Malomrendtartást sürget a szakma

A közraktárakban és termelői telephelyeken mintegy 900 ezer tonna kenyérgabona vár értékesítésre. A piac pang, felvásárlás gyakorlatilag nincs, de nem megy az export sem, mert az olcsó ukrán búza nyomja a kereskedési árakat. A malomipar helyzete még ennél is kedvezőtlenebb, s egyelőre nem tudni, mikor lesz partner a szaktárca abban, hogy malomrendtartás kibocsátásával szüntesse meg a szélsőséges viszonyokat – nyilatkozta lapunknak Lakatos Zoltán, a Gabona Terméktanács soros elnöke.

2002. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakemberek által évek óta előre jelzett hatalmas menynyiségű ukrán és orosz gabona 2002-ben jelent meg először a világpiacon és 10-15 százalékkal letörte az árakat. Ezzel a jövőben is számolni kell, megoldást csak a minőségi hazai termelés jelenthet – mutatott rá a terméktanács első embere. A liszttermelés itthoni anomáliáinak megszüntetéséről viszont (a szakma kilenctizedének véleményével összhangban) úgy vélekedett: az a malomrendtartás életbe léptetésével orvosolható lenne. Magyarországon jelenleg 113 malom van, 72 tulajdonossal. A szakma képviselői úgy látják: ez önmagában is sok, annak meg különösen nagy a piaczavaró hatása, hogy pillanatnyilag bárki építhet malmot. Lakatos Zoltán szerint ezen a helyzeten úgy lehetne segíteni, ha új malom létesítésére csak akkor lenne mód, amennyiben egy meglévőt váltanak ki vele. Ezzel a szabályozással, illetve a kvótarendszer bevezetésével biztonsággal meg lehetne kezdeni a malmok technikai modernizációját, és garantálni lehetne, hogy az iparág hazai kézben maradjon. Ha ez nem történik meg, számítani lehet az európai konkurencia ellenséges felvásárlására a csatlakozást követően.
A terméktanács elnöke szerint nem sokkal jobb a helyzet a búza piacán sem. Itt viszont nem a belföldi verseny, hanem az ukrán gabona rontja a magyar termelők és kereskedők pozícióit. Az agresszív áron piacra dobott gabona idén duplán gyakorolt kedvezőtlen hatást a magyar búza helyzetére: az olcsóbb árak miatt nehéz beférni a piacokra, ráadásul a Keletről érkező gabonát egyes országokban differenciálatlanul rossznak minősítik. Vagyis elterjedt egy olyan téves vélekedés, miszerint a magyar búza csakúgy alacsony minőségi kategóriába sorolandó, mint az ukrán. Ennek ellenére Lakatos Zoltán szerint a megtermett 3,9 millió tonna magyar gabonából annak a kilencszázezer tonnának, amire az országnak nincs szüksége, lesz helye a világpiacon. Hatszázezer tonnányit a Magyarország rendelkezésére álló kvótán belül vámmentesen lehet beszállítani az Európai Unióba. Ez mégsem jelent automatikus értékesítési lehetőséget, mert óriási a verseny. Meg kell küzdeni az ukrán, orosz és kazah gabonával, amire van is esély, hiszen a 2002-es magyar búza sikértartalomban, hektolitersúlyban és esésszámban messze felülmúlja a keleti konkurens gabonáját. Az ukrán gabonát a felsorolt mutatók rosszabb volta mellett rovarkár is sújtja: igen sok a poloskaszúrt szem, amit a sütőipar nem tud hasznosítani. Az árak mozdulásával azonban a keleti gabonával szemben joggal felmerülő minőségi kifogás ellenére sem lehet márciusig számolni. Akkor viszont a készletek kiürülése miatt esély nyílhat a jobb minőségű magyar búza kedvezőbb áron történő értékesítésére. Ha ez mégsem történne meg, az súlyos gondot jelentene, mert a tárolási támogatás tavaszra lejár. A búzával rendelkező cégek így nehéz helyzetbe kerülhetnek.
Karalyos Zsolt, a Hajdú-Bihari Termelők Szövetségének titkára a kialakult búzapiaci helyzetet értékelve elmondta: a megkésett és nyomott áron meghirdetett intervenció nem segítette a termelőket. Így a 2002-es év a kezdetleges magyar agrárszabályozás kritikájának is tekinthető. Nagyon sok termelő azzal számol, hogy nyomott árak mellett csökkenti a vetésterületét, ami nem feltétlenül szerencsés tendencia az EU-csatlakozás előtti években. Karalyos Zsolt álláspontját erősítette meg Fráter Iván, a Körös-Völgye Kft. ügyvezető igazgatója is. E társaság 2002-ben 638 hektáron termesztett búzát, s azt kénytelen volt a szállítást követően 20 ezer forintért értékesíteni. Nem tudták megvárni a 21 ezer forintos intervenciót, mert az üzemanyag- és alkatrészköltségek, illetve a közterhek fizetése korábban vált aktuálissá, s emelkedtek a szállítás költségei is. A költségnövekedésnek, a kedvezőtlen piaci hatásoknak és az elégtelen állami szabályozásnak köszönhetően a társaság úgy döntött: jövőre csak 550 hektáron termel búzát.
A kiemelkedően jó adottságú – három év átlagában 6,3 tonnás termelési átlaggal dicsekedő – Kismacsi Növénytermesztő Kft. viszont még ilyen körülmények között is nyereségesen állít elő búzát. Amint azt Nagy Iván ügyvezető igazgató elmondta, 270 hektáron termeltek idén kenyérgabonát, s jövőre is ekkora vetésterületet állítanak be. A jó minőségű földeken a búzát a vetésforgóban a borsó után vetik, így egy műtrágyázást megspórolnak. Számukra a 21 ezer forint intervenciós ár is elegendő nyereségtartalommal bír, annak köszönhetően, hogy a kevés befektetéssel földjük igen jó minőségű és igen nagy mennyiségű búzát ad.
Nem számol a vetésterület jelentős csökkenésével Lakatos Zoltán sem. Ő úgy vélekedett: ha eddig sikerült az ország 1,1 millió hektáros búza vetésterületét megőrizni, akkor ennyivel is csatlakozik az ország az Európai Unióhoz. Változást feltételez viszont a szakember a felvásárlási, értékesítési technikákban: véleménye szerint az EU-csatlakozást követően, de már jövőre is jellemzővé válik, ami már idén is tapasztalható volt, hogy a keleti országrészben az állam és a nagy kereskedőházak vásárolják fel az aratást követően a búzát, és ők lesznek azok, akik megfelelő pillanatban a fölösleget a világpiacon értékesítik.

Vitatkozó agrártárca. Mészáros Gyula, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára a malomrendtartás tervezte kapcsán elmondta: a szakma fél éve kezdeményezte a szabályozás kialakítását, ám csak egy hete tette le az anyagot a miniszter asztalára. A javaslatot most tanulmányozták, és amennyiben az EU-csatlakozást követően is működtethető rendszerre tesz javaslatot, akkor el is fogadják. Amennyiben erre nincs esély, úgy a molnárok nem számíthatnak központi szabályozásra az EU-csatlakozásig. A keleti gabona piacra gyakorolt hatásáról szólva Mészáros Gyula elmondta: tudomása szerint négyszáz- és ötszázezer tonna között van az a búzamennyiség, ami még exportra vár, s ezt nagy valószínűséggel a piac maga is le tudja majd vezetni. Ha mégsem így történne, a tárca nem zárkózik el a búza exporttámogatásától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.