Életcél, halálcél

Sebeők János
2002. 12. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha nyílt szívi lánggal járunk a zárt kertek között, akkor előbb-utóbb bizonyos aszimmetriákra leszünk figyelmesek. Feltűnhet például, hogy van nőnap, de nincs férfinap. Van anyák napja, de az apáknak kevésbé van napjuk. Továbbá feltűnhet, hogy a halálnak van órája, de az életnek nincs. Akkor már csak az kérdés, ki mondta, hogy „davaj csaszi, davaj csaszi”?
Madách mondta, no nem azt, hogy davaj csaszi, hanem a Tragédiában azt, hogy a cél: halál. Arra célozhatott, hogy a cél, elérve, automatikusan megsemmisül. Önkioldás. Önkioltás. Félmegoldás. Amint megírtuk, elhidegülten tekintünk az anyagra. Kevés író olvassa újra át – magát. Nyolcezer-nyolcszáznegyvennyolc méter után következnők a kilencezer-száztíz méter. Ekkora földi hegy persze nincs. Hegymászópech, hogy a legmagasabb földi hegy is csak a szuperszonikus utasszállítók hasát képes megcsiklandozni. A cél: halál, írta Madách. Igaz, egy Nobel-díjnak akár örülni is lehet, van olyan Nobel-díjas, aki örül neki. Más lapra tartozik, hogy a Nobel-díj nem cél, bár szó se róla, elérhető. A cél: halál. Madách azt érthette alatta, hogy odaérve nem megyünk tovább. Ma megleltük az elveszett kisfiút, a további kutatás értelmetlen, leáll. De lehet-e vajon ember célja szó szerint a halál?
Emberek a turulmadáron, hé, válaszoljatok! Mi volt a célotok? Meghalni tán? Lefalcolók, figyusz? Miért tettétek? Célotok volt a halál? Az öngyilkossághoz vezető cselekvéssor mindig célratörő. Célra tartó. Kinyitod az ablakot, fölállsz a sámlira, majd jöhet a filmszakadás, földindulás. Vagy: megveszed a gyógyszereket, egyenként lenyeled mindet, s hogy jobban csússzanak, pohár a kredencből elő, beléje víz, majd jöhet a bánatima, jöhet a nagy végső menet. Öngyilkosság esetén a halotti állapot cél, maga az öngyilkosság viszont egy távlatosabb játszmában legtöbbször csak eszköz.
A modern lélektan deheroizálta az öngyilkosságot. A romantikus lélektan szerint az öngyilkosság összefügg a halállal. A végső lényeget firtató kérdésre adott abszurd válasz, avagy épp ellenkezőleg, ösztönéleti jelenség, az elnyomott halálösztön megnyilvánulása. A modern pszichológia szerint az öngyilkosság az élet része: problémamegoldási és kommunikációs zavar. A modern pszichológia és a modern tanatológia szerint az ember halálközelben is érvényes marad, megértéséhez halálközelben sem szükségesek külön bejáratú törvények. Az öngyilkosjelölttel és a haldoklóval is egyszerűen csak beszélgetni kell. Az ember a halálig tart, s túl rajta semmi sincs. Jelentéktelen ügyek miatt leszünk olykor öngyilkosok s az apró-cseprő dolgok a halálos ágyat is nyomják. Így értelmezve a halál sohase lehet valódi célunk. Lehet viszont célunk, végcélunk adott esetben a méltó halál.
Dian Pretty, a betegség által halálra ítélt és ki is végzett emberlény hosszú ideig a méltó halál jogáért küzdött a brit, majd az uniós hatóságokkal. Az eutanázia jogáért. Életcélja volt az, hogy meghalhasson. S amikor életcélja elérhetetlenné vált, mert megtagadta tőle a jog, akkor pár hét múlva elment, a legiszonyatosabb kínok között. Ecce homo. Egy ember, aki abba pusztult bele, hogy nem engedték meghalni. Ha nem ítélték volna életre, tán még mindig élne, mert értelemmel töltötte volna el a halál joga. Hogy mi éltetőnk s mi haltatónk, az lám, amint a fentebbi példa is mutatja: esetfüggő.
Furcsa ez, amint a végzet a modernitásban kicsúszik kezeink közül, s a méltóságnak karmai széttépik, ízekre szedik. Az állatvédő sem a vágóhíd ellen küzd, hanem az „animal welfare”, az állati jólét érdekében szül. Hogy ha már, akkor legalább ne fájjon.
Életcél, halálcél. Kegyelet, kegyelem és méltóság. Hagyd a bácsit, hadd legyen örökmozgója, mert ha utoléri a súrlódás, sec perc alatt elég. Hagyd a nénit, hadd legyen kertje, ne tudasd vele, hogy a rózsa nem számít, és ne mondd meg neki, hogy a kis herceg már réges-rég megöregedett.
Életcél, halálcél. Vannak, akik a méltó halál jogáért küzdenek. És annak, akik gyöngéd születésben reménykednek. Kivonnák a születést a kórházi fennhatóság alól, és visszautalnák az otthonba, mondván: a szülés nem betegség. Az öregség sem betegség, de tömérdek komplikációval járhat. A szülés sem betegség, de szintúgy tömérdek komplikációval járhat. Anatómiai okok miatt, mely anatómiai okokról már a Biblia is megemlékezik, az ember fájdalom közepette s testéhez képest aránytalanul nagy csecsemőt szül kilencedik hónapra. Ha visszapergetjük a XIX. század statisztikáit, akkor bizony kiderül: szülni nem gyerekjáték. Ennek ellenére szükség van a szülés humanizációjára.
Életcél, halálcél. Vannak, akik gyöngéd, fájdalommentes, papás szülésért küzdenek, s akad olyan is, aki a születendőért magáért harcol. Ő: a magzatvédő, aki a megszülni nem akartak jogaiért perel. Magzatvédők tehát vannak. De kérdem én: vannak-e halottvédők, merthogy hullagyalázók bizonyosan léteznek, tudom. A halottvédő a halott jogait védené. Ha lehet méltóképpen meghalni, miért is ne lehetne méltó a halott? Miért is ne lehetne valamire joga? Harmadnapon feltámadni, például.
Van kerengő. Van dühöngő. Legyen akkor most töprengő is. Elgondolkodtat, hogy ki-ki maga küzd meg a méltó halál jogáért, ám az állat, a magzat és a halott magatehetetlen. Nem képes a saját jogaiért megküzdeni. Az állat élethez való joga, a magzat születéshez való és a halott test feltámadáshoz való joga csak valaki más által valósulhat meg. Egy ember által. Mondják: mint halottnak a csók. És most 2002. december 24-e van, karácsony. Állatok, emberek és egy gyermek, jászolban előttem. Egy gyermek, aki által megcsókolhatók lesznek majd a holtak. Egy gyermek, aki által érvényesítheti feltámadásra való jogát közülünk bármely lázári jelentőségű személy. Előttem egy gyermek jászolban, aki majd ha keresztre feszítik, akár a latrot, felviszi magával az égbe, még ha nem is gyónnak, a bárányokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.