A termelők egyik szeme sír, a másik zokog

Nem értékeli sikerként az uniós agrártárgyalások eredményét a Magosz. A szervezet a részleteket is szeretné megismerni, de azok hiányában is úgy véli, hogy a tárgyalások esetleges sikere és a családi gazdaságok sorsa is nagyban függ a jövő évi agrárköltségvetéstől. Jakab István, a Magosz elnöke úgy foglalt állást, hogy a családi gazdaságok, illetve a kis- és középvállalkozások csak akkor lehetnek versenyképesek, ha a fejlesztésekhez elegendő nemzeti támogatásban részesülnek.

Nagy Ottó
2002. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Részleteiben is szeretné megismerni az unióval kötött agrármegállapodásokat a Magosz – közölte tegnap Jakab István, a szervezet elnöke. Kifejtette: nem elégedettek a tárgyalások végeredményével. Azokat akkor tudnák valamelyest pozitívan értékelni, ha a családi gazdaságokat, a mezőgazdasági vállalkozókat, valamint a kis- és a középvállalkozásokat a 2003-as költségvetésben megfelelő mértékben támogatnák. Úgy, hogy lehetőségük lenne a fejlesztésre.
Ehhez természetesen kellett volna az is, hogy a kormány agrárpolitikája ne vegyen teljes fordulatot, amellyel 17 ezer családi gazdaság sorsát bizonytalanítja el, mert egy finanszírozási folyamat során önkényesen megváltoztatta a banki hitelfeltételeket – tette hozzá Jakab István. A tájékoztatón Bagi Béla, a Magosz alelnöke azért sem volt elégedett a tárgyalások eredményével, mert azok nem jelentettek elmozdulást az agrárkérdésben a koppenhágai csúcs előtti időkhöz képest.
– Amit nyertünk a réven, azt elvesztjük a vámon – fogalmazott. Úgy vélte, a megállapodás hiányosságainak pótlását a kormánynak a jövő évi költségvetésben kell eszközölnie, a megállapodást pedig egészében úgy értékelte, hogy nemcsak a magyar termelők, hanem az egész kelet-közép-európai blokk másodrendű EU-taggá lesz. A tájékoztatón ezzel kapcsolatban úgy fogalmaztak, hogy a gazdálkodók egyik szeme sír, a másik zokog.
Jakab István megerősítette, hogy a Magosz elkötelezett az EU-csatlakozás mellett, arra azonban nem adott választ, hogy a népszavazással kapcsolatban mit tanácsolna a szervezet a termelőknek. Ehhez Bagi Béla annyit fűzött hozzá, hogy egyre több olyan gazdaköri taggal lehet találkozni, aki úgy véli, hogy nem az igen mellé teszi az x-et jövő áprilisban. A Magosz még decemberben egyeztet mind a négy parlamenti párttal a csatlakozási eredményekről és a 2003-as agrártámogatásokról. Utóbbi kérdést az agrártárcával is megvitatja december 21-én – mondta Jakab István.
A magyar agrártermelőknek az uniós csatlakozást követően nem kell termeléscsökkenéssel számolniuk, ez az egyik legjelentősebb eredménye a csatlakozási tárgyalások finisének – hangoztatta Balázs Péter, a Külügyminisztérium integrációs államtitkára tegnap Budapesten, egy szakmai konferencián. Az államtitkár rámutatott: a csatlakozási tárgyalások lezárása Magyarország számára történelmi fordulat. Értetlenségét fejezte ki, „hogy egyesek itthon fanyalognak a magyar tárgyalóküldöttség által elért eredményeken” – közölte a távirati iroda. Az államtitkár szerint Magyarország a lehető legjobb eredményeket érte el, amit ezeken a tárgyalásokon elérhetett. Ennek igazolására megemlítette, hogy Magyarország utolsóként zárta le a megbeszéléseket a csatlakozó országok közül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.