Minden amerikai cégnek, amely Európára mint piacra tekint, mi tudunk egy jó ajánlatot tenni. Magyarország egy vibráló ország, erős gazdasági potenciállal, jól képzett munkaerővel, kulcspozícióban lévő földrajzi elhelyezkedéssel és stabil kormánnyal rendelkezik. Együtt tud működni (az amerikai republikánus politikával – szerk.) a brüsszeli túlszabályozásokkal és őrültségekkel szembeni küzdelemben – mondta Orbán Balázs az Ultrahang műsorában.

A miniszterelnök politikai igazgatója hozzátette: az Amerikai Egyesült Államok vezetésének az az érdeke, hogy az amerikai cégek sikeresek legyenek, sok együttműködésük legyen és bővítsék a tevékenységüket. Orbán Balázs szerint sok amerikai vállalat nem hallott Magyarországról, éppen ezért most el kell mesélni a tengerentúlon a történetünket. Mint mondta, a mostani politikai helyzet lehetőséget teremt arra, hogy a korábbi politikai aknákat eltávolítsuk és autópályákat építsünk a helyére. Tájékoztatott: a kormány most ezen dolgozik.
Szlovákia kieshet a versenyből, Magyarország megnyerheti
Király Tamás arról kérdezte a politikust, hogy mennyire lenne sürgős egy nagyobb volumenű amerikai befektetés a magyar gazdaságnak. Orbán Balázs azt mondta: a magyar gazdaság másfélszeresére nőtt reálértéken az elmúlt 15 évben, így ilyen nyomás nem nehezedik rá. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint rengeteg ország elveszíti az autóiparát, mert nem tud technikailag átállni. Példaként említette Szlovákiát, aki szerinte a kilencvenes években kivette a saját részét az autóipar sikeréből, de a következő évtizedben mindez megváltozhat. Ennek oka, hogy Szlovákiában nagy a politikai turbulencia, rendszeresen van kormányváltás és ez megnehezíti, hogy a világ vezető országaival együttműködjenek.
Az elektromos autók gyártásához szükséges kapacitás és a kutatás-fejlesztés már itt van Magyarországon.
A politikai igazgató szerint a konnektivitás stratégiája (kelet és nyugat között) most 2025-ben működik, és úgy tűnik, hogy sikerül stratégiailag elmélyíteni az együttműködést.
Magyarország összeszerelő üzem?
Király Tamás felvetette, hogy a kritikusok rendszeresen összeszerelő üzemként hivatkoznak Magyarország gazdasági struktúrájára. Orbán Balázs elmondta: az amerikai, angolszász, német, francia, olasz sajtó azt írja, hogy irigykedni lehet Magyarországra a befektetések miatt. A beruházásoknak szerinte van egy menete: először jön az együttműködés, kialakulnak beszállítási láncok, utána gyártás, és arra jön a kutatás-fejlesztés.
Ezen stratégia következményeként meg tudtuk győzni a BYD-t, hogy Hollandiából egy meglévő kutatásfejlesztéssel foglalkozó, több ezer embert foglalkoztató céget hozzon át Magyarországra
– tájékoztatott. Mint mondta, több ezer ezer kutató-fejlesztő mérnök, akik eddig Hollandiában dolgoztak, most nálunk fognak dolgozni.
– Magyarország kormánya azt tudja mondani, nézzétek meg, érdemes velünk együttműködni. Hollandia ilyen szivárványos és geopolitikai dogmákon alapuló politikát folytat. A kínaiak ellen szavaz stratégiai kérdésekben. Megnehezíti az együttműködést. De itt van Magyarország. Stabilak vagyunk, jó munkaerő van, kedvező környezet. Érdemes velünk együttműködni – mondta.
Hozzátette: Magyarország legnagyobb problémája, hogy az Európai Uniónak jelenleg „pocsék a teljesítménye”. Mint mondta, drukkolnak érte, hogy az új német vezetés elég erős legyen, hogy kilábaljon az ország ebből a helyzetből.
További részletek a videóban:
Borítókép: Orbán Balázs (Fotó: Képernyőfotó)