Államilag elindított csődhullám az agráriumban

Jakab István szerint államilag elindított csődhullám söpör végig a magyar mezőgazdaságon, ha a kormány megvonja a családi gazdaságok kedvezményes hitellehetőségeit és megszünteti a hektáronkénti plusz nyolcezer forintos földalapú támogatásukat.

Nagy Ottó
2002. 12. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Államilag elindított csődhullámnak minősítette tegnap Jakab István, a Magosz elnöke azokat a jövő év elejétől élő intézkedéseket, amelyeknek keretében januártól megszűnik a családi gazdaságok hektáronkénti plusz nyolcezer forintos földalapú támogatása és megszűnnek a kedvezményes gazdahitelek is. A Magosz megítélése szerint ez a lépés tizenhétezer családi gazdaság öt évre előirányzott és államilag támogatott üzleti tervét húzza keresztül – tette hozzá az elnök.
A Magosz ezért úgy döntött, hogy tárgyalásokat kezdeményez az agrártárcával és a parlamenti pártokkal, mert biztos abban, hogy az EU-csatlakozás jelentős stresszel jár, és a termelőket a plusztámogatások elvonása, illetve az előző kormány agrárprogramjában eszközölt változások végzetesen érintenék – ismertette Jakab István. Hozzátette: a Magosz a kritika ellenére uniópárti, de nem mindegy, hogy csatlakozunk és a belépés után milyen eredmények várhatók, ráadásul az EU számára sem kedvező, ha kevésbé felkészült és versenyképtelenebb országok gazdáival kell együtt dolgozniuk.
A 2003-as költségvetés mértékét megalázónak nevezte Jakab István, kiemelve, hogy látszólag az nyolc százalékkal haladja meg az idei évit, valójában azonban elmarad attól, mert a minisztérium nem számolja ide a még idén kifizetendő 60 milliárdos agrárkonszolidációs összeget, amely szintén támogatásnak minősül. Az agrárkonszolidációra jelentkező termelőknek november 29-ig kellett a megyei FM-hivatalokhoz benyújtani igényeiket, annak pozitív elbírálása után viszont csak egy hetük marad arra – december 6. és 13. között – hogy ezen igényléseket benyújtsák az APEH-nek. Az agrárminiszternek december 5-ig kell véglegesíteni a támogatás tényleges mértékét, a termelőknek pedig december 13-ig lesz lehetőségük beadványaik korrigálására. Az integrátoroknak december 31-ig kell továbbadniuk a megítélt pénzeket a termelőknek, 2003-tól pedig június 30-ig minden évben beszámolót kell készíteniük a termelőknek az előző évi feltételek teljesüléséről. Mint ismeretes, a kormány legfeljebb hatvanmilliárd forintot fordíthat adósságkonszolidációra, 45 milliárdot ténylegesen adósságrendezésre, 15 milliárdot pedig elemi károk enyhítésére. Lapunk megkereste az agrártárcát, hogy eddig mennyi igénylés érkezett az adósságkonszolidációra, de a minisztérium sajtóosztálya csak annyit közölt, hogy az adatok feldolgozása folyamatban van, pontosabb adatokat a jövő héten közölnek.
*
Tegnap egy szombathelyi konferencián Blasius Somogyi, a burgenlandi mezőgazdasági kamara igazgatóhelyettese elmondta: az osztrák tapasztalat azt mutatja, hogy az európai uniós csatlakozás bár hosszú távon kedvező hatással lesz a magyar agráriumra, az átállás időszakában komoly nehézségekkel is szembe kell nézniük a mezőgazdaságból élőknek. Ilyen változás lesz például a mezőgazdasági termelők számának csökkenése és a birtokrendszer központosulása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.