Profittal zárhat a BÉT

Nem lehetünk biztosak egy héttel az év vége előtt sem, hogy a BUX nyolcezer pont fölött köszönti-e majd az új esztendőt. Az elmúlt héten majdnem két százalékkal csúszott vissza a mutató. A nemzetközi tőzsdéken nem volt egységes a mozgás iránya: a frankfurti DAX a BUX-szal azonos veszteséget szenvedett, a tokiói Nikkei 1,3 százalékkal került egy héttel korábbi értéke alá. Az Egyesült Államokban a Nasdaq Composite hajszállal lejjebb, a Dow Jones pedig majdnem egy százalékkal feljebb került.

Zelei Béla
2002. 12. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jellemzi az egész évi bizonytalanságot az amerikai gazdaság döccenőkkel teli útja. Az első negyedévben még öt százalékkal nőtt az USA-ban a GDP, ami a következő három hónapban 1,3 százalékra lassult. Az elmúlt héten ismertetett végleges számok szerint a harmadik negyedévben újra élénkülés következett, a bővülés négyszázalékos volt, de a központi bank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) szerint az utolsó negyedben ismét az április– június közötti tempó állhat vissza. A Dow Jones elmúlt heti viszonylag jó teljesítményében bizonyára szerepe volt a makrogazdasági adatoknak, ugyanakkor az év végéig jöhet a kijózanodás, ha a Fed prognózisa teljesülni látszik.
Élénk forgalom mellett 1,7 százalékot süllyedt az elmúlt héten a pesti tőzsde indexe. Az elmúlt hetekben tapasztalt befektetői érdeklődésnek köszönhetően a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) éves forgalma várhatóan húsz százalékkal fogja felülmúlni a tervezettet. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a kalkuláltnál nagyobb forgalmidíj-bevétel pozitívra változtatja a BÉT mérlegét, s hozzávetőleg húszmillió forint nyereséget könyvelnek el. Mivel a tőzsde 25 százalékát birtokolja a Keler Rt. részvényeinek, az ott keletkező nyereség negyedével is számolhatnak, azaz a konszolidált eredmény százmillió forint lehet – ismertette Horváth Zsolt vezérigazgató.
Élen a Richter
A likvid papírok többsége árfolyamveszteséget szenvedett az utolsó öt kereskedési napon. A vezető részvények közül egyedül a Richter lógott ki ebből a sorból: péntek estére másfél százalékkal meghaladta egy héttel korábbi szintjét, s ezzel fékezte az index komolyabb zuhanását. A vezető négyes másik három tagja 0,8–3,5 százalékkal lett olcsóbb. A piaci átlagot túlteljesítve, az OTP úszta meg kisebb veszteséggel, a Matáv 2,8 százalékot veszített, s a korábbi hetek nyertese, a Mol volt ezúttal a sereghajtó. Pénteken, Moszkvában ünnepélyesen közös vállalat alapításáról kötött szerződést Hernádi Zsolt, a Mol elnöke, és Jurij Bejlin Jukosz-alelnök. A két társaság nyugat-szibériai olajmező közös kitermelésére társult, ahol a jelenleg meglévő ötven olajkút mellé további 250-et telepítenek a következő másfél évben. Az ötven-ötven százalékos részesedésű partnerek 350-400 millió dollár értékű beruházást hajtanak végre, s amikor a kitermelés eléri tetőpontját, a magyar vállalat évi egymillió tonna olajhoz juthat, annyihoz, mint amennyit a hazai mezők adnak. A projekt a befektetők számára már hónapok óta ismert, így a Mol-részvények árát nem befolyásolta. Erőteljes eladási hullámot indított el viszont a hét derekán az a hír, amely szerint a már annyira várt gáztörvény életbe léptetése 2004-re csúszik. Ez azt jelenti, hogy a korábbi ígéretekkel ellentétben a Molnak a jövő évben is viselnie kell a lakossági gáz nyomott ára miatti esetleges veszteséget. Jelenleg a gáz hatósági áras termék. A gáz hatósági árának emelése a múlt heti kormányülés napirendjén szerepelt, de a döntést elhalasztotta a kabinet. László Csaba pénzügyminiszter ezt azzal indokolta, hogy nem fejeződtek be az áremelést megelőző elemző vizsgálatok. A gáz, az elektromos áram és az autópályák használati díjának visszafogása ugyanakkor segíti a kormányt és a jegybankot az antiinflációs politikájának véghezvitelében – ismerte el a másik indokot a miniszter. A kormány januárban újra tárgyalja a hatósági árak ügyét, de nem lenne meglepő, ha a gáz ára csak a fűtési idény végén nőne.
Bizonytalan Forrás
Jól szerepelt a közepes likviditású papírok közül a Danubius, amely ismét négyezer forint fölé tudott lendülni, miután az utóbbi öt kereskedési napon 3,7 százalékkal drágult. Egy százalékot meghaladó áremelkedést könyvelhettek el a Zwack és a Globus részvényesei, viszont az előző hetek sztárja, az Inter-Európa Bank megtorpant. A sokadszor felvásárlás hírébe került bankpapír az elmúlt héten 3,4 százalékkal olcsóbb lett. Miután a hosszú ideje keringő felvásárlási pletykákat hivatalos bejelentés mindeddig nem erősítette meg, valószínűleg a spekulánsok egy része profitot realizált, s várja a további fejleményeket. Hasonló történt a kárpótlási jeggyel is. Az egy hete még kilencszáz forinton álló jegyek tőzsdei árfolyama a hét végére 883 forintig ereszkedett. A befektetők szeretnének tisztán látni, hogy a cseréhez beígért Forrás Rt. valójában mennyit fog érni. Tőkepiaci szakértők szerint mindenki számára megnyugtatóbb lett volna a cserét megelőzően nyilvános kibocsátásban meggyőződni a Forrás-részvények piaci értékéről, s azt követően mindenki számára megnyugtató, korrekt cserearány alakulhatott volna ki. A jelenleg ismert menetrend szerint a kárpótoltak előbb csereajánlatot fognak kapni, s csak azt követően kerülnek majd tőzsdére a Forrás részvényei. Érzékeny árfolyamveszteséget szenvedtek az informatikai és a vegyipari részvények. A Synergon majdnem öt, a Graphisoft több mint tíz százalékkal lett olcsóbb, s velük tartott kistestvérük, az Econet is, a maga hatszázalékos visszaesésével. A vegyipari részvények közül a Pannonplast öt, a BorsodChem hat százalékkal csúszott egy héttel korábbi értéke alá. Nyolc százalékkal értéktelenedett el a Zalakerámia. A társaság egyik tófeji üzemének bezárásáról döntött a megváltozott piaci igények miatt. Az 1988 óta nem korszerűsített üzem helyett új gyártóegység veszi át a termelést, s ezzel 65 munkahely szűnik meg Tófejen.
Nehéz finis
Ma utoljára realizálhatnak árfolyamnyereséget azok a hazai magánbefektetők, akik az év közben árfolyamnyereséget értek el, de birtokolnak veszteséget tartalmazó értékpapírokat. Így az év végéig érvényben lévő forrásadó összegét csökkenteni lehet. Valószínűleg már az elmúlt heti részvényforgalom egy része is ilyen ügyleteknek volt köszönhető. Ezt követően kötött részvényügyletek elszámolása a jövő évben történik meg, ezért az év hátralévő részében már adómentesen lehet nyereséget realizálni. Az év végi részvénykereskedelemben gyakori áremelkedéseknek esetleg gátat szabhatnak az adózási okokból eddig elhalasztott eladások. Ha a két ünnep között sokan szánják ilyen lépésre magukat, akkor nyolcezer pont alatt maradhat a BUX. Ugyanakkor az elmúlt hetekben nem ritkán tízmilliárd forint körüli napi részvényforgalom fennmaradása egy lendületes óévbúcsúztatót is eredményezhet.
Külföldi hírügynökségi értesülések szerint együttműködési tárgyalások folynak a BÉT és a német Deutsche Börse között. A hír nyomán Fecser Ildikó, a pesti tőzsde kommunikációs és üzletpolitikai igazgatója sietett lehűteni a kedélyeket, miszerint ezek a tárgyalások még nem jutottak olyan stádiumba, hogy azokkal a nyilvánosság elé lehessen állni. Több külföldi tőzsdével is folynak hasonló tárgyalások, s konkrétumok jövőre várhatók a lehetséges együttműködésről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.