Uniós biztonság vásárláskor

A fogyasztóvédők az idén is kiemelten ellenőrzik a különféle ünnepi termékeket, különösen az édességeket és a gyermekjátékokat. A veszélyes importáruk kiszűrésére, és belföldi forgalomba jutásának megakadályozására tegnap írt alá együttműködési megállapodást Huszay Gábor, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség (FVF) főigazgatója és Arnold Mihály országos vámparancsnok. Ez egyben az EU termékbiztonsági előírásainak alkalmazását is jelenti.

Simits Timea
2002. 12. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Főleg az idén óriási választékban kapható édességekre és a gyermekjátékokra fordítunk nagyobb figyelmet az ünnepi ellenőrzések során – nyilatkozta lapunknak Csajági Éva, az FVF élelmiszerosztályának vezetője. Elmondta: ez ideig még nem akadtak kirívó szabálytalanságokra és egyelőre vásárlói panasz sem érkezett hozzájuk.
Az idén különösen sokféle csokoládéfigura – hóember, télapó, állatkák – közül választhatnak a vásárlók. Ezeknél az úgynevezett üreges termékeknél korábban jellemző hibának számított, hogy nem jelölték rajtuk, hogy az tej- vagy étcsokoládéból van-e, egyáltalán valódi csokoládéból vagy pedig bevonómasszából készült. Megtudtuk: az évek óta tartó folyamatos, kiemelt ellenőrzéseknek köszönhetően ma már ezt a hiányosságot pótolták a gyártók. Az osztályvezető szerint érdemes odafigyelni arra is, hogy az édességek milyen jellegű és milyen tömegű csomagolásban vannak, s az egységárakat megnézve a vásárlók igényeik szerint eldönthetik, hogy hajlandók-e többet fizetni a dekoratív csomagolásért, vagy vesznek ugyanennyi pénzért kevésbé szépet, de ugyanolyan finomat és többet.
A mikuláscsomagok ellenőrzésének tapasztalatai szerint a korábbi években gyakran előforduló jelölési hiányosságok az idén nem voltak jellemzők. A csomag külsején, a benne található áruk megnevezése mellett már feltüntetik az összetevőket, s azt is, hogy a csomagban lévő játék hány éves kortól adható gyereknek.
Kojnok Magdolna, az FVF könnyűipari osztályának játékokért felelős munkatársa lapunknak elmondta: az éves játékforgalom – csaknem tizenötmilliárd forint – több mint 60 százaléka a karácsonyt megelőző három hétre esik. Tapasztalatok szerint az EU-csatlakozás időpontjához közeledve a gyártók és forgalmazók is igyekeznek a követelményeknek megfelelő árukat a polcokra tenni. Előírás, hogy az adott terméken szerepeljen a biztonsági előírásokat igazoló jelölés, minden árun fel kell tüntetni annak nevét, gyártóját, az importőrt, magyar nyelvű használati-kezelési útmutatót, az ajánlott célkorosztályt. Az ellenőrök mintavétel alapján saját laborban végezhetnek vizsgálatokat, s ha a termék nem felel meg az előírásoknak, akár be is tilthatják a forgalmazást.
*
Jövőre kevesebb veszélyes importáru kerülhet az üzletekbe annak az együttműködési megállapodásnak köszönhetően, amelyet tegnap írt alá Huszay Gábor, az FVF főigazgatója és Arnold Mihály országos vámparancsnok. A dokumentum tartalmazza az uniós termékbiztonsági szabályok átvételét. Eszerint, ha a határokon tartott ellenőrzésekkor felvetődik egy-egy termék veszélyességének gyanúja, felfüggesztik az érintett áru vámkezelését, egyben értesítik a piacfelügyeleti hatóságot is. Ha az FVF veszélyesnek minősíti a terméket, akkor elmarad a vámkezelés.
Az FVF idén eddig 60 árut – elektromos berendezéseket, játékokat és gázkészülékeket – ítélt veszélyesnek és tiltott be, továbbá 700 millió forint bírságot szabott ki a gyártókra és a forgalmazókra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.