A tudományos világ csaknem teljesen egységes abban, hogy a földrengések helyszínét és időpontját nem lehet megjósolni, amerikai kutatók azonban időről időre megpróbálkoznak ezzel. 1983-ban azt prognosztizálták, hogy a kaliforniai Parklandben 1988-ban – plusz-mínusz öt év eltéréssel – kisebb földrengés lesz, ám a szeizmikus esemény elmaradt. A tudóstársadalmat ért súlyos presztízsveszteség oda vezetett, hogy Charles Rubin kutató későbbi jóslatát, amely szerint Los Angeles alatt bármikor megnyílhat a föld, az amerikaiak nem veszik komolyan.
Az Amerikai Geológusok Társasága (USGS) most azt tette közzé: Dél-Kaliforniában harminc éven belül bármikor bekövetkezhet egy elemi erejű földrengés. A társaság lapjában közölt, hetvennégy kutató véleményét tükröző tanulmány a Szent András-törésvonal történetét dolgozza fel. Kalifornia szeizmikus törésvonala, amelynek mentén az óceáni kéreg a kontinentális talapzat alá csúszik, felelős az 1906-os rengésért, amely romba döntötte San Franciscót. Az USGS más tudósokkal együtt most azt állítja: hetven százalék annak a valószínűsége, hogy 2030 előtt 6,7-es vagy még nagyobb erősségű földrengés sújtja a San Franciscó-i régiót.
Kőzetminták vizsgálata alapján azt is megállapították, hogy a Szent András-törésvonal dél-kaliforniai szakasza mentén az utóbbi 1500 évben több mint egy tucat nagy erejű földrengés történt, tehát itt átlagosan 105 évenként következett be a Richter-skála szerinti 7,5 erősségű földrengés. Mivel a fenyegetett területen 13 millió ember él, a tudósok hangsúlyozzák: céljuk a nemzet szolgálata, hogy a természeti csapás okozta veszteségeket minimalizálni lehessen az idejében megtett óvintézkedésekkel.
Marine Le Pen az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult
