Jó év után a Raiffeisen

Csapdahelyzetben van a jegybank monetáris tanácsa, amikor a kamatszint csökkentése vagy annak változatlanul hagyása mellett kell döntenie – nyilatkozta lapunknak Felcsuti Péter, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója.

2002. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már most igen magas reálkamatszintet képesek realizálni a pénzintézetek, amit a jövőben tovább emelnek – nyilatkozta lapunknak Felcsuti Péter, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója, aki tegnap Nyíregyházán arról beszélt, hogy eredményes évzárásra készül a pénzintézet. Mérlegfőösszegük december végéig várhatóan eléri az 570 milliárd forintot, adózás és céltartalékképzés előtti nyereségük pedig 14,5 milliárd forint lehet – jelentette ki Felcsuti Péter, aki az adózás utáni eredményt tízmilliárd forintban prognosztizálta. Az ügyfélbetét a 2001. december 31-i 253 milliárd 414 millió forintról, 311 milliárd 578 millió forintra nőtt. A hitelállomány szintén emelkedett, 355 milliárd 455 millióról, 449 milliárd 199 millióra. A cégeknek a banknál elhelyezett betétállománya október 31-én 182 milliárd 714 millió forint volt, a 2001. december 31-i 137 milliárd 895 millióval szemben. A vállalati hitelállomány öszszege 317 milliárd 796 millióról, 392 milliárd 227 milliárdra nőtt.
A kamatpolitikára visszatérve érdeklődésünkre a bank vezérigazgatója azt mondta: a cégek a relatíve magas kamatláb mellett a bankokban tartják a pénzüket. Ugyanakkor a lakossági megtakarítások csökkentek, miközben az elhalasztott fogyasztás realizálása érdekében a hiteligény drasztikusan megnövekedett. A vállalati viselkedéssel ellentétes lakossági magatartás a megtakarítások szintjének zuhanásához vezethet, ami az állam külföldi eladósodását is fokozhatja.
Felcsuti Péter úgy vélekedik, hogy a magyar gazdaság meglehetősen ellentmondásos helyzetben van, és korántsem magától értetődők az alternatívák. Reálisnak tartja azt a veszélyt, hogy 2003– 2004-ben a magyar gazdaságnak költség- és keresletinflációval egyaránt számolnia kell, hiszen a bérek, illetve az elhalasztott energia- és gyógyszeráremelések költségoldalról, a lakosság hiteligényének növekedése pedig keresletoldalról gerjesztheti az inflációt.
Felcsuti Pétert a monetáris tanács tegnapi kamatdöntéséről is megkérdeztük. Szerinte a jegybank csapdahelyzetben van, amikor a kamatcsökkentés, illetve az alapkamat változatlanul hagyása között kell választania. A napokban kialakult piaci konszenzus szerint a kettő közül az előbbi a kevésbé előnytelen megoldás – véli Felcsuti Péter. A kamatcsökkentés veszélye az, hogy tovább zsugorodnak a belföldi megtakarítások, tovább növekszik a fogyasztás, és veszélybe kerülnek a dezinflációs célkitűzések. Ha viszont nem csökkent kamatot az MNB, akkor számolni kell azzal, hogy folytatódik a recesszió, tovább lassul a gazdaság növekedése, súlyosbodnak az exportőrök gondjai, és tovább csökken Magyarország vonzereje a befektetők szemében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.