Olcsón úszta meg a bővítést az unió

2002. 12. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bagóért bővült keletre az EU – írta keddi számában az International Herald Tribune (IHT). Az amerikai tulajdonú nemzetközi napilap arra hívja fel a figyelmet, hogy a bővítés költségeit ugyan negyvenmilliárd euróra becsülték előzetesen, érdemes egy pillantást vetni a részletekre is. Ezzel szemben – emlékeztet a lap – a bővítés nettó költsége az európai bizottság által hétfőn nyilvánosságra hozott dokumentumok szerint 10,3 milliárd euró. Ennek az az oka, hogy a belépők tizenötmilliárdot fizetnek, míg a költségvetésben nekik ígért segélyek egy része soha nem lesz majd felhasználva.
Az IHT idézi Michaele Schreyert, a bizottság költségvetési hivatalának vezetőjét, aki megállapítja: a bővítés jóval olcsób lesz, mint azt előzetesen várták. Aligha lehetett volna olcsóbban megúszni – tette hozzá a tisztségviselő. Átlagot számolva így a bővítés alig kilenc eurójába kerül majd a jelenlegi unió tizenöt tagállama minden állampolgárának.
Infrastruktúra-építésre, mezőgazdasági és egyéb támogatásra az újonnan belépők csupán a töredékét kapják annak, amit a régi – és jóval gazdagabb – tagok. 2005-ben, a tagság első teljes évében Lengyelország lakosai fejenként 67 eurót, Magyarországé 49-et, Szlovéniáé 41-et, Csehországé 29-et kapnak támogatásként Brüsszeltől. Ez az összeg Görögországban 437, Írországban 418, Portugáliában 211, Spanyolországban pedig 126 euró.
Néhány szakértő ugyan Brüszszelben már hónapok óta jelzi az óriási kelet–nyugati különbségeket, a számok fekete-fehér bemutatása a kezére játszhat azoknak, akik ellenzik az uniós tagságot a tíz bővítési országban, márpedig ezekben jövőre népszavazást rendeznek. Ezek a számok meg fogják rémiszteni az embereket Kelet-Európában – nyilatkozta a londoni Európai Reform Központ uniós bővítéssel foglalkozó specialistája, Heather Grabbe, hozzátéve, hogy az átlag lengyel és magyar a népszavazás alkalmával majd felteheti a kérdést, hogy miért működik ez a szervezet ilyen érthetetlen módon.
Schreyer csak megválogatott adatokat közölt arról, hogy a jelenlegi tagországok mennyit is fizetnek majd a bővítést követő első három évben. Franciaoszrág 1,93 milliárd eurót fog fizetni erre az időszakra, míg Spanyolország 900 milliót, Portugália 162 milliót, a görögök 192 milliót, a hollandok pedig 600 milliót. Schreyer Nagy-Britannia saját szerződését tökéletesnek minősítette. Margaret Thatcher miniszterelnök 1984-es alkujában London jóval kevesebbet fizet – 800 milliót –, mint a többi „nehézsúlyú”. Enélkül 1,85 milliárdot fizethetne.
Elméletben az unió költségvetése – amely manapság 100 milliárd körüli összeg – úgy működik, mint egy gigantikus jóléti rendszer: segít a szegényebb tagoknak a felzárkózásban. A nyolc leggazdagabb ország (Belgium, Németország, Franciaország, Hollandia, Luxemburg, Ausztria, Svédország és Nagy-Britannia) mind nettó befizető. A többi hét ország nettó haszonélvező. A rendszer fenntartásához ez utóbbiak olyan ügyletet alkudtak ki, amely korlátozza az új tagoknak nyújtandó infrastrukturális támogatásokat – a jelenlegi segélyek átcsoportosítását nehezítve többek között az egyhangú szavazások bevezetésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.