Munkában az embergyár?

Világra jött az első klónozott bébi – jelentette be Brigitte Boisselier, a Clonaid cég tudományos igazgatója tegnap Miamiban, de a bizonyítékkal egyelőre adós. A tudományos világ erősen kétli, hogy a francia tudósnő produkálni tudja majd ezt a bizonyítékot, s újra fellángoltak a viták arról is, hogy a klónok életben maradási esélyei azonosak-e a természetes úton fogant gyermekekével.

Hírösszefoglaló
2002. 12. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Las Vegasban 1997-ben bejegyzett Clonaid cég bejelentése szerint megszületett az első emberi klón: egy olyan kislány, aki tökéletes genetikai másolata az édesanyjának – jelentette a CNN.
Brigitte Boisselier, az emberklónozásra alapított társaság tudományos igazgatója szerint hamarosan még négy klónbébi születik a Clonaid segédletével.
A világ az első klónbébit már novemberre várta, mert az emberi klónozás élharcosa, az olasz Severino Antinori idén áprilisban bejelentette az Egyesült Arab Emirátusban megrendezett tudományos konferencián: nyolc hete várandós a világ első klónozott bébijével egy vállalkozó szellemű nő. A bébiről, aki Antinori szerint egy gazdag arab reprodukciója lett volna, azóta semmi hír, ám a világsajtóban áprilisban megszólaltatott szaktekintélyek erős kétkedéssel fogadták, hogy az olasz tudós kísérlete sikerrel járhat. Ehab Kelada, a Londoni Termékenységi Központ klinikai igazgatója a Reutersnak azt is elmondta: ha a bébi meghalna, akkor nincs olyan módszer, amelynek segítségével megállapíthatnák, hogy normális gyerek volt-e, vagy klón.
Mivel az embermásolást világszerte tiltó törvények miatt a tudományos világ a most született kislány világra jöttének előzményeit sem kísérhette figyelemmel, s nem lehet tudni, hol működik az embergyár, a kételyek is újra megfogalmazódnak. Axel Kahn francia genetikus szerint csak a szülő és a bébi géntérképének egybevetésével bizonyítható, hogy valóban klón született. Ám a szkeptikus tudós szerint, akit az AFP idézett, a géntechnika mindeddig sem a majomnál, sem az embernél nem működött.
A Clonaid eredményeit azért is fogadja erős fenntartásokkal a tudományos világ, mert a céget a Kanadában működő raeliánus szekta hozta létre, amely azt állítja: kapcsolatban áll a földönkívüliekkel. A szekta alapítója – Claude Vorilhon francia újságíró – teljes komolysággal hirdeti: megtudta az idegenektől, hogy a földi életet is ők hozták létre 25 ezer évvel ezelőtt. Ha mégis bebizonyosodik, hogy éppen a Clonaid hozott létre először emberi klónt, akkor újra előtérbe kerülnek a már korábban is megfogalmazott aggályok. A CNN által most megszólaltatott genetikai szakértők egész sora emlékeztet arra, hogy a Connecticut Egyetem tudósai néhány hónappal ezelőtt nyilvánosságra hozták a klónozott tehenekkel végzett, kifejezetten a rendellenességeket vizsgáló kutatásuk eredményeit. A Jerry Yang vezette amerikai kutatócsoport a klónozott marhák X kromoszómáit vizsgálva azt állapította meg, hogy az állatokban 10 kromoszómából 9 hibás. A Connecticut Egyetem tudósai szerint ebből arra lehet következtetni, hogy a klónozott emberi magzatok 99 százaléka a születés előtt elhal, a fennmaradó 1 százalék pedig röviddel a születése után halhat meg, vagy súlyos rendellenességei lehetnek. Rudolf Jaenisch, a hírneves amerikai biológus a CNN-nek kifejtette: a sikeres emberklónozásnak egyelőre nincsenek meg a tudományos feltételei.
Ezt az álláspontot képviselik a magyarországi szakértők is. A Genetikai Intézetben lapunknak dr. Szabó János tanszékvezető egyetemi tanár elmondta: ha a most született gyerek csakugyan klón, akkor szerencsétlen; sokkal rosszabb esélyekkel indul neki az életnek, mint természetes úton született társai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.