Az egészségbiztosító elképzelései szerint összegeznék, hogy a háziorvosokhoz leadott TAJ-számokkal összesen mennyi gyógyszert váltottak ki egy adott idő alatt és ahhoz mennyi társadalombiztosítási támogatást fizettek ki – mondta Matejka Zsuzsa, az OEP főigazgatója. Amennyiben később ugyanannyi idő alatt kevesebb lesz a gyógyszerekhez adott támogatás, akkor a megtakarításból fele-fele arányban osztozna az orvosokkal az OEP. (A háziorvosok maguk dönthetnének, hogy belépnek-e a rendszerbe. A belépéshez a praxisoknak úgy kellene társulniuk, hogy az ellátottak száma elérje a 40-50 ezret.) Hogy ez a szándék ne menjen a betegellátás kárára, 10 százalékban maximálnák a lehetséges megtakarítást – tette hozzá Matejka.
Nincs azonban teljes egyetértés az OEP elképzeléséről. Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium főtanácsosa, Füredi Gyula szerint például nem érdemes csak az említett érdekeltségi rendszer bevezetése miatt praxisközösségeket alakíttatni a háziorvosokkal. Mások azt kifogásolták, hogy a megtakarítást a betegek által összesen kiváltott gyógyszernél kellene elérni, ugyanakkor abból csak a háziorvosok részesülnének a szakorvosok nem. Országszerte egyébként 6850 háziorvos és házi gyermekorvos dolgozik. Ők írják fel a receptek 80-90 százalékát, ami a támogatás 60 százalékát viszi el. Pusztai Erzsébet – aki egyébként a Magyar Demokrata Néppárt egykori elnöke volt – lapunknak azt mondta: komoly szakmai feladatnak tartja a felkérést. Hozáttette: a szakmai szempontok megismerése után tárja elképzeléseit a sajtó elé.
A gyógyszertámogatás tényleges felhasználása (milliárd Ft)
2000 150,751
2001 179,465
2002* 209,035
* (várható adat)
A táblázat azt mutatja, hogy az elmúlt néhány évben hogyan alakult a gyógyszerekhez a tb által kifizetett társadalombiztosítási támogatás mértéke
Emmanuel Macron: Európa soha nem hagyja magára Ukrajnát
