Az MNB nem enged a külső nyomásnak

A forint árfolyama önmagában nem okolható a hazai vállalatok versenyképességének romlásáért – véli Járai Zsigmond jegybankelnök. A Fidesz megkérdőjelezi, hogy a kormány valóban elkötelezett az infláció leszorítása mellett.

Munkatársainktól
2002. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak kisebb részben okolható az erős forint a magyar vállalatok versenyképességének romlásáért: abban nagyobb szerepet játszik a bérek valós teljesítménnyel összhangban nem álló emelése a versenyszektorban – mondta Járai Zsigmond, a jegybank elnöke a Nemzetközi Bankárképző Központban tartott előadásában. Rámutatott: míg az infláció szintjét az idén 5,5 százalék alá sikerült szorítani, addig a versenyszektor bérei kilenc-tíz százalékkal gyorsabban emelkedtek ennél. A jegybank becslése szerint a versenyképesség romlásából a bérek emelése nagyjából 70 százalékkal részesedik, a forint árfolyamának erősödése mintegy 30 százalékkal. Az elnök utalt arra is: az idén november 7-ig a forint árfolyama nem erősödött az euróhoz képest. Járai elutasította azt a vélekedést is, amely szerint túl agresszív lenne az infláció csökkentése: szerinte az idei és a jövő évre várt adatok tükrében inkább az infláció beragadásától kell tartani.
Járai Zsigmond leszögezte: a jegybank törvényben meghatározott feladata az árstabilitás megteremtése és fenntartása, ezért az infláció felpörgetéséhez az MNB nem járulhat hozzá. Hozzátette: a jelenlegi monetáris és fiskális politikai mix nem szerencsés, ám a jegybank csak akkor lazíthat a monetáris feltételeken, ha ehhez szigorú költségvetési és jövedelempolitika társul.
A Fidesz szerint a kormánynak egyértelműen állást kellene foglalnia arról, hogy támogatja-e az antiinflációs gazdaságpolitikát, illetve kiáll-e a jegybank függetlensége mellett – derült ki az ellenzéki párt tegnapi sajtótájékoztatóján. Áder János frakcióvezető szerint teljességgel elfogadhatatlan Széles Gábor, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) elnökének támadása Járai Zsigmond jegybankelnökkel szemben, amelyhez a kormány „csendestársként” csatlakozott. A politikus felszólította a Medgyessy-kormányt, hogy valljon színt: kiáll-e Magyar Nemzeti Bank függetlensége és az antiinflációs politika mellett, vagy a „spekulánsok” pártjára áll.
Áder János azért is érthetetlennek nevezte Széles Gábor felvetését a forint gyengítésére, mert a jegybank a kormánnyal együtt állapodott meg a jövőre tervezett 4,5 százalékos inflációs mértékben, és erről jelentést is küldött az Európai Uniónak. A politikus utalt arra, hogy az unióban az egyik legfontosabb gazdasági érték az alacsony infláció, az árstabilitás, és ha az euróövezethez kívánunk majd csatlakozni, akkor három százalék alá kell vinni a pénzromlás mértékét. Megjegyezte: a tíz tagjelölt ország közül csak Szlovéniában roszszabb az inflációs mutató, mint Magyarországon, ugyanakkor Németországban csupán egyszázalékos a fogyasztói árnövekedés éves üteme. Áder emlékeztetett arra is, hogy a Horn-kormány idején a ciklus elején jellemző 18 százalékos inflációt két év alatt 30 százalékra „tornázták fel”, majd 17 százalékra csökkentették. Megfogalmazása szerint a polgári kormány és a jegybank közös erőfeszítéseinek köszönhetően 2002-re az inflációt sikerült tartósan öt százalék alá szorítani.
Varga Mihály, a költségvetési bizottság fideszes elnöke azt emelte ki, hogy a magasabb infláció jelentősen rontja ez emberek életszínvonalát, bár ironikusan megjegyezte: lehet, hogy a „szegénységpárti” miniszterelnököt ez nem zavarja. Szerinte Széles Gábornak Medgyessy Péter ajtaján kellene kopogtatnia, ha elégedetlen a gazdaságpolitikával. Álszentnek nevezte azokat a szocialista politikusokat, akik a forint erősödése miatt a vállalkozókat érő hátrányok ügyében a polgári kormányra mutogattak, most pedig a jegybankot támadják. Varga Mihály felidézte, hogy tavaly októberben elfogadtak egy támogatási csomagot a kis- és a középvállalkozóknak, amely többek között tartalmazta a megemelt exporttámogatást és a hitellehetőségeket.
A sajtótájékoztatón a politikusok arra is utaltak, hogy nem ez az első támadás a Magyar Nemzeti Bank elnöke ellen. Támadásnak ítélik a jegybanktörvény legutóbbi módosítását is, amikor véleményük szerint korlátozták az MNB függetlenségét.
Alapvető gazdaságstratégiai érdek a fiskális és a monetáris politika összhangjának megőrzése – értettek egyet a gazdaságpolitikai konzultatív kutatói tanács ülésén a résztvevők – derül ki a GKM tegnapi, az MTI-nek eljuttatott közleményéből. A minisztérium vezetői és vezető gazdaságkutatók az ülésen úgy fogalmaztak: a fiskális és a monetáris politika összhangjáról olyan szakmai párbeszédet kell kezdeményezni, amely kizárja, hogy „a monetáris politikáról szóló diskurzus gazdasági érdekcsoportok túszává váljon”.

Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.