Semjén Zsolt ámokfutásként jellemezte a kormány egyházpolitikáját, amely hazánkat olyan nemzetközi konfliktusba keverheti, amely Magyarország szavahihetőségét is veszélyezteti. A szociális törvény módosításáról szólva elmondta: az egyházak csak akkor tarthatnának fenn és alapíthatnának szociális intézményt, ha ahhoz a terület önkormányzata hozzájárul. Azzal pedig, hogy a kormány a civil szférába akarja kényszeríteni az egyházakat, nemcsak a Vatikánnal, de a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségével és a protestáns egyházakkal kötött szerződéseket is megsérti. A költségvetési törvényről szólva megemlítette: az egyházi műemlékek rekonstrukciós kerete 3 milliárd forintról 1 milliárdra csökken, megszűnik a felekezeti szociális intézmények rekonstrukciós kerete, valamint az egészségügyi beruházási keret, a felsőoktatási beruházási támogatás pedig a felére csökken.
Az egyházak támogatása körüli vitáról Kövér László, a Fidesz alelnöke lapunknak kijelentette: példátlan az az arrogancia és dilettantizmus, amellyel Szalay István államtitkár az egyházi ügyeket intézi. Miután az államtitkár a Magyar Köztársaság kormányának képviselője, minden magyar állampolgár számára viszszataszító az, amit produkál – mondta. Szerinte Szalay Istvánnak és kormányának be kellene látni, hogy érvényes megállapodásokat nem lehet felrúgni még akkor sem, ha számukra nem szimpatikus társadalmi szereplőkről van szó. Kövér szerint az egyházak népszavazási adatokon alapuló, létszámarányos támogatása az egyetlen igazságos megoldás.
***
Félmilliárd plusz a kisegyházaknak. Ha a költségvetési vita során módosul az előző kormányzati ciklus alatt elfogadott egyház-támogatási törvény, akkor a személyi jövedelamadó felajánlásából a katolikus egyház 629, a református egyház pedig 44,2 millió forinttal kapna kevesebbet. Ezzel szemben az evangélikusok 129,1, a Mazsihisz 59,5, a többi kisegyház pedig összesen 484,4 millióval kapna többet. (MN)
Magyar Pétert nem zavarja öccse támogatása