Lomnici a júliustól működő ítélőtáblákról elmondta: a kijelölt épületek Szegeden és Pécsett adottak, a fővárosi intézmény egy része viszont az LB épületében, másik része pedig bérelt helyiségekben kerül elhelyezésre. Az igazságszolgáltatás igényli a fővárosi ítélőtábla önálló elhelyezését, az LB pedig vissza szeretné kapni a kúria céljára épült Kossuth téri ingatlant, amelyben jelenleg a földművelésügyi és vidékfejlesztési tárca működik. Hozzátette: a bíróságok megítélése és költségvetési pozíciói ugrásszerűen javultak 2002-ben, és ez a harmadik hatalmi ág megerősítésének minőségileg új szakaszát jelenti. A befejezett ügyek száma tizenkét százalékkal, az érkezett ügyeké tíz százalékkal lett magasabb, a bíróságok költségvetése pedig a korábbi évekhez képest több mint 34 százalékkal emelkedett.
A taláros testület munkájáról szólva kifejtette: az ítélőtáblákkal kialakuló új ítélkezési szint elejét veheti azoknak az alkotmányos aggályoknak, amelyek azt kifogásolják, hogy a másodfokon ott záruló ügyekben a jogerős ítélet elleni felülvizsgálati kérelem elbírálásakor a testületnek saját korábbi határozatáról kell döntenie. A fellebbezési ügyek átvétele tehermentesíti a Legfelsőbb Bíróságot, és lehetővé teszi, hogy a testületek elvi irányításával és az egységes ítélkezési gyakorlat megerősítésével foglalkozzon.
Rámutatott: az uniós csatlakozást követően csökken a törvényhozó és végrehajtó hatalom súlya, és halványul az Alkotmánybíróság szerepe, ezzel párhuzamosan pedig növekszik majd a nemzeti bíróságok jelentősége.
Akadt valami, amit kevesen bocsátottak meg a farmotoros Skodáknak
