Bár a kormány elsősorban azzal indokolja a Büntető Törvénykönyv (Btk.) tervezett módosítását: túlzsúfoltak a börtönök, és a szigorú Btk. nem hozta magával a cselekmények számának csökkenését, statisztikai adatok bizonyítják, hogy kevesebb lett a büntetőperek, és ezen belül a kábítószer-visszaélések száma. Az igazságügyi tárca javaslatkészítői – bírálva az előző kormány büntetőpolitikáját – azt állítják, hogy a szigorúbb ítéleteknek nincs kellő visszatartó hatása, a súlyosabb büntetési tételek a büntetés-végrehajtási intézmények túltelítettségét eredményezték.
A lapunk által megkérdezett szakértők véleménye szerint a javaslat csak az elítéltek jogát védi, azért enyhítené a jogszabályokat, mert sokan vannak a börtönökben. Úgy vélték: az áthúzódó ügyek késleltetik a végrehajtást, sokan várnak arra, hogy megkezdhessék korábban kiszabott büntetésük letöltését, ezért a szigorítás eredményei csak később gyakorolnak hatást az elítéltek számának csökkenésére.
A Központi Statisztikai Hivatal adataiból ugyanakkor kiderül, hogy a Btk. szigorítása után csökkent a bűnelkövetők száma. Az összesítések szerint 1998 és 2001 között 19 ezerrel kevesebb volt a bűnügyben érintett személy, ezerrel kevesebb bírói elmarasztalás született fiatalkorúak esetében, a tizennégy évnél fiatalabbak körében pedig mintegy négyszázzal kevesebb elkövetőt regisztrált a statisztika. A közzétett adatok alapján a kábítószer hatása alatt elkövetett bűncselekmények száma azonban 1996 óta a tízszeresére növekedett, és ezek döntő többsége a közrend ellen irányult.
Bár az IM érvei alátámasztására nem a KSH adataira támaszkodott, a sajtóosztály lapunk kérdésére közölte: mindenkor a hivatalos statisztikát veszik figyelembe.
*
Heves indulatokat kavart tegnap a T. Házban Gusztos Péter (SZDSZ) azonnali kérdése, amelyben a politikus félrevezetéssel vádolta a Fideszt a drogügyben. Hankó Faragó Miklós, az igazságügyi tárca politikai államtitkára azt mondta: a módosítás célja, hogy az egyszer megtévedt fiatalok ne kerüljenek rögtön börtönbe. Gusztos válaszában az őt többek között felelőtlennek nevező ellenzéki bekiabálásokra úgy reagált: „valószínűleg a hangoskodó képviselők valamilyen illegális szert szedtek be, azért viselkednek így.”
Robert C. Castel: Ha zsidókról van szó, akkor mindent lehet
