Függetlenségüket féltik a máltaiak

A csatlakozási tárgyalásokon olykor kompromisszumképtelennek minősített, érdekeiért végsőkig küzdő vallettai politikusok a sziget szuverenitása védelmében számos uniós tervet utasítottak el. A belpolitikai viharokkal is küszködő Málta, bár történelme során mindig is kultúrák közti hidat képzett, hagyományait Európa kedvéért sem adja fel.

György Zsombor
2002. 12. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szicília és Észak-Afrika közötti szoros őrszeme, úgy tűnik, kettős játékot játszik. Annak, ellenére, hogy a jelenlegi, Eddie Fenech Adami vezette konzervatív nacionalista kormány a minél zökkenőmentesebb uniós csatlakozáson fáradozik, munkáját többek közt az nehezíti, hogy a rivális, 1998-ig kormányzó baloldal ellenzi az integrációt. Valletta az utóbbi években felismerte a külföld felé nyitásban rejlő különleges üzleti lehetőségeket, s tett is lépéseket a többi, csatlakozásra váró országhoz fűződő kapcsolatának szorosabbra fűzésére. A turistaparadicsom lakói azonban hagyományaikhoz és önálló döntéseikhez ragaszkodnak leginkább. Így volt ez, amikor a törökök ellen küzdöttek, vagy amikor olyan országokkal kötöttek kereskedelmi egyezséget, mint Kína vagy Líbia.
A lakosság egy része szerint most újabb harc vár hazájukra, ez esetben a brüsszeli „olvasztótégely” ellen. Vagyis az előremutató lépések nem jelentik azt, hogy a csatlakozás kérdésében Málta egységes lenne. Az unió diplomatái mindezért korábban nem egy kritikus, sőt olykor csípős megjegyzést tettek a szigetország politikájára, hangot adva azon véleményüknek, hogy az ország „protekcionista és elszigeteltségi” hagyományai akár a csatlakozási terveket is kerékbe törhetik. A hagyományokhoz való ragaszkodást jól tükrözi például, hogy Málta az unión belül is szeretné megőrizni azon sajátságos jogát, hogy – engedve az erős vadászlobbinak – kedvére kilőhesse a feléjük tévedő vándormadarakat. A helyiek erős „euroszkepticizmusát” ismerve tehát nem meglepő, hogy sokak szerint a legnagyobb problémának a lakosság meggyőzése bizonyulhat, bár egy közvélemény-kutatás eredményei szerint a máltaiak 47 százaléka igent mondana a csatlakozásra.
A 390 ezres országban a következő évben ráadásul általános választás is lesz, amit ugyancsak meghatározónak tartanak az ország uniós tagsága szempontjából. Málta céljai egyfajta „euromediterrán” stratégia kiépítésére utalnak, amely hidat képezhetne Európa és a fekete kontinens között. Az Észak-Afrika felé történő kacsingatás a helyi politikai lépésekből is egyre egyértelműbbé válik. Az így kirajzolódó identitásbeli kérdések pedig a lakosság mellett az uniós politikusokat is komoly dilemmák elé állíthatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.