Kormányfői elszólás

Medgyessy Péter szerint szó sincs arról, hogy Taszárra iraki ellenzékiek érkeznének; valójában az amerikai hadsereg egységei kapnak kiképzést a somogyi bázison. A miniszterelnök erről az orosz Izvesztyija napilap december 22-i számában megjelent interjújában beszélt.

2002. 12. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A riporter azon kérdésére, hogy miért éppen Magyarországhoz fordult az Egyesült Államok azzal, hogy biztosítson elhelyezést annak a háromezer iraki ellenzékinek, akik az Irak elleni esetleges katonai akcióban részt vesznek majd, Medgyessy Péter így válaszolt:
„Nem akarok belemenni a részletekbe, de nem iraki ellenzékiekről van szó, hanem az amerikai hadsereg egységeiről, amelyek egy esetleges Irak elleni háborúban kisegítő szerepet látnak majd el. Ezek tolmácsok, ellátók és hadtáposok. Hogy az USA miért éppen Magyarországot kérte, arról valószínűleg az USA-t kellene kérdezni. Nem a mi kezdeményezésünk volt. Csak feltételezem, hogy az amerikaiak a magyarokban korrekt, kiszámítható partnert látnak, olyat, amilyenre most szükségünk van.”
Medgyessy Péter kijelentése azért is meglepő, mert mindeddig „iraki ellenzékiek” Taszárra jöveteléről volt szó. Ilyen értelemben nyilatkoztak a magyar külpolitika irányítói, sőt a nemrégiben hazánkban tartózkodó Tom Lantos szenátor is, aki „iraki ellenzékiek helyi képzéséről” tett említést. Az üggyel kapcsolatban számtalan ellentmondásos nyilatkozat látott napvilágot.
Kiss Elemér, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter december 13-án még azt mondta, hogy Taszáron amerikai állampolgárokat képeznek ki tolmácsi feladatokra, míg nem egészen egy héttel később Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgató-helyettese már nem amerikai állampolgárságú iraki önkéntesekről beszélt.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter árnyaltabban fogalmazott, amikor „amerikai papírokkal rendelkező, és az Egyesült Államok hadseregével szerződéses viszonyban álló személyekként” aposztrofálta a taszári bázis leendő lakóit. Ellentmond ennek a Washington Post értesülése – amelyet lapunknak Seán McCormack, a Pentagon szóvivője is megerősített –, eszerint az „iraki ellenzék által összeírt ellenzékiekről” van szó.
Medgyessy Péter az első politikus, aki az amerikai hadsereg egységének nevezte a taszári kiképzés résztvevőit – mindeddig a világ vezető hírügynökségei és lapjai is az „iraki ellenzék tagjainak” (Iraqi opposition members) vélték őket.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő a Magyar Nemzet kérdésére kijelentette, hogy nem lát ellentmondást az „iraki ellenzékiek” és az „amerikai hadsereg egységei” kifejezések között. Többször hangsúlyozta, hogy az „amerikai hadsereg fennhatósága alá tartozó személyek” érkeznek Taszárra. A szóvivő kitért az állampolgárságukat firtató kérdés elől.
Szita Károly, Kaposvár polgármestere a fenti kijelentésekről úgy vélekedett: Medgyessynek gyakrabban kellene egyeztetnie Gál J. Zoltánnal és Juhász Ferenccel. Mint mondta, az a legnagyobb baj, hogy a Taszáron élőknek nem mondták meg az igazat. Az első hírek tolmácsképzésről szóltak, aztán kiderült, hogy katonai kiképzés is lesz a bázison, nem csoda, ha sokan úgy érzik, a kormány ellentmondásos nyilatkozatokat tesz – mondta.
A budapesti amerikai nagykövetség az üggyel kapcsolatos egy- mondatos nyilatkozatában jelezte, az Egyesült Államok sok országgal együttműködik az iraki kérdésben.

Taszári riport az 5. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.