Nehéz a könnyűipar helyzete

Érdekvédelmi szervezetek a Távol-Keletről érkező árukkal kapcsolatos visszaélések miatt kormányzati lépéseket tartanak indokoltnak. Az ágazat kilátástalan helyzetét jól mutatja, hogy az elmúlt két hónapban az IBM-mel azonos létszámú alkalmazottat foglalkoztató több gyár volt kénytelen végleg leállítani termelését. A belpiacot védő kormány-előterjesztés vélhetően az év végéig elkészül, s azt követően annak megvalósulása már csak azon múlik, meg tudnak-e egyezni a tárcák.

Csákó Attila
2002. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyes távol-keleti országból érkező cipők, pólók és dzsekik alulszámlázása miatt éves szinten minimum hetvenmilliárdos bevételkiesést szenved el az ország költségvetése – nyilatkozta lapunknak Krisán László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) kereskedelmi és szolgáltató szekciójának elnöke. Hozzátette: további komoly problémát okoz a termékek valótlan megnevezése. Az áldatlan állapotok megszüntetése érdekében a tagozat a – használt gépjárműimportban korábban alkalmazott – Schwacke katalógushoz hasonló kiadványt készített a könnyűipari termékek beazonosítására és azok árának megállapítására. Ez a szakma által készített kiadvány már nagyban elősegítheti a vámosok munkáját az importtételek vizsgálatakor. Ugyanakkor az is igaz, hogy még ez sem jelenthet teljes biztonságot a csalók kiszűrésére, hiszen nehéz megmondani egy könyűipari termékről, hogy az végül is melyik csoportba tartozik. A vámos ugyanis nem bőrdíszműves vagy szabó, ezért a termék beazonosítása sem kérhető száz százalékban számon rajta. Krisán szerint ilyen esetek a későbbiekben is előfordulhatnak, viszont a katalógussal végét lehetne venni annak, hogy a cipők és dzsekik a vám és áfa alapjául szolgáló számlán tíz-húsz dollárcentes számlaértéken szerepeljenek.
Másik trükk a közterhek befizetése alóli kibúvásra, hogy az áru származási helyének egy EU-tagországot jelölnek meg, ezáltal megspórolják a vámot. A drámai helyzetet jól példázza Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnökének közelmúltban tett kijelentése: miközben mindenki az IBM-mel van elfoglalva, a textiliparban az elmúlt időszakban több jelentős – az IBM-mel csaknem azonos létszámot foglalkoztató – gyár zárt be, vagy építette le dolgozóit hazánkban. Ennek oka részben a minimálbér emelkedése, részben a feketegazdaság burjánzása volt. Nevük mellőzését kérő könnyűipari szakemberek szerint megoldást jelenthetne továbbá, ha a vámstatisztikákat ellenőriznék és elemeznék. Ez esetben ugyanis szélesebb képet kapnánk a kialakult helyzetről, s a visszaélések könnyebben felszámolhatók lennének. Az ágazat kilátástalan helyzete miatt a Magyar Könnyűipari Szövetség a gyáriparosok (MGYOSZ) támogatásával hatékony fellépést és a helyzet megoldását várja a kormánytól. Ez az igény egyébként nemcsak az ágazati szereplők és érdekvédelmi szövetségek igénye, de a jelenlegi állapotot az Európai Unió sem fogja eltűrni. A Gazdasági és Közlekedési Minisztériumnál a tervezett változtatásokról Kishonti Judit főtanácsos kérdésünkre az alábbiakat felelte: korai még konkrétumokról beszélni, hiszen a javaslaton most dolgoznak. Terveik között szerepel – egyebek mellett – a belföldi piacszabályozók módosítása, a versenyképesség javítása, melyben kereskedelemfejlesztési akciók is szerepelnek. A kormány-előterjesztés vélhetően ez év végéig elkészül, s ez után már csak az kérdéses, hogy az érintett tárcák miként viszonyulnak a változtatáshoz.
***
Szegényekhez kerül a hamisítvány. A vámosok által lefoglalt könynyűipari hamisítványokat – melyek neve egyes esetekben hasonlít, majdnem megegyezik a óriásvállalatok elnevezésével, sőt más esetekben azonos is vele – egy raktárba szállítják. A termékek további sorsáról a Karitatív Tanács dönt. Ha ezt követően a lábbeliket, pólókat és dzsekiket hajléktalanok, árvák és nehéz sorsú emberek kapják meg, akkor a termékek átadása előtt a megtévesztő termékneveket eltávolítják a holmikról. A gyengébb minőség miatt ugyanis ahhoz a multinacionális vállalatok nem adják a nevüket. Ez év első nyolc hónapjában a karitatív célt szolgáló termékek értékének összege elérte a 132 millió forintot. (Cs. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.