Együtt tartva a legfontosabb nemzetközi indexekkel, veszteséggel zárt tegnap a BUX. Délutánra az európai tőzsdemutatók 1,3-1,8 százalékkal, az USA indexei egy-két százalékkal kerültek előző napi értékük alá. Az Európai Unió statisztikai hivatala tegnap a termelői árak, valamint a foglalkoztatási adatok változásairól számolt be. Az euróövezetben októberben átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek a termelői árak, s 0,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi adatot. Az EU tizenöt tagállamában 7,7 százalékos munkanélküliséget mértek a statisztikusok, az eurózónában ennél magasabb, 8,4 százalékos volt a munkanélküliségi ráta. A vállalati hírek közül a Texas Instrument bejelentése pozitív jelzést adott a befektetőknek. A világ egyik legnagyobb csipgyártójának bejelentése szerint a negyedik negyedévben az előzetes terveket meghaladó profit várható. A korábban részvényenként egycentes nyereséget a társaság megháromszorozta. A csipgyártók egyik legnagyobb felvevőpiacát a mobiltelefon-gyártók jelentik. Ezek egyik reprezentánsa az Intel bejelentésének hatását tompították azzal, hogy visszafogott előrejelzést tettek a jövő évre várható kereslet alakulásáról. A Nokia szerint 2003-ban tíz százalékkal csökkenhet a mobiltelefónia infrastruktúráját biztosító gyártók piaca. Az új prognózis hatására az európai mobilkészülék-gyártók és legnagyobb beszállítóik részvényei 4-6 százalékkal lettek olcsóbbak.
Beteljesült a pesszimista forgatókönyv a legnagyobb európai kábeltársaságnál: a UPC tegnap Hollandiában és az USA-ban csődvédelmet kért. A csődeljárás idejére a társaság felfüggeszti hiteleinek törlesztését, s adósságát saját részvényeivel fogja törleszteni.
A kedvezőtlen nemzetközi környezetben megtorpant a BUX is. A blue chipek közül a Mol stagnált, a Richter 0,3 százalékkal drágult a finisben, az OTP 0,6 százalékkal, a Matáv két és fél százalékkal olcsóbb lett. A nap nyertese, a Rába papírjai 2,4 százalékkal drágultak. A győri társaság arról tett hivatalos bejelentést, hogy – korábbi terveivel összhangban – értékesítette a Rába Motor Kft.-t. A vevő azonban nem az érdeklődő külföldi szakmai befektetők közül került ki, hanem a kft. vezetőiből álló társaság lett az új tulajdonos.
Robert C. Castel: Ha zsidókról van szó, akkor mindent lehet
