Újabb kísérlet a kárpótlási jegyek bevonására

Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. igazgatósága arról döntött, hogy két lépcsőben tőkésíti fel azt a Forrás Rt.-t, amelynek feladata a kárpótlási jegyek bevonása lesz. Az állami társaságok eredményéről elmondták: 22 milliárd forint a veszteségük.

Hunyor Erna
2002. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két lépcsőben hajtja végre a Forrás Rt. tőkeemelését az ÁPV Rt. – jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Vági Márton, a privatizációs szervezet vezérigazgató-helyettese, aki ismertette az igazgatóság által jóváhagyott apportálás vagyonelemeit.
Eszerint a kárpótlási jegyek cseréjére szolgáló Forrás Rt.-be 6,15 milliárd forint értékben apportálják három cukorgyár, a Mátravidéki 39, a Szerencsi 38, és a Szolnoki Cukorgyár 25 százalékos kisebbségi tulajdonát, a Mol Rt. 0,04 százalékát, az Antenna Hungária (AH) öt százalékát és a BorsodChem (BC) 4,04 százalékát kitevő részvénycsomagot.
Vági Márton a Forrás Rt.-be történő apportálás második ütemét januárra prognosztizálta, így véleménye szerint a tényleges kárpótlásijegy-csere márciusban beindulhat. Közölte: a második ütemben további kilencmilliárd forintos apportra kerül sor, amelynek keretében további 3,07 százalékos AH- részvénycsomag, illetve a Richter 0,16 százalékos tulajdoni hányada kerül a Forrás Rt.-be, amihez a privatizációs törvény módosítása szükséges.
Vági Márton megerősítette, hogy további tőzsdei társasági részvény nem kerül a Forrás Rt. vagyonelemei közé. A kárpótlási jegyekkel szemben felajánlott Forrás Rt. saját tőkéje 18 milliárd forint, jegyzett tőkéje 10 milliárd forint lesz. Vági Márton annak a reményének adott hangot, miszerint: bízik abban, hogy a kárpótlásijegy-tulajdonosoknak nem kell árfolyamnyereség-adót fizetniük, s ennek érdekében kezdeményezték a Pénzügyminisztériumnál a szükséges módosítások elfogadását.
Macher Ákos, az ÁPV Rt. vezérigazgató-helyettese beszámolt arról, hogy a vagyonkezelő portfóliójába tartozó társaságok közül várhatóan 89 zárja összesen 33 milliárd forint nyereséggel az évet, míg 21 cég 55 milliárd forintos veszteséget vár. Így az ÁPV Rt. összesítése alapján a vagyonkezelő 110 társasága 22 milliárd forintos veszteséget halmoz fel 2002-ben.
Közölte: a negatív eredmények néhány olyan nagy céghez kapcsolódnak, mint az MVM Rt. 30 milliárdos, a Bábolna, a Dunaferr és a Magyar Posta Rt. hat-hatmilliárd forint körüli vesztesége.
Macher Ákos elmondta, hogy az idei eredményből az ÁPV Rt.-nek nyolcmilliárd forint osztalékbefizetési kötelezettsége van, ezért társaságaitól is nyolcmilliárd forintos osztalékra számít. Hozzátette, hogy a tavalyihoz hasonló osztalékbevétellel számolnak a Mol és a Richter esetében, a Szerencsejáték Rt.-től viszont a tavalyinál jóval többet várnak, hiszen az idén várhatóan ötmilliárd forintos adózás utáni nyereséget realizál. Ezzel szemben jelentős eredményeket ért el a Malév Rt., mert a tavalyi hétmilliárdos veszteséggel szemben az idén várhatóan kétmilliárdra csökken ez az összeg. Végezetül elhangzott: az igazgatóság a cégek 2003. évi üzleti tervét illetően egyetértett abban, hogy meg kell állítani a tőkehatékonyság csökkenését az állami cégeknél, és leszögezték, hogy nyereséges működtetést várnak el a menedzsmenttől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.