– Tisztességes és jó megállapodás született, amely közvetítők nélkül rendezi az orosz államadósságügyet – fűzte hozzá a kormányfő. Megjegyezte, hogy a 36 százalékos arány egy 33,5 százalékos árfolyamból, valamint a kamatokon nyugvó részből áll öszsze. Medgyessy kitért arra is, hogy elvi megállapodásra jutott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a sárospataki könyvtár visszakerüléséről. A könyvek várhatóan már jövőre hazakerülhetnek, cserébe Moszkva Magyarországon lévő orosz műkincseket kap, amennyiben fellelnek ilyeneket.
*
Megállapodás született arról, hogy Moszkva (négy-ötmillió dollárért) megveszi a győri Rába-gyártól az Ikarus buszokhoz szükséges motorokat. Létrehoznak továbbá magyar közreműködéssel és 3,5 millió dolláros beruházással egy mintafarmot Oroszországban, a Medicor pedig magyar alvállalkozókkal felújít egy moszkvai kórházat.
A miniszterelnök megfogalmazása szerint Magyarország elindult azon az úton, hogy visszaszerezze helyét az orosz piacon. Medgyessy Péter beszámolt arról is, hogy moszkvai tárgyalásain felvetette Mihail Kaszjanov orosz kormányfőnek a rudkinói temető megnyitásának kérdését, és ígéretet kapott orosz partnerétől, megvizsgálják, milyen módon válhatna ismét látogathatóvá a magyar állampolgárok számára a temető, ahol magyar elhunytak nyugszanak. Kovács László külügyminiszter arról beszélt a sajtótájékoztatón, hogy a mostani moszkvai látogatást követően, kölcsönös akarattal, rendszeressé válhatnak a felső szintű magyar–orosz politikai kapcsolatok. Hozzátette: ezt szolgálja többek között, hogy Putyin elnök elfogadott egy magyarországi látogatásra szóló meghívást, amelynek időpontját egyelőre nem rögzítették. Igény mutatkozik évi két, egy hivatalos és egy kötetlen miniszterelnöki találkozóra is. A külügyminiszter beszámolt a kétoldalú regionális együttműködést elősegítő megállapodásról és a kulturális kapcsolatok fejlesztését célzó lépésekről is.
Németh Zsolt, a Fidesz alelnöke tegnapi közleményében a kormánydelegáció moszkvai útjával kapcsolatban azt írja, „nem értjük Medgyessy Péter öntömjénező magatartását, hiszen a legtöbb kérdésben nem sikerült egyezségre jutniuk az orosz féllel”. Nem beszélhetünk áttörésről a sárospataki könyvtár esetében, hiszen az orosz fél eddig is elismerte, hogy magyar tulajdonról és jogos igényről van szó, a közeljövőben történő visszaszolgáltatás ígérete pedig üres és semmitmondó – tette hozzá Németh Zsolt. Az adósságügy rendezésével kapcsolatban aggodalomra ad okot, hogy nem tudni, milyen alku született a háttérben. Medgyessy Péter ugyan azt állította, hogy „nincsenek haverok, nincsenek közvetítők”, de nem erre utal az a tény, hogy a Gazprom tulajdonában lévő Általános Értékforgalmi Bank bonyolítaná a kérdés rendezését – olvasható a közleményben. A Fidesz szükségesnek tartja, hogy stratégiai ágazatokban az állam megőrizze ellenőrző szerepét: elfogadhatatlan a Mol állami tulajdoni hányadának „orosz befektetőknek történő értékesítése”. A Fidesz-Magyar Polgári Párt csak remélni tudja, hogy Medgyessy Péter oroszországi látogatásának következményeit nem az adófizető magyar polgárok fogják megsínyleni – zárul a közlemény.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő a Fidesz közleményére reagálva tévedésnek nevezte azt az állítást, miszerint ebben az Általános Értékforgalmi Bank szerepet játszik. Nem igaz, nincsenek közvetítők, a két állam közötti ügyletről van szó – hangsúlyozta. Kitért arra is: a moszkvai látogatás során sehol nem került szóba a Mol értékesítése.
Több százmilliós vagyont halmoztak fel a Tisza politikusai
