A világon mintegy ötven szigetország létezik, de még ennél is valamennyivel több olyan sziget van, amely noha lehet autonóm, de területileg nem önálló állam, hanem valamely más országhoz tartozik. Utóbbi csoportba tartozók közül tizenöten úgy döntöttek évtizedekkel ezelőtt, hogy megalapítják az International Island Games Association (IIGA) nevű közösséget, és 1985-ben ennek szervezésében sor került az első Szigetjátékokra a Man-szigeten. Akkor még hét sportágban mintegy hétszáz sportoló indult el az eseményen, ám a folytatásban kétévente megrendezték a Szigetjátékokat, egyre több sziget tagja lett az IIGA-nak, és egyre több sportágban egyre több versenyző vett részt. A koronavírus-járvány miatt 2021-ben nem volt Szigetjátékok, ám ezt leszámítva valóban biennálénak mondható, így idén 20. alkalommal rendezik meg – először az Orkney-szigeteken.

Már csak azért sem véletlen, hogy az Egyesült Királysághoz tartozó szigetek szoktak a legeredményesebben teljesíteni a Szigetjátékokon, mert az IIGA jelenlegi 24 tagja közül 15 ehhez az államhoz tartozik. A pénzügyileg a NatWest International által segített házigazda általános feladata, hogy adott 18 sportág közül válasszon ki 12-t, 13-at vagy 14-et, így aztán az sem meglepő, hogy sokszor a rendező ország zár az éremtáblázat élén. Így volt ez például 1991-ben (Áland-szigetek) és 1999-ben (Gotland) is, ezenkívül viszont csupán egyszer (2009-ben Feröer) volt egy nem egyesült királyságbeli sziget a legeredményesebb. Minden más esetben Guernsey, Jersey vagy a Man-sziget volt a legsikeresebb.
Az IIGA tagjai, azaz a Szigetjátékok résztvevői:
- Egyesült Királyság: Alderney, Anglesey, Bermuda, Falkland-szigetek, Gibraltár, Guernsey, Jersey, Kajmán-szigetek, Külső-Hebridák, Man-sziget, Orkney-szigetek, Sark, Shetland-szigetek, Szent Ilona, Wight-sziget
- Dánia: Feröer szigetek, Grönland
- Észtország: Saaremaa
- Finnország: Áland-szigetek
- Málta: Gozo
- Norvégia: Fröya, Hitra
- Spanyolország: Menorca
- Svédország: Gotland
Idén július 12. és 18. között az egyre népszerűbb Szigetjátékok házigazdája első alkalommal az alig húszezres népességű Orkney-szigetek lesz, amely tizenkét sportág mellett döntött: atlétika, fallabda, golf, gyepteke, íjászat, kerékpár, labdarúgás, tollaslabda, torna, triatlon, úszás és vitorlázás. Ez azt jelenti, hogy 2025-ben kimarad a „miniolimpia” programjából az asztalitenisz, a cselgáncs, a kosárlabda, a röplabda, a sportlövészet és a tenisz, de így is bő kétezer sportoló küzd majd a majdnem kétszáz elérhető aranyéremért. A versenyszámok zömét érthető módon atlétikában és úszásban rendezik, de kerékpározásban is több mint egytucatnyi szakágban versenyeznek a résztvevők.

Cavendish és a többiek – sikeres sportolók a Szigetjátékokról
Jersey az eddigi tizenkilenc Szigetjátékokon 634 aranyérmet szerzett, ezzel Guernsey (536) és a Man-sziget (530) előtt vezeti az összesített éremtáblázatot. Ugyanakkor már minden résztvevőnek volt legalább négy dobogós helyezése, és csak Alderney nem rendelkezik aranyéremmel. Ebből a rengeteg medálból pedig néhányat olyan sportolók szereztek, akik – jellemzően később – a sportáguk világeseményein (olimpián, világbajnokságon) is megmutatták magukat. Bermuda és a Kajmán-szigetek kivételével ugyanakkor ezt nem a saját szigetük, hanem a kapcsolódó ország nevében tehették csak meg.
Közülük a legsikeresebb a 35-szörös Tour de France-szakaszgyőztes kerékpáros, Mark Cavendish, aki még tizennyolc évesen szerzett három aranyérmet a Szigetjátékokon, később pedig olimpiai ezüstérmes és világbajnok is lett. A már visszavonult, Man-szigeti sportoló a 2022-es Giro d'Italia első szakaszán Magyarországon, a Fejér vármegyei Zámolyon különösen ismertté vált, ugyanis róla nevezték el azt a buszmegállót, ahol ki kellett cserélnie a kerékpárját.
Cavendish mellett a Wight-szigeti Kelly Sotherton állhatott még olimpiai dobogóra, a jelenleg 48 éves exatléta nyolc Szigetjátékok-aranyérem után szerzett három olimpiai bronzérmet a briteknek.

Atlétikában Sotherton mellett még a fedett pályán Európa-bajnok és vb-ezüstérmes Mattias Sunneborn (Gotland), illetve a Kajmán-szigetek színeiben vb-bronzérmes sprinter, Cydonie Mothersille eredményei kiemelkedőek. Ám Cavendish sem az egyetlen sikeres kerékpáros, hiszen például a menorcai Albert Torres 2014-ben világbajnok lett pályakerékpározásban.
A feröeri úszó, Pál Joensen összesen 22-szer lett aranyérmes a Szigetjátékokon – amivel az esemény történetének egyik legeredményesebb sportolója –, később Európa-bajnoki és világbajnoki dobogóra is állhatott, és több olimpián is részt vett.
A legutóbbi, 2024-es párizsi olimpián is volt olyan versenyző, aki korábban megfordult Szigetjátékokon.
A guernsey-i Alastair Chalmers öt aranyérmet nyert már az eseményen, Párizsban pedig brit színekben az elődöntőig jutott 400 méteres gátfutásban.
A következő egy hétben a 24 résztvevő országban egyaránt abban reménykednek, hogy feltűnik olyasvalaki az Orkney-szigeteki Szigetjátékokon, aki követi majd Cavendishék példáját.