A lakberendezők „kitermelik” díjukat

Egy lakás vagy ház berendezésekor, átalakításakor a többmilliós költségvetés egy része lefaragható lenne, ha a tulajdonosok lakberendezőt alkalmaznának – nyilatkozta lapunknak Nagyfalusi Andrea, a Lakberendezők Országos Szövetsége (LOSZ) ügyvezető titkára.

–
2002. 12. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Otthon vannak a lakberendezők a kereskedelmi piacon, s naprakészen ismerik a bútorválasztékot. A szakemberek kapcsolatrendszerüknek és tapasztalatuknak köszönhetően nemcsak azt tudják jól megítélni, hogy mely anyagokat, berendezési tárgyakat és készülékeket érdemes megvenni, de azt is, hogy hol. A kivitelezésnél emellett segíthetik a megbízókat a megfelelő mesteremberek kiválasztásában is – mondta el a szövetség titkára.
A LOSZ tapasztalatai szerint a megrendelők gyakran elvárják, hogy a lakberendezők kapcsolataik révén kedvezményeket érjenek el a bútorkereskedőknél, így közvetve visszakapják a lakberendezőnek kifizett megbízási díjat. Mindez jelzi a piacon belüli kemény versenyt, s azt, hogy e foglalkozásból főállásban még kevesen tudnak megélni. Ma ráadásul több a lakberendező, mint amennyit a piac elbír.
Az árakról szólva az ügyvezető titkár kifejtette: szövetségük kidolgozott egy honoráriumrendszert, amely a teljes berendezés megtervezése esetén négyzetméterárral kalkulál. Az ajánlott munkadíj ezen egységben 3–8,5 ezer forint, amelytől el lehet térni. Ebben az összegben a felméréstől a kiviteli tervig minden munkafázis benne foglaltatik. Az ajánlott ársávon belüli mozgásteret a megrendelő igénye, a munka összetettsége szabja meg. Ezek az árak már nem sokkal maradnak el a nyugat-európaiaktól. A különbség annyi, hogy ott jóval több megbízást kapnak a szakemberek, s így bevételük is többszöröse magyar kollégáikénál.
Nagyfalusi Andrea szerint az első lakáshoz jutókat az államnak otthonuk berendezéséhez nyújtandó kamattámogatásos hitellel is kellene segítenie (hasonló elképzelést fogalmazott meg a közelmúltban a bútorszövetség is). Az egyik hitelintézettel – információnk szerint az Erste Bankkal – már van egy közös programjuk: akik lakáshitelüket a banknál veszik fel, rendkívül kedvezményes áron lakberendezési szolgáltatást is kapnak. Újabb trend, hogy ma már vannak olyan lakóparkfejlesztők, akik pluszszolgáltatásként lakberendezőt is ajánlják a vevőnek (ennek díja benne van az ingatlan vételárában). Az itthoni stílusokról szólva az ügyvezető megjegyezte: a magyar lakberendezők átveszik a nyugati divatot. Ma a meghatározó stílusok a mediterrán, a skandináv, a japán, az antik, klasszikus polgári, és high tech irányzatok.
A lakberendezés fiatal szakma Magyarországon, hiszen csak 1993 óta van bejegyzett OKJ-száma, így a képzés is csak ekkortól indult meg. E szakmát sokan összekeverik a belsőépítészettel. Az utóbbi viszont tágabb fogalom, s kiterjed az intézmények, szállodák berendezésére is, szemben a lakberendezéssel, amelynek inkább az otthonok kialakításában van szerepe. A lakberendezők ráadásul a bútorok kiválasztását, elhelyezését is koordinálják. Az „átfedést” jelzi, hogy a belsőépítészek olykor lakberendezést is vállalnak. Nekik nem kell tanfolyamot végezniük, hiszen diplomájuk magasabb szintű, mint a lakberendezők középfokú végzettsége. A szakember szerint az ideális az lenne, ha az építész, a gépész, a belsőépítész, a lakberendező együtt vállalná el egy ház vagy lakás berendezését. Szerencsére – bár ritkán – ma már erre is van példa.
A lakberendezői tanfolyamok
8–24 hónaposak. Ugyanakkor nemcsak a képzések időtartamában, de minőségében is eltérések vannak, s még a tanárok végzettségében is különbségek fedezhetők fel. Az érdeklődőknek a szövetség általában két, fővárosi, kétéves képzést javasol, ahol a tanulók a befizetett pénzükért jó színvonalú oktatásban részesülnek. A szakember szerint szükség lenne felsőfokú kurzusok indítására is. Úgy tudjuk, már van olyan oktatási intézmény, amely beadta diplomás képzésének tematikáját, ám ez ügyben még nem született döntés. Nagyfalusi Andrea fontosnak tartaná, hogy felügyeljék a képzés akkreditálást, a tanárok kiválasztását és a tananyag összeállítását is. Érdekességként említette meg a szövetség titkára, hogy akadnak olyanok is, akik saját lakásuk megvásárlása és berendezése előtt végeznek el egy lakberendező-tanfolyamot, hogy aztán otthonukat a lehető legjobban és legolcsóbban rendezzék be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.