Nem lesz visszavágó Bush és Gore között
Washington. Al Gore volt amerikai alelnök (képünkön) vasárnap este bejelentette, hogy nem indul a 2004-es elnökválasztáson. Al Gore 2000-ben a Demokrata Párt színeiben elkeseredett küzdelemben, csak hajszállal maradt alul George W. Bush mostani elnökkel szemben. A volt alelnök a CBS televíziónak úgy fogalmazott, hogy elnökjelöltsége most nem a legjobb módja lenne annak, hogy segítse pártját a jelenlegi kormány leváltásában. Azzal is érvelt, hogy a 2000. évi párharc viszszavágója a figyelmet a jövő helyett túlságosan is a múltra irányítaná. (MTI)
Román őrségváltás
Bukarest. Megkezdődött tegnap az Afganisztánban szolgálatot teljesítő román katonák váltása: a Vörös Skorpiók nevű craiovai lövész zászlóalj feladatát a Kárpátok Sólymai, a 812. számú bisztricai lövész zászlóalj veszi át. Az afganisztáni katonai műveletekben részt vevő 405 fős alakulat első csoportja Kolozsvárról indult útnak a román légierő egyik C–130 Hercules típusú szállító repülőgépével. A több fordulóban történő váltás január 15-én fejeződik be. A román katonák legnagyobb része, a craiovai 26. számú lövész zászlóalj 405 katonája idén július közepén Kandahárba került, ahol a megdöntött tálib rendszer megmaradt fegyveres híveit és támaszpontjait felszámoló amerikai alakulatok táborának és környékének védelmét látták el. (MTI)
Már a választásokra készül az ANC
Stellenbosch. A feketék és fehérek közötti megbékélést sürgette és egységre szólította fel az Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) tagjait tegnap, a kormánypárt 51. kongresszusát megnyitó beszédében Thabo Mbeki dél-afrikai köztársasági elnök. A legrégebbi, 1912-ben alapított afrikai polgárjogi mozgalom Stellenboschban összesereglett mintegy négyezer küldötte előtt Mbeki kijelentette: a kormány sem a szélsőjobboldali terrorakciókat, sem baloldali beszivárgást nem fog eltűrni. Az ötnapos kongresszus határozza meg egyébként a párt irányvonalát a 2004-es választások fényében. (MTI)
Razziasorozat Franciaországban
Párizs. A francia főváros környékén tegnap három iszlamista tevékenységgel gyanúsítható, Afganisztánt és Csecsenföldet megjárt személyt állítottak elő a belső elhárítás emberei. A franciaországi szélsőséges iszlám aktivisták körében hetek óta tart a razziasorozat. Legutóbb egy héttel ezelőtt a Párizstól délre eső Essonban fogtak el ugyancsak három feltételezett szervezkedőt. (MTI)
Albright a tanúk padján
Hága. Biljana Plavsics volt boszniai szerb elnöknő Szlobodan Milosevics volt jugoszláv elnököt nevezte az úgynevezett etnikai tisztogatások egyik fő felelősének a nemzetközi törvényszék főügyésznőjével, Carla del Pontéval kötött vádalkujában, amelynek szövegét hétfőn tették közzé Hágában. Plavsics magát is bűnösnek vallotta „a nem szerbek elleni etnikai tisztogatások érvekkel való nyilvános alátámasztásában”. Ezen a héten egyébként, a Plavsics elleni per végső szakaszában Madeleine Albright volt amerikai külügyminiszter és Carl Bildt, az EU volt délszláv közvetítője is tanúskodni fog. Elie Wiesel Nobel-békedíjas író már tegnap tanúskodott. (MTI)
Stratégiai partnerség
Brüsszel. Az Európai Unió és a NATO tegnap közös nyilatkozatot adott ki a két szervezet között pénteken létrejött stratégiai partnerségről, amely szerint szoros katonai együttműködési rendszer alakult ki közöttük. A nyilatkozat hangsúlyozta, hogy az együttműködés a válságkezelésre terjed ki, miközben a NATO marad tagjai számára a kollektív önvédelem szövetsége, de továbbra is érdekelt a konfliktusok megelőzésében, illetve a válságok kezelésében. A két szervezet megerősítette, hogy fejlesztik katonai kapacitásukat, és az erősebb európai katonai szerep az európai biztonsági és védelmi politika részeként hozzá fog járulni a NATO hatékonyságához is, főleg a válságkezelés terén. (MTI)
Egy templomot is súlyos kár ért a viharban
