Btk.-módosítás: csúsztat a kormány

Swendt Pál
2002. 12. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a kormány elsősorban azzal indokolja a Büntető Törvénykönyv (Btk.) tervezett módosítását: túlzsúfoltak a börtönök, és a szigorú Btk. nem hozta magával a cselekmények számának csökkenését, statisztikai adatok bizonyítják, hogy kevesebb lett a büntetőperek, és ezen belül a kábítószer-visszaélések száma. Az igazságügyi tárca javaslatkészítői – bírálva az előző kormány büntetőpolitikáját – azt állítják, hogy a szigorúbb ítéleteknek nincs kellő visszatartó hatása, a súlyosabb büntetési tételek a büntetés-végrehajtási intézmények túltelítettségét eredményezték.
A lapunk által megkérdezett szakértők véleménye szerint a javaslat csak az elítéltek jogát védi, azért enyhítené a jogszabályokat, mert sokan vannak a börtönökben. Úgy vélték: az áthúzódó ügyek késleltetik a végrehajtást, sokan várnak arra, hogy megkezdhessék korábban kiszabott büntetésük letöltését, ezért a szigorítás eredményei csak később gyakorolnak hatást az elítéltek számának csökkenésére.
A Központi Statisztikai Hivatal adataiból ugyanakkor kiderül, hogy a Btk. szigorítása után csökkent a bűnelkövetők száma. Az összesítések szerint 1998 és 2001 között 19 ezerrel kevesebb volt a bűnügyben érintett személy, ezerrel kevesebb bírói elmarasztalás született fiatalkorúak esetében, a tizennégy évnél fiatalabbak körében pedig mintegy négyszázzal kevesebb elkövetőt regisztrált a statisztika. A közzétett adatok alapján a kábítószer hatása alatt elkövetett bűncselekmények száma azonban 1996 óta a tízszeresére növekedett, és ezek döntő többsége a közrend ellen irányult.
Bár az IM érvei alátámasztására nem a KSH adataira támaszkodott, a sajtóosztály lapunk kérdésére közölte: mindenkor a hivatalos statisztikát veszik figyelembe.
*
Heves indulatokat kavart tegnap a T. Házban Gusztos Péter (SZDSZ) azonnali kérdése, amelyben a politikus félrevezetéssel vádolta a Fideszt a drogügyben. Hankó Faragó Miklós, az igazságügyi tárca politikai államtitkára azt mondta: a módosítás célja, hogy az egyszer megtévedt fiatalok ne kerüljenek rögtön börtönbe. Gusztos válaszában az őt többek között felelőtlennek nevező ellenzéki bekiabálásokra úgy reagált: „valószínűleg a hangoskodó képviselők valamilyen illegális szert szedtek be, azért viselkednek így.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.