Elvi egyetértés született Bukaresttel

Miután a november végi magyar–román kormányfői találkozón arról született döntés, hogy a két külügyminiszter végleg egyeztesse a státustörvény módosításával kapcsolatos álláspontot, tegnap elvi szinten egyetértés született e kérdésről.

Wagner T. István
2002. 12. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bukarestben eldőlt, hogy több magas szintű megbeszélés valóban nem lesz a jogszabály megváltoztatásáig, de szakértői szinten folytatódik a párbeszéd. Váratlanul hosszúra nyúlt Kovács László kedd esti programja, miután a román kollégájával együtt elköltött négyszemközti vacsora a tervezettnél jóval tovább, több mint két órán át tartott. A két ország diplomáciai vezetője vélhetően sok mindent már ezen a találkozón tisztázni tudott a státustörvény módosításának ügyében. A tegnapi program is változott, ugyanis Kovács Lászlót nemcsak Adrian Nastase kormányfő, hanem Ion Iliescu államelnök is fogadta. Délelőtt a magyar külügyminiszter Markó Béla RMDSZ-elnökkel is konzultált. A külügyminiszterek közös sajtóértekezletén Mircea Geoana elmondta: azok az észrevételek, amelyeket az Európai Bizottság juttatott el Magyarországnak a státustörvénnyel kapcsolatban, tartalmazzák a román észrevételeket a tövény végrehajtásáról, az egy évvel ezelőtt Orbán Viktor és Adrian Nastase miniszterelnökök által megkötött egyetértési nyilatkozat megállapításait is. A román külügyminiszter szerint a kedvezménytörvény módosításával azt kell elérni, hogy kikerüljenek a törvényből azok az elemek, amelyek poltikai és jogi kapcsolatot létesítenek a határon túli magyarság és Magyarország között. A házigazda ismét kiállt amellett, hogy a módosítás révén Budapest szüntesse meg a törvény „területen kívüli jellegét”, és az általa diszkriminatívnak nevezett előírásokat. Kovács László ismertette azokat az alapelveket, amelyeket Magyarország az európai intézmények észrevételei alapján fogalmazott meg a törvény módosítására. Ezek között továbbra is szerepel, hogy a törvény a határon túli magyar kisebbségeknek a művelődés és az oktatás területén biztosít kedvezményeket nemzeti identitásuk megőrzése érdekében, és „nem hoz létre politikai vagy közjogi kapcsolatot Magyarország és a szomszédos országokban élő magyarok között”. Elhangzott, hogy a támogatási rendszer kialakítása az érintett állam elvi egyetértésével történik, ha pedig Bukarest és Budapest elvi szinten megállapodott a módosítás ügyében, akkor a román fél értelemszerűen érvényesítette elképzeléseit ezen a téren.
A szlovák álláspontnál sokkal békülékenyebb román viszonyulást alighanem az is elősegítette, hogy a Gozsdu alapítvány ügyének rendezésére a magyar fél mutat hajlandóságot, hiszen ez a kérdéskör is szóba került Bukarestben. Román részről emlékeztetőt adtak át Kovács Lászlónak a vonatkozó bukaresti elképzelésekről. A magyar delegáció ugyanakkor jegyzék formájában azt igényelte, hogy amíg Csíkszeredában nem nyílik főkonzulátus, addig a bukaresti magyar nagykövetség nyithasson konzuli irodát valahol a Székelyföldön. Ez a kérdés alighanem a magyarigazolványok további, minden jel szerint változó igénylési módjával áll összefüggésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.