Gripenek svéd kölcsönből

Ha a parlament megszavazza, február közepén elindul a magyar csapat Afganisztánba – nyilatkozta Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a tegnapi négypárti megbeszélést követően. Az ellenzék szerint a honvédelmi miniszter nem adott elégséges tájékoztatást arról, milyen feladatok és veszélyek várnak a missziót teljesítő katonákra. A tárca vezetője az egyeztetést követően elmondta: a Gripenek törlesztőrészletének finanszírozásához svéd állami hitelt is igénybe vesznek.

Ádám Kata
2002. 12. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négypárti tanácskozáson számolt be tegnap Juhász Ferenc honvédelmi miniszter az afganisztáni missziót teljesítő katonákra váró feladatokról, veszélyekről. A tárca vezetője tájékoztatást adott a Gripen-szerződés módosításával járó többletköltségekről is.
Az egyeztetést követő sajtótájékoztatón a miniszter utalt arra: nemcsak a Gripenek modernizációja, hanem a fizetés átütemezése is többletköltséggel jár. A kétéves bérleti díj hetvenmilliárd forint lenne, ám a tárca 2003-ban és 2004-ben összesen huszonkétmilliárdot tud kifizetni, s a fennmaradó ötvenmilliárdot a teljes futamidőre osztaná el. Ezért a fizetési könnyítésért a tárcának kamatot kell fizetnie. Ezt abból a kölcsönből fedezné, amit a svéd állam venne fel s a magyar törlesztene. A két évre számított hetvenmilliárdos bérleti díj egyébként a légi utántölthetőség nélküli Gripenekre vonatkozik.
A tárca vezetője cáfolta, hogy a modernizált gépek többletköltsége meghaladja a tizenöt százalékot. Elmondta: a hazánkra háruló üzemeltetési költségek nem nőnének; a Gripenek éves repülési óráinak számát azonban – költségkímélésből – 140-ről 120-ra tervezi csökkenteni a tárca. Ezt azt jelenti, hogy a pilóták tervezett éves száz óra repülési ideje csökkenni fog.
A modernizált Gripenek és a fizetési átütemezés ügyében a döntő szót Medgyessy Péter miniszterelnök mondja ki, a jövő heti svéd kormányfővel folytatott tárgyalások eredményétől függően.
– Az ellenzék vállalta, nem akadályozza meg, hogy a parlament még az idén, akár a házszabálytól való eltéréssel szavazhasson az afganisztáni misszióról – jelentette ki Juhász. Simicskó István, a honvédelmi bizottság fideszes alelnöke úgy nyilatkozott: az egyeztetésen nem kaptak teljes képet arról, hogy milyen szerep és mekkora veszély vár Afganisztánban a magyar katonákra. – Az ellenzék kezdeményezi, hogy a bizottság a jövő hétfői ülésen hallgassa meg azt a két magyar katonát, akik román meghívásra pár napot Afganisztánban töltöttek – mondta Simicskó, hangsúlyozva: az ellenzék nem kötelezte el magát az afganisztáni misszió mellett.
A miniszter tájékoztatása szerint mind a szerződésesek, mind a hivatalos katonák közül igen sokan jelentkeztek a negyvenfős csapatba, amely február közepétől fél évig állomásozna Kabulban, s egy zászlóaljat védene.
*
Lezárult az elő-ellentételezési program 870 millió USD értékben – jelentették be a Gripen International képviselői. A cég a gazdasági minisztériumhoz ezzel együtt eljuttatta a szerződést követő új ellentételezési javaslatok első csomagját, 39 milliárd forint értékben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.