A gyűlölet ne is említtessék

Kő András
2002. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy napja volt a hajdúk városának, Debrecennek november 30-a, Szent András napja – írta 1946-ban a Magyar Kurír című lap –, mert első alkalommal fordult elő a magyar történelemben, hogy ebben a városban püspököt szenteltek. Egy most előkerült, egyházi hagyatékból származó, kőnyomatos tájékoztató őrizte meg többek között ennek a napnak az eseménysorát és Mindszenty József bíboros hercegprímás akkori beszédét, amely megdöbbentően időszerű ma is.
A kardinális emlékirataiból tudjuk, hogy 1946-ban tíz alkalommal kereste fel az ország különböző településeit, megerősítendő a papság és a hívek egységét, a hit és az egyházi intézmények védelmét. Egyebek között azt írta: „A kommunisták hamar észrevették, milyen eredménnyel járnak a lelkipásztori utaim. Rákosi kifogásolta már azt is, hogy én többet tartózkodom fővárosi híveim körében, mint Esztergomban. Erre adtam meg a választ Csepelen, a munkások ezrei előtt: Nálatok is otthon vagyok, mint ahogy az egész ország területén közel ezer éven át otthon volt minden talpalatnyi magyar földön 78 prímás elődöm.”
A debreceni püspökszentelés is ennek az országjárásnak volt egyik állomása.
Olvassunk bele az itt elhangzott mondatokba. „Ahol az új főpásztor jár, ott van a magyar kereszténységnek ősi televénye. És ez a hely kötelez! Amerre ő jár, ott van Szent István királynak, a legnagyobb magyarnak, a templomokat és gyermekeket egyszerre öltöztető boldog Gizella királynénak, liliomos Szent Imre hercegnek és vezeklő Margit királyleánynak az áldott lába nyoma.” Majd pár sorral lejjebb: „És a felkelő nap bíborsugarai köszöntik azon a tájon [azazhogy Veszprém környékén, amelynek püspöki székét Bánáss László, az egykori debreceni plébános foglalja el], elsőnek Tihanynak, I. András magyar királynak holttetemét rejtő templomát, s ez a Tihany híres volt az ő visszhangjáról, fenn a hegyen felállított kálváriájáról. De ha működik a visszhang, akkor visszhangozza innét a veszprémi főpásztorok örök, változhatatlan divatokkal nem törődő tanításait.” (Mindszenty magát is ide érti, hiszen ismeretes, hogy korábban veszprémi püspök volt.) „Jó volna – írja –, ha most, amikor az emberek vétkeznek a tízparancsolat majd mindegyike ellen… kevesebb volna a fajtalanság… a tolvajlás, na és hogy megemlítsük: a hazugság, a rágalmazás.” A napjainkban sokat emlegetett múlttal kapcsolatban kifejti: „És hirdesd főpásztor azt, hogy az a nemzet, amelyik elrúgja magától a múltat, amely nem védi, esetleg mocskolja a múltat, az a nép, amely nem őrzi szent meghatottsággal a múltat, az a nép nem érdemel ilyen jelen után jobb jövőt.” Az emlékirataiban ugyanerről: „Talán azokhoz álljunk, akik – mint fogadkoznak – teljesen kisöprik a múltat? – Nos, lassan avval a söprűvel!”
Beke Margit egyháztörténész rendezte a közelmúltban sajtó alá a hercegprímás beszédeit. Hozzá fordultunk a kérdéssel: általában mi jellemezte Mindszenty szónoklatait?
„A kor szellemének megfelelően – mondta – egy főpap nem engedhette meg magának, hogy fölolvassa, amit mondani szándékozik. Szentbeszédeit mindig fejből tolmácsolta. A jegyzetei azonban megmaradtak, nemegyszer pedig a beszéd teljes szövege, amelyet leírt. Általában jellemző volt ezekre a szónoklatokra, hogy óriási hatást váltottak ki az emberekből, függetlenül attól, hogy melyik vallást tartották követendő életeszménynek. Abban a felfordult világban, ami 1945 és 1948 között hazánkban kialakult, Mindszenty gondolatai választ adtak a kétkedőknek, szavai eligazították az embereket.” Külön tanulmányt érdemelne, hogy az 1947-ben meghirdetett Mária-év alkalmából milyen hatalmas tömegek zarándokoltak el oda, ahol a hercegprímás is megjelent, pedig akkor már különböző nehézségekkel kellett megküzdeniük; például – tudatosan – nem indították el a vonatokat!
„Az a vezérfonal, amely egész életét végigkísérte, és beszédeiből is kiviláglik – folytatta Beke Margit –, két szó körül keresendő. »Egyház és hazám, ti lesztek életem vezérlő csillagai« – mondta 1945-ös beiktatásakor. Milyen gyönyörű gondolat! Ugyanakkor a genius loci mindenütt ott van, ahol szólásra emelkedik. Kikéri az irattárból a településre vonatkozó régi egyház-látogatási jegyzőkönyveket, gondolatban belelapoz a magyar történelembe. Igazából a magyar szentek példája volt az, amit sohasem hagyott ki a beszédeiből. Számtalanszor hivatkozik például Szent Istvánra.”
Ami 1945-ben történt a magyarsággal, Mindszenty szerint rosszabb, mint Muhi volt, és rosszabb, mint Mohács. Az egyháztörténész felteszi a kérdést: honnan tudta a kardinális 1945-ben, hogy milyen jövő vár a magyar népre? És válaszol is: ilyen következtetésre csak a váteszek képesek! „Az is nagyon érdekes, hogy amikor kisebb helységekbe, falvakba, községekbe megy bérmálni, azt írja a hercegprímási iroda igazgatója: őeminenciájának az a kérése, hogy három fogásnál ne legyen több.”
Végezetül pedig az időszerűségről. Beke Margit azt mondja: „Nem lehet kijelenteni, hogy Mindszenty beszédei elvesztették időszerűségüket és porosak, ugyanis napjainkban is fennáll a veszély, hogy az igazi értékek feledésbe mennek, és egyre inkább az értéktelen kap hangsúlyt az életben.” Ami a debreceni beszédet illeti, így fejezte be a hercegpírmás: „A gyűlölet még csak ne is említtessék közöttetek, mert az nagyon lealacsonyítja az embert, majdnem azt mondanám, hogy négy lábra állítja. Az igazságnak legyetek felkent bajnokai és a szeretetnek mindenkor zászlóvivői.”
Ötvenöt évvel ezelőtt, 1947. december 7-én írók és újságírók előtt a következőket mondta a hercegprímás: „A nagy francia katolikus újságírót, Veillot-t – akitől államfők és államférfiak rettegtek, mert tolla az igazság hatalmas védőkardja volt – az egyik főpap figyelmeztette, hogy családjával együtt nyomorog, gondoljon a jövendőjével. Azt felelte: »Monseigneur, ha biztosan tudnám is, hogy eljárásom folytán vénségemre koldus leszek, Isten kegyelmével akkor is éppoly hévvel vetném magamat sorompóba az igazság védelmében.«”
A politikában vannak idők, amikor az igaz oldalán kell állnunk, és vesztenünk muszáj.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.