A közvetlen kifizetések és a kisüzemek halála

A bécsi Gazdasági Összehasonlító Tanulmányok Intézetének két kutatója arra a megállapításra jutott, hogy a felajánlott formában a kelet-európai kisüzemek halálát okozhatják a közvetlen uniós kifizetések. Úgy vélik, a közvetlen kifizetések mellékszínteret jelentenek, a termelési kvótáknak ennél jóval nagyobb jelentőségük van.

2002. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Osztrák gazdaságkutatók szerint az uniós közvetlen mezőgazdasági kifizetések a felajánlott formában a kelet-európai kis agrárüzemek elhalását vonják maguk után, s ez nemhogy csökkentené, hanem inkább növelné a vidék problémáit az új tagállamokban. Alapos vizsgálat után erre a következtetésre jutott Zdenek Lukas és Josef Pöschl, a bécsi Gazdasági Összehasonlító Tanulmányok Intézetének két kutatója – közölte a koppenhágai EU-csúcs záróestéjén a távirati iroda. A szakértők úgy ítélik meg, hogy a nagyobb üzemek gépekbe fektethetik a támogatást, a kisüzemeknek az összegek nem lesznek elegendők arra, hogy műszaki fejlesztésre fordítsák.
A milliárdos nagyságrend ellenére a kelet-európai közvetlen kifizetések esetében viszonylag csekély összegről van szó: az EU által javasolt formában 2005-ben az unió közvetlen kifizetéseinek mindössze három százalékát teszik ki, noha a tíz csatlakozó kelet-európai állammal az EU-ban a megművelt mezőgazdasági terület 30 százalékkal nő. A kelet-európai országok 2005-ben hektáronként 30 eurós támogatásban részesülnek, míg Ausztriában ez az összeg 130 eurót tesz ki.
Az is igaz, hogy az euró az új tagállamokban sokkal többet ér: az EU ugyan 2005-ben csak a nyugati szint 25 százalékát fizeti, de az euró vásárlóereje Kelet-Európában nagyobb, s így a kifizetés valójában a nyugat-európai szint 50 százalékának felel meg – statisztikailag. (Mint ismeretes, Magyarország a 25 százalékos közvetlen kifizetések mértékét más forrásokból 30 százalékkal kiegészítheti.) Ha a 2005-re tervezett közvetlen kifizetéseket a bérekhez mérik, még kedvezőbb a kép Kelet-Európának: egy mezőgazdaságban foglalkoztatottra vetítve évente olyan összeg áramlik a mezőgazdaságba, amely körülbelül megfelel egy ipari munkás havi bérének. A 2013-ig következő években azután megnégyszereződnek a kelet-európai mezőgazdaságba áramló közvetlen kifizetések – mutat rá a tanulmány.
A két kutató szerint azonban a kelet-európai mezőgazdaság struktúrája szempontjából a következő években más kérdéseknek nagyobb jelentőségük lesz. Úgy vélik, a közvetlen kifizetések valójában mellékszínteret jelentenek, a termelési kvótáknak ennél jóval nagyobb jelentőségük van. Rámutattak: ha a csatlakozás időpontjára kijelölt kvóták nem változnak, a mezőgazdasági termelők néhány év múlva nem tudnak profitálni megnövekedett termelékenységükből. Erről azonban jelenleg még nincs szó, ez tabutémának számít – írták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.