Csillag Tamás, a Diákhitel Központ Rt. vezérigazgatója tegnap bejelentette: a törlesztési módszerváltást előíró új kormányrendeletben az is szerepel, hogy a pályakezdőknek a törlesztés első két évében a mindenkori minimálbér hat százalékát kell befizetniük, ezt követően a havi törlesztőrészlet a két évvel azelőtt bevallott éves jövedelem átlagának hat százaléka lesz. A vezérigazgató elmondta: az eddigi elképzelésekkel ellentétben, tanulmányaik befejezése után a munkanélküli friss diplomásoknak és a külföldön munkát vállalóknak is meg kell kezdeniük a hitel visszafizetését, nekik is a mindenkori minimálbér 6 százalékát kell törleszteniük, de előtörlesztésre továbbra is lesz lehetőség. Csillag közölte: február elsejétől az igénylők az általuk szabadon választott pénzintézetnél vezetett folyószámlára kérhetik majd a diákhitel átutalását. – Eddig 6 bank és 120 takarékszövetkezet jelezte, hogy részt venne a hitelezésben – jegyezte meg, hozzátéve: a változásokról írásban értesíti majd a központ a diákokat.
– Komoly veszélyeket jelent mind a hitelt felvevő diákokra, mind a rendszer működőképességére a diákhitelezés szabályainak megváltoztatása – reagált Pokorni Zoltán (Fidesz) volt oktatási miniszter. Szerinte a hitelintézeti kör bővítése azt jelenti, hogy a folyósítás és a számlakezelés költségét a bankok a hallgatókra terhelik.
– Ebből az következik, hogy az állam előbb-utóbb szűkíteni kényszerül a jogosultak körét – tette hozzá. A visszafizetés módosításáról szólva elmondta: még a legkedvezőbb esetben is nő a futamidő, így a fizetendő összeg is.
Gyesen is jár a hitel. A jövőben a terhességi-gyermekágyi segélyben részesülők, és az olyan akkreditált felsőfokú szakképzésben részt vevő tanulók, akik tanulmányaikat szakközépiskolai keretek között végzik, igényelhetik a hitelt, amelyet eddig 117 000 diáknak folyósítottak 24 milliárd forint értékben.
Magyar Péter közéleti koporsójába Márki-Zay Péter ütötte be az utolsó szöget
