányzat törekvése nem lehet más, mint az, hogy az IKEA mellett lakók élete mihamarabb térjen vissza a rendes kerékvágásba.
– Egy évvel ezelőtt fegyelmi vétség miatt a jegyzőt felfüggesztették állásából, aki azóta jogerősen is megnyerte az önkormányzat ellen indított munkaügyi pert. Az előző polgármester azonban az ítélet ellenére sem volt hajlandó visszahelyezni állásába a jegyzőt. Ön mit tett ez ügyben?
– A testület alakuló ülése után közvetlenül felhívtam Szikora Zsoltot, és megkértem, hogy másnap álljon munkába. Nem is tehettem mást, hiszen a munkaügyi bíróság jogerős ítéletét mindenképpen végre kell hajtani. Egy évvel ezelőtt a Fidesz az eljárás menetével nem értett egyet, ezért a szavazáskor ki is vonult az ülésteremből. Az előző vezetés ugyanis nem adott igazi lehetőséget a jegyzőnek, hogy megvédje magát. A bíróság is az eljárásjogi hibák miatt adott igazat Szikora Zsoltnak. A jegyző munkájára – mint minden önkormányzatnál – Zuglóban is szükség van. Szikora Zsolt egyébként három éve Az év jegyzője volt.
– A Bosnyák téri városközpont megépítésének ügye évek óta áll. Várható előrelépés ebben az ügyben?
– Csak abban az esetben, ha a lehető legolcsóbban meg lehet építeni. Én nem is feltétlenül egy új közigazgatási központban gondolkodom, mint amelyről a meglévő tervek szólnak. Az ügyosztályok munkatársai számára szükséges irodahelyiségeket a Vagyonkezelő Rt. épületében is ki lehet alakítani. Azt az épületet ugyanis bérli a cég, így akár egy másik irodaházat is lehet keresni számára, az önkormányzat munkatársainak egy részét pedig át lehet költözteni a Vagyonkezelő épületébe. A Bosnyák téri városközpontnak sokkal inkább egy olyan találkozóhelynek kell lennie, ahol szabadidőpark, szökőkút, sportolási, kikapcsolódási lehetőség várja a zuglóiakat. Természetesen a piacnak is meg kell maradnia. A Bosnyák tér környékén ki lehetne alakítani egy olyan sportcsarnokot is, amely a zuglóiak szabadidősportját szolgálja. Egy olyan csarnokra gondolok, amely otthont adhat kiállításoknak, koncerteknek és más kulturális vagy politikai rendezvényeknek is.
– Zugló költségvetésében az utóbbi években a kötelezően előírtnál lényegesen kevesebbet fordítottak a sportra. Tervezi, hogy ezen változtat az önkormányzat?
– Természetesen, hiszen a sportra jelenleg a költségvetés 0,3 százalékát fordítjuk. Mindenképpen szeretném elérni, hogy jövőre a kötelező egyszázaléknyi összeg szerepeljen a büdzsében. Ebben az esetben a szabadidősportról kell beszélnünk. Olyan megoldásokat szeretnék megvalósítani, amelyek egyébként szűkebb körben, de már működnek a kerületben. Még ellenzéki képviselőként értem el például, hogy szerződést kötött az önkormányzat a BVSC-uszodával, ennek értelmében a nyugdíjasok ingyenesen látogathatják a létesítményt, és testnevelési órákon az iskolák is. A program kifejezetten sikeres, hiszen két év alatt huszonnyolcezer zuglói nyugdíjas látogatót regisztráltak az uszodában. Ezt a programot ki lehet terjeszteni más korosztályokra is.
– A polgármesteri feladatok mellett hogyan lesz ideje az öttusára? Hogyan tart edzést a tanítványainak, akik közt világbajnokok is vannak?
– A szakmai programot a következő év elejéig már régen elkészítettem, és ezentúl is mindig előre megcsinálom majd. Az edzéseket hét végén én tartom, hétköznap pedig mindig helyettesítenek. Az edzőtáborokba sajnos nem tudok majd elmenni, de nem hiszem, hogy ez túl nagy gondot jelent.
– Két év múlva viszont olimpia lesz, amely három hétig tart. Erre hogyan szakít majd időt?
– Már ezt is tudom. Az olimpia augusztusban, tehát szabadságolási időszakban lesz: ott tudok lenni Athénban.
Jota családja a játékosokkal tartott megemlékezést Liverpoolban, a klub fontos bejelentést tett
