Irán cáfolja Washington vádjait

Teherán nukleárisenergia-programja kizárólag polgári célokat szolgál – közölték tegnap hivatalos iráni források, válaszul azokra az amerikai nyilatkozatokra, amelyek szerint műholdas felvételeken nukleáris fegyverek gyártására is alkalmasnak tűnő atomlétesítményeket észleltek. – Irán célja ez ügyben teljesen világos, átlátható, békés, és összhangban van a nemzetközi konvenciókkal – szögezte le Hamid Reza Aszefi iráni külügyi szóvivő.

Hírösszefoglaló
2002. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Washingtoni kormányforrások csütörtökön annak a gyanújuknak adtak hangot, hogy Irán titokban két nukleáris létesítményt épít, amelyeket atomfegyverek gyártására használhat. Szeptemberben készült műholdfelvételek szerint gyanús létesítmények épülnek a Teherántól délkeletre lévő Natanz és Arak városok közelében. Amerikai szakértők úgy nyilatkoztak, hogy az Arak melletti objektum a felvételekből ítélve nehézvízüzem lehet, a Natanz melletti pedig urándúsító létesítmény. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) már helyszíni szemlét kért, de Teherán még nem adta meg az engedélyt. Irán arról tájékoztatta az ENSZ bécsi székhelyű szakosított szervezetét, hogy a két objektum polgári nukleáris programjához tartozik. Irán aláírta a nukleáris fegyverek terjedésének megakadályozását szolgáló atomsorompó-egyezményt. A NAÜ ellenőrzi, hogy a csatlakozó államok tartják-e magukat ehhez a szerződéshez. Mindenesetre a NAÜ tegnap bejelentette, hogy februárban szándékozik megvizsgálni az új iráni nukleáris létesítményeket.
Amerikai érvek szerint az olyan nagy olajkészlettel rendelkező országnak, mint Irán, nincs igazán szüksége atomerőműre. Az amerikai kormány Iránt azon államok között tartja számon, amelyek tevőlegesen támogatják a terrorizmust, és tömegpusztító fegyverekre akarnak szert tenni. Irán polgári nukleáris programja korábbi hivatalos közlések szerint a Perzsa-öböl menti Busherre korlátozódik. Irán Oroszországtól kap segítséget a busheri atomerőmű építéséhez, amit az amerikaiak nem néznek jó szemmel. Radzsab Szafarov, az orosz– iráni együttműködési programok moszkvai központjának vezetője tegnap egyébként úgy vélekedett, hogy az Iránnal szemben megfogalmazott vádaknak gazdasági gyökere van: a washingtoni nyilatkozat hátterében az atomerőmű-piacot jellemző éles konkurenciaharc áll.
***
Képviselőnők tiltakoznak. Az iráni parlament képviselőnői kampányt indítottak a házasságtörést büntető halálra kövezés ellen. Elahi Kulai tegnap Teheránban az AP-nek elmondta, hogy a 291 fős medzslisz mind a 11 képviselőnője találkozott a hónap elején magas rangú iszlám elöljárókkal Kum szent városában, hogy jóváhagyásukat kérjék a törvény eltörlését követelő beadványukhoz, és hogy helyette más büntetési formát vezessenek be. A vallási vezetők azt ígérték, hogy tanulmányozzák a kérést. Azt azonban nem tudni, hogy mikor adják ki az álláspontjukat tartalmazó fatvájukat, azaz iszlám rendeletüket. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.