Élénkülő petárdacsempészet

A vámosok jelzése szerint ismét erősödik a petárdacsempészet. A pirotechnikai eszközök illegális behozatalával szervezetten foglalkozók mesés bevételre tehetnek szert: az öt forintba kerülő petárdát itthon tíz-hússzoros haszonnal adják tovább.

Csákó Attila
2002. 12. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fokozott figyelmet szentel a határellenőrzésnek a vám- és pénzügyőrség, hiszen – az elmúlt évek tapasztalatai alapján – e hetekben erősödik a petárdacsempészet. November végén már több millió forint értékű, csaknem százezer petárdát találtak a rajkai vámosok egy szlovákiai testvérpárnál. Sipos Jenő, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága szóvivője lapunk kérdésére elmondta: a csempészek a pirotechnikai eszközöket elsősorban autókban, buszokban és tehergépjárművekben próbálják meg áthozni a határon. A vámosok nem tudnak minden beérkező járművet átvizsgálni, így az illegális szállítmányok kiszűrésére kockázatelemzési módszert és kamionröntgent is használnak. A vámkommandó belterületen végez ellenőrzéseket, főleg a piacok környékén állítják meg a gyanúsnak vélt járműveket.
Sipos szerint a petárdák jelentős része távol-keleti származású, s leginkább a szlovák vagy osztrák határszakaszon próbálják meg azokat behozni hazánkba. A termékeket először általában Nyugat-Európába szállítják az erre szakosodott bandák, ott átcsomagoltatják, majd ezt követően „terítik” az árut Európában. A nagyobb, több tízmilliós tételt mozgatók lebukás esetén is a háttérben maradnak, csak a futárok vesztenek rajta. Kisebb mennyiségű csempészett tételeknél ugyanakkor előfordul, hogy a gyors meggazdagodás reményében egyesek Nyugaton vásárolják meg a petárdákat, s azt itthon szeretnék busás haszonnal értékesíteni. A csempészek harmadik csoportja azok köréből kerül ki, akik saját szilveszteri szórakozásukhoz akarják illegális úton biztosítani a petárdát. A nagyhalak, a pirotechnikai eszközök csempészetét szervezetten űzők óriási bevételre tesznek szert, hiszen az öt forintba kerülő petárdát itthon tíz-hússzoros haszonnal adják tovább.
Ring Béla, a Belügyminisztérium (BM) jogi osztályának munkatársa rámutatott: szabálysértést követ el az, aki petárdával engedély nélkül kereskedik, birtokolja, vagy használja azt. Büntetése ötvenezer forint is lehet, s ha a használat sérülést okoz, még súlyosabb bajba is kerülhet. A tárca évek óta próbálja ésszerűbbé tenni a témáról szóló rendeleteket, de – értesülésünk szerint – módosítási tervezetüket „elsodorta” a kormányváltás.
Bár a szórakoztató pirotechnikai eszközök felhasználásáról van egy (még 1978-ban kelt) BM-rendelet, megdöbbentő módon ezek meghatározását mégsem ez, hanem egy szabvány mondja ki. Ám a tárca rendelete sem súlyoz: így szabálytalanságot követ el például a cukrász, amikor a gyermekeknek szánt tortára szikrát szóró gyertyát rak, sőt az azt megvevő szülő is. Külön engedélyt kell kérni például az övfeszítők, vagy a személygépkocsikba szerelt légzsákot felfújó patronok behozatalára is. Jelenleg egyébként pirotechnikai eszközt importálni, értékesíteni és felhasználni csak engedéllyel bíró egyéni vállalkozóknak és társaságoknak lehet (e szigor alól csak a gyufa és a csillagszóró kivétel). Ring Béla aláhúzta: a tervezet csiszolásán továbbra is dolgoznak, ám a bevezetés időpontját nem tudta megjelölni. A szakember hozzátette: egyes esetekben lazulhatnak a szabályok, de a sérülés okozására alkalmas petárdahasználat engedélyezése később sem várható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.