Dráguló részvények, élénk kereskedés jellemezte tegnap az európai és a tengerentúli tőzsdéket. Az optimista hangulatban még a gazdasági válsággal küzdő Fiat részvényei is javultak a milánói tőzsdén. Budapesten a kereskedés első órájában áttörte a BUX a nyolcezer pontos határt, s a zárásig több mint kétszázalékos nyereséget halmozott fel. Délutánig az európai indexek 2,8-3,6 százalékkal kerültek a hét végi szintjük fölé, a legfontosabb amerikai indexek 1,4-1,6 százalékot emelkedtek.
Egész Európára kiterjedő, kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak tegnap délelőtt a Fiat üzemeinek dolgozói. A kilenc országra kiterjedő demonstrációsorozatot az Európai Fémmunkás Szövetség szervezetei hirdették meg, tiltakozásul a Fiat olaszországi részlegeiben végrehajtott, 5600 fős létszámleépítése miatt. Reinhard Kuhlmann, a szövetség elnöke szerint új szanálási tervet követelnek az autókonszern talpra állítására, amely nem tartalmaz létszámcsökkentést. Az olasz szakszervezetek általános sztrájkot hirdettek, s közvetlen állami beavatkozást követelnek. A Financial Times értesülése szerint a Fiat négy hitelező bankja a Fiat Csoport légügyi, valamint biztosító leányvállalatának eladását szorgalmazza, a hitelek csökkentése érdekében. Az autógyár részvényei tegnap másfél százalékkal, 8,5 euróra erősödtek. Valószínűleg a befektetők is bíznak a szakszervezeti követelések teljesülésében, azaz abban, hogy a kormány költségvetési támogatást juttat a bajban lévő autógyárnak a foglalkoztatás fenntartása érdekében. Ezt a megoldást a versenytársak és a versenytanács is kritizálja.
Tízmilliárd forint fölötti, rég nem látott nagyságú részvényforgalmat bonyolítottak a brókerek tegnap a pesti tőzsde részvényszekciójában. A kedvező hangulatból valamennyi vezető részvény profitált: az OTP és a Mol 1,8-1,9 százalékkal drágult, a Matáv papírjai 2,1 százalékkal lettek értékesebbek, a nap nyertese a 3,6 százalékkal erősödő Richter volt.
Még mindig rosszul vagyok a történtektől – megszólalt a füzesabonyi ikerszülés szemtanúja
